Pierwsze studniówki przyszłorocznych abiturientów, czyli bale organizowane na 100 dni przed maturą, rozpoczynają się już w styczniu. Zanim przeładowani wiedzą uczniowie ostatnich klas szkół średnich przystąpią do egzaminu dojrzałości, przeżyją swój pierwszy wielki bal, tradycyjnie rozpoczynany staropolskim Polonezem. Pierwszą szkołą, która w tym roku rozpoczyna cykl studniówek w naszym mieście jest IV Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej. Dziś odwiedziliśmy "czwórkę", by zapytać uczniów i grono pedagogiczne szkoły, jak idą przygotowania do tego wydarzenia.
Studniówki odbywają się wyłącznie w naszym kraju. Reszta świata bawi się dopiero po zakończeniu edukacji i złożeniu wszystkich egzaminów.
Ta typowo polska tradycja przedmaturalnych zabaw ewoluuje przez pokolenia. Zmieniają się kreacje, muzyka i program artystyczny tego wyjątkowego dla maturzystów wieczoru. To czas odprężenia przed stresującymi egzaminami i radykalnymi zmianami, jakie zajdą w życiu młodzieży po ukończeniu średniej szkoły. Studniówka, to niezapomniane przeżycie dla większości uczestników, ale również wielkie przygotowania przed wielkim balem; trzeba pomyśleć o wyborze kreacji, fryzurze, czy w przypadku żeńskiej części - zabiegach kosmetycznych i makijażu, który wytrzyma szaleństwa tej nocy.
Pierwszą szkołą, która w 2014 roku rozpocznie cykl studniówek w naszym mieście jest IV LO. Dziś pytaliśmy uczniów jak wrażenia przed "godziną zero", a dyrekcja opowiedziała nam zarówno o przygotowania do tego wydarzenia, jak i egzaminie maturalnym, który zbliża się wielkimi krokami.
dr Sylwester Stanicki, Dyrektor szkoły:
Tegoroczną studniówkę organizujemy jako pierwsi wśród wszystkich szkół ponadgimnazjalnych, w związku z tym jest to bal obserwowany ze szczególnym zainteresowaniem. Korzystamy z usług firmy, która specjalizuje się w organizowaniu zabaw tematycznych. Co będzie motywem przewodnim w tym roku? Tego nie zdradzę, żeby nie psuć niespodzianki chyba, że uczniowie sami rzucą na powyższe więcej światła.
Uważam, że studniówka jest świetną, polską tradycją, którą należy kultywować i podtrzymywać. Ten bal odbywający się na sto dni przed maturą to również nie tylko symbol zakończenia szkoły, ale także symbol wchodzenia w dorosłość. To bowiem pierwszy bal, w którym młodzież uczestniczy będąc dorosłymi ludźmi. Dla mnie to także moment, w którym możemy oficjalnie naszych uczniów przyjąć w świat dorosłych, a studniówka pełni tu rolę swoistej cezury między młodzieńczymi próbami, na które jeszcze w dużej mierze pozwalamy, a dzięki którym młodzi mogą błądzić, a okresem bardzo poważnej dorosłości i przede wszystkim odpowiedzialności. Studniówka to więc symbol przechodzenia z młodzieńczej beztroski w pełną odpowiedzialności dorosłość.
Zaś po studniówce czeka nas wytężona praca przed maturą. Zdawalność mamy zawsze wyższą niż ta przyjęta dla liceów ogólnokształcących w kraju i w województwie. Jest to dla nas wyznacznik, bo wiemy, że nasza praca nie poszła na marne. Druga kwestia to kwestia losów absolwentów, które śledzimy i wiemy, że ich zdecydowana większość dostaje się na wyższe uczelnie. To, do jakich szkół wyższych nasi uczniowie się dostają i czy są to uczelnie poza miastem, to także w dużej mierze wpływ finansów i środowiska, z jakiego pochodzą uczniowie naszej szkoły.
Proszę także zauważyć - licea w Elblągu są szkołami o różnych profilach. My mamy np. klasy sportowe i to jest naszą domeną od wielu lat. Inne szkoły profilują swoich uczniów z naciskiem na zajęcia z biologii, czy z chemii, które przygotują absolwentów do egzaminu na studia medyczne. Więc porównania szkół, które gdzieś funkcjonują często są do siebie nieadekwatne - trudno bowiem porównywać osobę, której marzeniem są studia na AWF-ie, do kogoś, kto chce zostać lekarzem.
Z obserwacji wiemy też, że wielu naszych absolwentów świetnie sprawdza się na lokalnym rynku pracy - w mediach, urzędach i polityce, co dla nas jest także wyznacznikiem tego, że nie tylko wyposażyliśmy ich w tę wiedzę, która dobrze pozwoliła im zdać egzamin maturalny, ale również daliśmy im pewne umiejętności życiowe.
Uczniowski świat
O przygotowaniach do studniówki rozmawialiśmy z młodzieżą z klasy 3 "G". Ci zauważają, że studniówka to bal, który w tradycji uczniowskiej zdecydowanie należy podtrzymać i kultywować - Przecież bale maturalne organizowane są w Polsce od wielu lat. Ale myślę też, że oprócz pewnej symboliki, którą za sobą niesie, studniówka to obecnie także dobra zabawa w gronie kolegów i koleżanek - mówi Grzegorz Barcikowski.
Udało nam sie dowiedzieć, w jakim stylu w tym roku będą się bawić uczniowie "czwórki" - Będzie klimatycznie, bo jak w Paryżu nocą - uśmiecha się Marta Ratajczak - Być może byłoby fajnie wybrać na studniówkę ubiór tematyczny, lub w ogóle przyjść na bal tylko w długiej sukni i eleganckim garniturze w przypadku naszych kolegów - zastanawia się Marta.
