Sobota, 23.11.2024, Imieniny: Adela, Felicyta, Klemens
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Radni chcą ponownie uruchomić świetlicę dworcową? "Może uda nam się zrobić coś dobrego"

21.02.2014, 07:00:06 Rozmiar tekstu: A A A
Radni chcą ponownie uruchomić świetlicę dworcową? "Może uda nam się zrobić coś dobrego"
fot. Adrian Sajko
Uchwała o zbyciu lokalu użytkowego położonego w budynku przy Placu Dworcowym 3A wraz z udziałem w częściach wspólnych nieruchomości wywołała podczas wczorajszej sesji Rady Miasta głębszą dyskusję. Nieruchomość jest własnością miasta od 24 sierpnia 2009 roku. Radni na razie wstrzymali się z decyzją.

Powierzchnia użytkowa lokalu wynosi 78,26 metrów kwadratowych z przeznaczeniem na prowadzenie placówki wsparcia dziennego świetlicy dla młodzieży. Nieruchomość została przekazana w trwały zarząd dla Ośrodka Wsparcia Dla Dzieci i Młodzieży w Elblągu od 2009 do 2010 roku z przeznaczeniem na działalność opiekuńczą i wychowawczą. Z dniem 1 stycznia 2011 roku nieruchomość użyczona została Towarzystwu Przyjaciół Dzieci z przeznaczeniem na prowadzenie świetlicy dworcowej. Umowa użyczenia rozwiązana została z dniem 31 maja 2013 roku. Od tego czasu lokal jest nieużytkowany. Orientacyjna cena nieruchomości lokalu wynosi 250,00 zł. Opinie Komisji Gospodarczej i Komisji Finansowo-Budżetowej były pozytywne. 
 
Jednak głos w tej sprawie zabrała radna Maria Kosecka (PO). – Jeszcze raz zastanówmy się czy warto pozbawiać uczniów i studentów bezpiecznej siedziby. Uważam, że zachowanie tej placówki będzie dowodem naszych starań o dobre bezpieczeństwo młodzieży i faktycznym działaniem w tym kierunku. Pieniądze te nie będą zmarnowane. 
 
Wiceprezydent Marek Pruszak (PiS) również przedstawił swoje uwagi w tej kwestii. - Ta świetlica głównie służyła młodzieży dojeżdżającej z pobliskich gmin, takich jak Markusy czy Gronowo Elbląskie. Oczywiście w jakiś sposób lokal służył ten młodzieży. Departament Edukacji występował z pytaniami do szkół średnich czy są w stanie zapewnić opiekę młodzieży przyjeżdzającej czy też pozostającej po lekcjach. Odpowiedź jest pozytywna. Wszystkie szkoły taką pomoc i opiekę zapewniają. Dwukrotnie w 2012 roku poprzedni prezydent pytał gminy, które korzystają z tej świetlicy o to czy zechcą partycypować w jej utrzymaniu. Na 14 gmin korzystających 11 nie wykazało chęci współfinansowania tej świetlicy. 
 
– Rzeczywiście ciężko namówić okoliczne gminy na partycypację w kosztach - przyznała radna Grażyna Kluge (PO). - Uważam, że ten lokal narazie można wydzierżawić czy wynająć pozostawiając jako własność miasta. Kiedy warunki nie tylko miasta, ale także województwa czy gmin okolicznych poprawią się na tyle, że będą chciały partycypować w utrzymaniu czegoś takiego nie jako świetlicę dworcową, ale jako punkt, w którym można byłoby zlokalizować miejsce do opieki w godzinach popołudniowych związane także z działaniami biblitecznymi filii, która jest na Zatorzu.
 
Radny Sławomir Malinowski (Komitet Witolda Wróblewskiego) przedstawił swoje uwagi. – Warto się zastanowić co z tym zrobić, może przytrzymać tak jak panie tu sugerują. Natomiast później jeżeli naprawdę nie znajdą się pieniądze na funkcjonowanie tej świetlicy, jeżeli to będzie chodziło o dzieci spoza Elbląga to jaki jest interes Elbląskich podatników, żeby wykładali pieniądze na dzieci innych gmin, bo ja nie widzę solidarności. Więc może metodą próby wstrzymajmy się na razie z decyzją o sprzedaży i zobaczymy co z tego wyniknie. Może uda nam się zrobić coś dobrego.
 
Radny Antoni Czyżyk (PO) także był przeciwny uchwaleniu tego projektu. – Jako były przewodniczący Komisji Oświaty przypominam, że bardzo często podnosiliśmy taki temat: co zrobić, żeby w Elblągu stworzyć młodzieży dobre warunki do edukacji po to, żeby tu chcieli przyjeżdżać. Oczywiście zabezpieczamy te warunki, ale być może, kiedy oni kończą tą szkołę i chcą mieć jeszcze ten czas na spędzenie przed wyjazdem. Trzeba pomyśleć czy któreś ze stowarzyszeń nie poprowadziłoby takiej świetlicy. Jest wiele projektów i programów, które można ukierunkować na tą funkcjonalność. Przypominam, że w Gdyni taka świetlica zrobiła się swoistym domem kultury. Przychylam się do tego, żeby rzeczywiście się zastanowić nad tą sprzedażą.

Rada nie podjęła uchwały sprzedaży nieruchomości świetlicy. Zagłosowało 7 radnych, przeciw 13, a 5 wstrzymało się od głosu.
Maciej Traczyński

Oceń tekst:

Ocen: 3

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +6
    ~ obserwator
    Piątek, 21.02

    Najlepiej wszystko sprzedać ,a problemy dotyczące dzieci i młodzieży same się rozwiążą.Dla przypomnienia Pruszak zawsze optował za utrzymaniem świetlicy a teraz sam wystapił jako władza z inicjatywą sprzedaży.Nieładnie panie Marku.Chciałbym wiedzieć którzy radni byli za decyzją sprzedaży

  2. 2
    --2
    ~ Bronek
    Piątek, 21.02

    Radni PO zlikwidowali świetlicę, a teraz kiedy są w opozycji chcą jej utrzymania. HIPOKRYCI

  3. 3
    --1
    ~ do Bronek
    Piątek, 21.02

    Ty Bronek - to co napisałes jest to kłamstwo- nie siej nienawiści.Faktem jest ,,,,,,,,,,,,,,,,ze PIS chce to sprzedać bo jest to atrakcyjne miejsce dla biznesu

  4. 4
    +3
    ~ Kriselek
    Piątek, 21.02

    Ja utworzyłbym świetlice w budynku dworca PKP jak kiedyś, a lokal o którym tu mowa sprzedał, bo obiekt ten powinien słuzyc wyłacznie handlowi i usługom.

  5. 5
    +2
    ~ Camel
    Piątek, 21.02

    A propos budynku, który widnieje na zdjęciu mam pytanie do Rady Miasta - czy w centralnym punkcie dachu tego budynku nie dałoby się zainstalować dużego zegara świetlnego - np. takiego trzy-kierunkowego, tak aby był on widoczny zarówno z Placu Dworcowego, z przystanku tramwajowego na Grunwaldzkiej, z dworca PKS oraz z przystanków na pętli autobusowej. Brak informacji o aktualnej godzinie w tak newralgicznym komunikacyjnie miejscu jest bardzo irytujące.

  6. 6
    +3
    ~ babcia
    Piątek, 21.02

    przy okazji warto pomyśleć o reaktywowaniu po kilkunastu latach przerwy Komisariatu Policji na Placu Dworcowym . Istniał tam przez kilkadziesiąt lat.Miasto mogłoby pomóc w jego współfinansowaniu .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4025430679321