EPEC wyraził zgodę na przesunięcie terminu realizacji inwestycji w silniki gazowe przez Energa Kogeneracja. Czy zmiana terminu zakończenia inwestycji wpłynie na bezpieczeństwo dostaw ciepła?
Jakie były przyczyny przesunięcia terminu i co było powodem tej decyzji? - Energa Kogeneracja w kwietniu 2024 r. w memorandum skierowanym do władz miasta i EPEC poinformowała o zmianie terminu realizacji inwestycji – wyjaśnia Prezydent Elbląga Michał Missan. - Źródła tej zmiany leżą po stronie Polskiej Spółki Gazownictwa Sp. z o. o., która w odpowiednim czasie nie była w stanie złożyć zapewnienia dostaw paliwa gazowego w odpowiednich parametrach technicznych w terminie realizacji inwestycji.
Model zaopatrzenia miasta Elbląg w energię cieplną został oparty na założeniu strategicznej współpracy pomiędzy spółkami Energa Kogeneracja i EPEC jako najbardziej korzystny dla miasta i jego mieszkanek oraz mieszkańców, co znalazło również potwierdzenie poprzez zawarcie pomiędzy spółkami wieloletniej umowy sprzedaży ciepła w czerwcu 2020 r.
- informuje Michał Missan.
W wyniku rozmów pomiędzy EPECem a Energą nad możliwościami rozwiązania sytuacji związanej z przesunięciem terminu, jak zapewnia Prezydent, spółki osiągnęły porozumienie satysfakcjonujące nie tylko dla obydwu stron. - Podpisany aneks urealnia i ustala na koniec 2026 r. termin realizacji układu kogeneracyjnego silników gazowych w Elektrociepłowni Elbląg i oddania ich do eksploatacji – dodał Michał Missan. - W konsekwencji utrzyma on status systemu efektywnego, a w związku z tym operator będzie mógł m.in. ubiegać się o zewnętrzne dofinansowania na preferencyjnych warunkach.
Widoczne są już pierwsze symptomy dobrego zarządzania w spółce Energa Kogeneracja Sp. z o. o. Spółka złożyła już wniosek do Urzędu Regulacji Energetyki o obniżenie taryfy o 8 proc.
- dodał Michał Missan.
Prezent Elbląga stwierdził, że w wyniku tej zmiany EPEC nie zrezygnowała z egzekwowania kar umownych. - Zmiana terminu realizacji inwestycji nie spowodowała konsekwencji finansowych i organizacyjnych po stronie EPEC. Z uwagi na zmienność czynników mających wpływ na ceny energii, nie jest obecnie możliwe jednoznaczne oszacowanie skutków przesunięcia realizacji inwestycji na sytuację finansową, gdyż zmienność rynku i uwarunkowania geopolityczne znacząco wpływają na ceny czynników produkcji ciepła i finalny koszt dostawy ciepła- wyjaśnia Michał Missan. - EPEC nie posiada opracowań zawierających analizy skutków finansowych i technicznych przesunięcia terminu realizacji inwestycji.
Wprowadzona zmiana terminu zakończenia inwestycji nie wpływa na bezpieczeństwo dostaw ciepła dla elblążanek i elblążan. Moim priorytetem jest dobro zarówno mieszkanek i mieszkańców Elbląga, jak i wszystkich spółek oraz jednostek mających wpływ na życie w naszym mieście, które, co należy podkreślić, zapewniają elblążankom i elblążanom miejsca pracy
– dodał Michał Missan.