Tymczasem jednak, jak opowiada mi młodzież, panuje dowolność strojów - Aczkolwiek każdy z nas zwraca uwagę na to, żeby ubiór nie był przesadny; nie bawimy się w końcu sami, ale również w towarzystwie grona pedagogicznego, którym należy się odpowiedni szacunek - mówi Barbara Malinowska.
- Teraz moda jest inna dziewczyny stawiają na krótkie spódnice, czy sukienki, niektórzy także bardzo się stroją, żeby pokazać się z jak najlepszej strony wydając na to mnóstwo pieniędzy i spędzając dużo czasu na przygotowaniach - dodaje Agnieszka Chodań. - Być może przez to studniówka straciła nieco na swojej klimatyczności.
- Ale każdy chce dobrze wyglądać w ten wyjątkowy dzień - uśmiecha się Paweł Kobus. - Chłopaki na pewno wystąpią w eleganckich garniturach; ja w dodatkach stawiam na krawat zamiast muszki. Chociaż jak mówi stare przysłowie "o gustach się nie dyskutuje", wiec kto wie, co zobaczymy na balu.
Panie także przygotowały już swoje toalety. Niby zwykłe - ale jak podkreślają - eleganckie stroje. W gronie naszych rozmówczyń będą dominowały sukienki krótkie lub przed kolano, w stonowanych kolorach; pastelowe bombki, proste, czarne lub z koronki, z odkrytymi ramionami, lub ciekawym dekoltem na plecach.
Studniówka to także polonez - najbardziej charakterystyczny taniec, który otwiera każdy bal. Z tej grupy tylko Basia wieźmie udział w tańcu - Ostatnią próbę mieliśmy dzisiaj (9 stycznia - red.), a jutro zatańczymy przed szeroką publicznością - śmieje się uczennica. - Nasza szkoła ma tradycję tańczenia poloneza w jednolitych strojach; w zeszłym roku sukienki i stroje dla naszych partnerów uszyła nam jedna z pań z naszej szkoły.
A co po balu? Jak zgodnie twierdzą nasi rozmówcy trzeba będzie przysiąść fałdów nad egzaminem maturalnym. Paweł, Grzegorz i Agnieszka maturę będą zdawać z przedmiotów podstawowych; chłopcy nie mają jeszcze sprecyzowanych planów na przyszłość, zaś Agnieszka mówi, że chciałaby spróbować swoich sił w Trójmieście, na Akademii Wychowania Fizycznego.
Marta i Basia, oprócz podstawy wybrały na maturze także rozszerzenie: z geografii i biologii - Jeśli uda mi sie dobrze zdać matematykę to chciałabym pójść do Gdańska do Wyższej Szkoły Bankowości - mówi Barbara, a Marta zwierza się, że obawia się matematyki - Nie czuję się silna w tym przedmiocie, ale chodzę na korepetycje i mam nadzieję, że przyniosą one zamierzony skutek. Po maturze planuje zostać w Elblągu i rozpocząć studia na EUH-e na kierunku pielęgniarstwo lub fizykoterapia.
Dorosłość, odpowiedzialność, dla niektórych - nowe życie w nowym mieście.... Ale tego wieczoru wszyscy będą jeszcze grupą przyjaciół i znajomych wspólnie zażywających szaleństw na parkiecie. Wszystkim uczniom, gronu pedagogicznemu i pracownikom administracyjnym IV Liceum Ogólnokształcącego dziękujemy za możliwość rozmowy, życząc niezapomnianej zabawy studniówkowej. "Poloneza czas zacząć"...
Studniówka IV Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej odbędzie się już dziś, 10 stycznia, o godz. 20. w hali Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego, przy ul. Kościuszki 77a. Na balu nie zabraknie również dziennikarza naszego serwisu. Relacja i zdjęcia z tego wydarzenia już wkrótce w naszym serwisie info.elblag.pl.
"Panie także przygotowały już swoje toalety." -?!?!?!?!?!
no i mozna się napić % w szkole...
niektórzy mylnie pojmują tą "dorosłość" uważając, że nie ma studniówki bez seksu - takie "myślenie" wskazuje jednoznacznie tych, którzy jeszcze są ciągle małymi dziećmi i daleko im do odpowiedzialnego świata dorosłych
kiedyś studniowka była także balem/// wspaniale kreacje i klimat dziś to dyskoteka i 10 razy ona tańczy dla mnie ///zdaje sobie sprawę ze postep jest nieunikniony ale kombinowqanie z wnoszeniem alkoholu bo jest kolejna okazja to nie teges
Ranga studniówki się zmieniła na przestrzeni lat. Moja w 1964 roku była taką ostatnią zabawą szkolną 100 dni przed maturą. Nie był to bal!!! Stroje były "szkolne". Dopiero ci co zdali maturę mieli BAL MATURALNY!!! i ubiór był balowy. Dzisiaj niejednokrotnie taki " balowicz" maturę oblał a świętował. Obecny bal studniówkowy nie ma takiej rangi ani atmosfery uroczystej jak bal maturalny, wydaje mi się i trochę szkoda,że się zdewaluował. Mimo to życzę miłej zabawy!
Proszę o kontakt z pierwszą Panią od prawej - zakochałem się.
poziom kreta na żuławach
I znowu chyba się zacznie:Plebiscyt o najlepszą studniówkę, no ciekawe kto teraz wygra czyżby IV LO które zajęło III miejsce.
"przyszłorocznych abiturientów" - chyba tegorocznych lub przyszłych?
"nie ma studniówki bez seksu" - to koniecznie muszę iść na studniówkę