Przewodniczący Rady Miejskiej Antoni Czyżyk podjął decyzję o odwołaniu posiedzeń Komisji stałych RM, a także sesji Rady Miasta zaplanowanej na czwartek, 19 marca. Jak tę decyzję oceniają radni?
Komisje stałe miały odbyć się w poniedziałek (16.03.) i wtorek (17.03.). Natomiast w czwartek miała się odbyć sesja RM.
To jedna z ważniejszych sesji. W porządku obrad była m.in. uchwałą w sprawie stanowiska w zakresie docelowego modelu zaopatrzenia Miasta w energię cieplną opartego o założenia przedstawione przez EPEC, a także opartego o założenia przedstawione przez Energę. Radni mieli podjąć decyzję w sprawie aktualizacji założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowego dla Gminy.
Dwa dni temu Przewodniczący RM apelował, aby w posiedzeniach komisji i sesji uczestniczyły jedynie osoby, których obecność jest wymagana wyłącznie w zakresie procedowania uchwał.
Mieszkańcy mieli mieć możliwość obserwowania sesji dzięki transmisji dostępnej na stronie Urzędu Miasta.
Jednak wczoraj, 14 marca, radni za pośrednictwem e-maili zostali poinformowaniu o odwołaniu zarówno komisji, jak i sesji "w związku z wprowadzonym stanem zagrożenia epidemicznego".
Jak tę decyzję oceniają radni?
W obecnej sytuacji jest to słuszna decyzja. Podczas posiedzeń zawsze obecnych jest wielu gości m.in parlamentarzyści, dyrektorzy, media, mieszkańcy. Nie jest wskazane, aby w tej sytuacji obradować i narażać innych
- stwierdził Robert Turlej, radny Koalicji Obywatelskiej.
- Bardzo rozsądne rozwiązanie. Na Komisje i Sesję Rady Miasta miało przyjść po kilkadziesiąt osób, bo tematyka obrad była bardzo ważna i rozległa. W sytuacji, gdy wszyscy jesteśmy potencjalnymi nosicielami wirusa i nikt nie jest pewien stanu swojego zdrowia gromadzenie się w jednym miejscu wszystkich przedstawicieli władz miast byłoby bardzo nierozsądne. Mam nadzieję, że elblążanie odniosą się ze zrozumieniem do tej sytuacji. Miasto musi funkcjonować, więc trzeba zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa. Przy okazji namawiam elblążan, w miarę możliwości, do unikania w obecnej sytuacji wszelkich kontaktów międzyludzkich dla swojego i wspólnego dobra - zaznaczył Cezary Balbuza, radny Koalicji Obywatelskiej.
Decyzję Antoniego Czyżyka popiera także Rafał Traks, radny Prawa i Sprawiedliwości.
W obecnej sytuacji Przewodniczący Rady Miejskiej podjął trudną, ale odpowiedzialną decyzję mającą na celu bezpieczeństwo Radnych. Niestety do rozwiązania pozostaje kryzys ciepłowniczy, który będzie musiał rozstrzygnąć Prezydent jednoosobowo. Mam nadzieję, że przeprowadzi dogłębną analizę przedstawionych modeli i wybierze taki, który zabezpiecza dostawy ciepła do mieszkańców Elbląga po 1 października 2020 roku. Liczę na mądrą i odpowiedzialną decyzję w pełni zabezpieczającą dostawy ciepła
- mówił.
- Tu może być tylko pozytywna ocena. Przewodniczący i radni muszą wykazać się odpowiedzialnym postępowaniem dając przykład stosowania się do ograniczeń i sugerowanych procedur bezpieczeństwa. W aktualnej sytuacji stosowanie się przez wszystkich obywateli do zaleceń rządu i służb jest priortetem. Decyzja na pewno jest przemyślana, uzasadniona.i skonsultowana z Prezydentem Elbląga - dodał Marek Osik, radny KWW Witolda Wróblewskiego.
a kiedy będą wyłączone zarażone i nikomu niepotrzebne guziko-przyciski na sygnalizatorach przy co drugim przejściu dla pieszych w obrębie skrzyżowań?
Widzisz Antek - tak trzeba było zdecydować jako przykład 10 dni temu. I po co była blokada przez "redakcję" komentarzy sugerujących taki krok? Antonio, nie bierz na siebie całego bohaterstwa - to przecież właściciel kww podjął decyzję a ty ją publikujesz, Antoni. Teraz poczekamy tydzień na wyłączenie komunikacji miejskiej - właściciel kww nie lubi rozsądnych sugestii i dopiero z obiema rękami w nocniku mówi " z uwagi na ... zdecydowałem". "JA". Nie zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców, tylko "JA" jest najważniejsze. Pozytywnym efektem wirusa będzie wejście w XXI wiek - komputer, elektroniczne załatwianie spraw, urzędnik pracuje nawet z domu, ......... . Normalność XXI wieku. No ale jak się odwdzięczyć wdzięcznym i zesłupować wirtualnie? Wymyśli się sposoby.
One nie są konieczne do włączania. Przyciski i tak nie reagują, światła zmieniają się automatycznie. Jedyny znany mi wyjątek to światła na Al. Odrodzenia przy przejściu na wysokości szkoły na ulicy teraz Wybickiego, wcześniej Rodziny Nalazków.
Co oni chrzanią - trudna i odpowiedzialna decyzja ,to kilka dni temu jaka była? Nieważny wirus, ważne aby ugrać modele
To bardzo dobra decyzja Czyżyka. Prezydent miał 5 lat na podjęcie działań i nic nie zrobił choć to jego obowiązek. Jęzeli to odwlecze to już be znaczenia czy miasto zostanie bez ciepła od września czy od pażdziernika.
A co mają zrobić ludzie pracujący w dużych zakładach pracy, pracownicy dużych sklepów, urzędnicy mający kontakt z klientem, MOPS, Departament Świadczeń Rodzinnych, ludzie dojeżdżający do pracy komunikacja miejska?
https://fakty.interia.pl/polska/news-przeglad-kapitalizm-w-czarnej-dziurze,nId,4379743
do guziczek - przyciski trzeba wciskać, bo inaczej przy czerwonym dla samochodów, Ty też będziesz miał czerwone. Tak jest na Płk. Dąbka, ale Brzozowa i Cicha nie mają guziczków i jak poczekasz, to przejdziesz. Drugie miejsce w mieście, gdzie guziczek jest potrzebny, to przejście przez ul. 12 lutego na wysokości Słonecznej. Reszta guziczków to lipa i nieporozumienie!!!
ccc https://fakty.interia.pl/polska/news-przeglad-kapitalizm-w-czarnej-dziurze,nId,4379743
Antek, jak ty mnie tera zaimponowałeś podejmując tak "samodzielną" decyzję. A ten radny Traks to bardzo naiwny jest - wynika to z ostatnich dwóch zdań jego wypowiedzi. Uznaję, że Traks jest "nietutejszy" i nie wie czy to słońce czy księżyc teraz "świeci". Bardziej wierzę w "samodzielność" Antka niż w naiwność Traksa żartownisia. A wszyscy razem są niczym "redakcja" uznawana za siedlisko poszanowania demokracji i wolności obywatelskiej oraz wzorzec etyki dziennikarskiej dla całego regionu.