Lokalne instytucje kultury wbrew nazwie są nie tylko lokalne. Ich działalność jest doceniana w naszym mieście i poza nim. Również poza granicami naszego kraju.
Teatr im. Aleksandra Sewruka
Elbląska scena w obecnym kształcie istnieje od 18 czerwca 1966 roku, kiedy oddano do użytku budynek Elbląskiego Domu Kultury przy placu Kazimierza Jagiellończyka. Wówczas jednak był to Teatr im. Jaracza Olsztyn-Elbląg. Dopiero od 1975 roku Teatr Dramatyczny w Elblągu stał się samodzielną jednostką, a od 6 grudnia 2007 nastąpiła zmiana nazwy na Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.
Najbardziej znaną i oczekiwaną przez mieszkańców, poza premierami spektakli, jest Elbląska Wiosna Teatralna. Pierwszą Wiosnę zorganizował w 1985 ówczesny dyrektor teatru, Stanisław Tym. W 2014 roku odbyła się 13.Elbląska Wiosna Teatralna, podczas której na deskach naszej sceny wystąpiły zespoły teatralne z kraju i zagranicy.
Teatr zaistniał również poza granicami Polski, a to za sprawą międzynarodowych projektów teatralnych, realizowanych z zespołami z Anglii, Portugalii, Litwy, Ukrainy.
Biblioteka Elbląska
Biblioteka Elbląska to druga najstarsza instytucja kulturalna w Elblągu. Swoimi korzeniami sięga początków XVII wieku, kiedy to przy dawnym gimnazjum humanistycznym utworzono w 1601 r. nową bibliotekę. Dzisiaj Biblioteka Elbląska to ogromny księgozbiór, wiele filii w całym mieście i okolicznych miejscowościach, a także spotkania z autorami, zajęcia edukacyjne i Ogrody Polityki. Festiwal Letnie Ogrody POLITYKI organizowane są przez Tygodnik POLITYKA i Bibliotekę Elbląską im. C. Norwida. W 2014 roku Ogrody zaproszą na panele dyskusyjne, koncerty i spektakle, już po raz jedenasty.
Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”
W połowie lat pięćdziesiątych powstała koncepcja budowy wielofunkcyjnego obiektu, w którym mieściłyby się różne instytucje kultury. Projekt realizowano w latach 1955-1962, a gdy budynek powstał, oprócz Teatru, filii Biblioteki Miejskiej i Kina „Światowid” utworzono Elbląski Dom Kultury (EDK – popularnie nazywany EDEK). Na początku lat 70-tych placówkę przemianowano na Elbląski Ośrodek Kultury, a w 1975 r., w związku z utworzeniem województwa elbląskiego, zmieniono nazwę na Wojewódzki Ośrodek Kultury. Nazwa zmieniała się jeszcze kilkakrotnie, by Uchwałą sejmiku z 26 sierpnia 2009 roku ustalono ją na Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.
CSE „Światowid”, to przede wszystkim trzy duże wydarzenia, które mają swoich stałych fanów, którzy co roku czekają na nie z niecierpliwością. Baltic Cup to coroczny festiwal tańca, którego Elbląg jest gospodarzem. Zespoły i pary taneczne zjeżdżają do nas z wielu państw świata. Elbląscy tancerze nie ustępują konkurencji, w każdych zawodach zdobywając liczne trofea.
Elbląskie Noce. Festiwal Piosenki Wartościowej już od siedemnastu lat przybliżają piosenkę z przesłaniem, nie zawsze „lekką i łatwą”, ale zawsze przyjemną. Podczas tego festiwalu usłyszeć można zarówno młodych artystów wkraczających w świat muzyki z głęboką treścią, jak i uznanych i lubianych wykonawców tego gatunku.
Festiwal …Czy to jest kochanie? Odbył się w tym roku po raz osiemnasty. Za każdym razem dostarcza i uczestnikom, i publiczności wiele wspaniałych wrażeń. Tu również pojawiają się debiutanci, tym razem słowa mówionego, a także uznani twórcy.
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
Muzeum w Elblągu powołano do życia uchwałą Obywatelskiego Komitetu Wykonawczego Roku Jubileuszowego Miasta Elbląga w dniu 24 marca 1954 r. Jego zaczątkiem były odnalezione zbiory dawnego Muzeum Miejskiego. Zabytki archeologiczne odnaleziono w Rakowie, natomiast w piwnicach przedwojennego muzeum przy ul. Wigilijnej odkryto pozostałości dawnej kolekcji rzemiosła artystycznego. Jak się niedawno przekonaliśmy Elbląg skrywa jeszcze wiele przedmiotów świadczących o mieszkańcach zamieszkujących tę ziemię przed wiekami.
Galeria El
24 lipca 1961 roku Gerard Kwiatkowski i Janusz Hankowski jako pierwsi wystawili swe prace w galerii. Ta data uznawana jest za początek istnienia Galerii EL, a pierwszy w tym obiekcie wernisaż, zainaugurował jej działalność wystawienniczą. Przedsięwzięciami, które zadecydowały o randze Galerii EL oraz zapewniły jej odrębność wśród innych galerii, były organizowane od 1965 roku Biennale Form Przestrzennych.
Elbląska Orkiestra Kameralna
Najmłodszym dzieckiem elbląskiej kultury jest Elbląska Orkiestra Kameralna, która została utworzona 1 października 2007 r. Statut instytucji nadano Uchwałą Rady Miejskiej w Elblągu z dnia 28 czerwca 2007 r. w sprawie utworzenia samorządowej instytucji kultury pod nazwą Elbląska Orkiestra Kameralna. Muzykami Orkiestry są młodzi i utalentowani absolwenci gdańskiej Akademii Muzycznej, z których wielu zaczynało swą edukację muzyczną w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu. W Elblągu Orkiestra koncertuje w Ratuszu Staromiejskim, gościnnych murach Galerii EL, Biblioteki Elbląskiej i Teatru im. A. Sewruka. Często też mogą usłyszeć ją melomani poza granicami naszego kraju, dzięki czemu i EOK, i sam Elbląg stają się znani na świecie. Dotychczas orkiestra wystąpiła z wieloma znakomitymi solistami, pod batutą uznanych dyrygentów polskich i zagranicznych. Wszyscy wyrażają się o niej w samych superlatywach, co przekłada się również na opinię o naszym mieście.
A MDK? :D