Piątek, 8.11.2024, Imieniny: Wiktoria, Seweryn, Wiktoriusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

IPN będzie uczył elblążan historii ich miasta. Zobacz zdjęcia z otwarcia Przystanku Historia

09.11.2016, 21:00:28 Rozmiar tekstu: A A A
IPN będzie uczył elblążan historii ich miasta. Zobacz zdjęcia z otwarcia Przystanku Historia
Fot. Ryszard Biel

Przystanek Historia Centrum Edukacyjnego im. Janusza Kurtyki od dzisiaj (9 listopada) funkcjonuje w Elblągu. - Elbląg ma piękną historię współczesną.Tutaj bardzo prężnie działała "Solidarność". IPN z wielką satysfakcją i z wielką nadzieją otwiera Przystanek Historia właśnie w tym miejscu - mówił Karol Nawrocki, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.

Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki w Elblągu prowadzony będzie przy współpracy z 16. Pomorską Dywizją Zmechanizowaną. Jego siedzibą będzie klub garnizonowy przy ul. Mierosławskiego. Dzisiaj (9 listopada) odbyło się uroczyste otwarcie tej placówki.

Przystanek historia to przedsięwzięcie edukacyjne, którego celem jest popularyzacja wiedzy o historii najnowszej. W imieniu dowódcy pragnę podziękować dyrektorowi oddziału IPN w Gdańsku za to, że zdecydował się razem z dowództwem 16. dywizji przeprowadzić taki projekt w Elblągu

- mówił ppłk Jacek Byś z 16. PDZ.

Przystanek powstał z myślą o roli Elbląga w historii wspołczesnej oraz samych elblążanach - młodych i starszych, tych, którzy interesują się historią i chcą pogłębić swoją wiedzę, jak i tych, którzy mają niewiele wiadomości na ten temat.

Wiemy, jak Elbląg zasłużył się dla najnowszej historii Polski, przekonaliśmy się, że Elbląg na taką współpracę z IPN jest gotowy. Zrobiliśmy już pracę naukową, napisano książki na ten temat, przeanalizowano dokumenty. Teraz te opracowania naukowe należy przełożyć na edukację i sprawić, żeby młodzi ludzie i dojrzali elblążanie byli dumni ze swojej historii i mogli do niej sięgać i w sposób naukowy i edukacyjny. Jak mówić o historii, żeby docierała do elblążan? Zawsze i we wszystkich miejscach przestrzeni publicznej, także poprzez sport i organizację rozgrywek sportowych, czy nadając imiona wielkich historycznych postaci zasłużonych dla Elbląga, ale i też dla Polski. Przede wszystkim trzeba mówić prawdę, bo tylko prawda nas wyzwoli i to mówić w sposób zrozumiały dla odbiorcy. Inaczej rozmawiamy o historii z dziećmi, młodzieżą czy dorosłymi. Trzeba odpowiednio dobrać narzędzia

- przekonuje Karol Nawrocki.

Nie ma u nas IPN-u, pojawił się oddział z Gdańska, który chce coś robić. Fajnie, że to będzie dla młodzieży i chyba to jest najważniejsze. Młodzi ludzie mają problemy z historią, szczególnie współczesną. Mam nadzieję, że to tak będzie przekazywane, że młodzież wyciągnie z tego wiedzę, coś dla siebie

- dodaje Grzegorz Nowaczyk z elbląskiego Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawcze Denar".

W Przystanku Historia każdy znajdzie coś dla siebie. Będą się tu odbywały lekcje i warsztaty dla uczniów, wystawy, szkolenia dla nauczycieli, pokazy filmów, a także spotkania z badaczami i świadkami historii.

- Będą to działania edukacyjne, podobne do tych, które prowadzimy już na terenie województwa pomorskiego. Mamy cały pakiet działań edukacyjnych, które zostaną przeniesione do tego miejsca - dodaje Nawrocki.

Już niedługo czeka nas kilka wydarzeń przy Mierosławskiego. 1 grudnia wykład o wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce wygłosi Arkadiusz Kazański, z IPN Gdańsk, 7 grudnia odbędzie się promocja książki IPN "Mapa terroru. Śladami zbrodni komunistycznych w województwie gdańskim (1944–1956)", a 20 grudnia wykład o masakrze grudniowej w 1970 r. (Bartosz Januszewski, IPN Gdańsk).

Informacje o spotkaniach będzie można znaleźć na stronie IPN Gdańsk.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Galeria / Otwarcie Przystanku Historia ( zdjęć 16 )
Dodano: 2016-11-09 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (19)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +7
    ~ Czerwona
    Środa, 09.11

    Gdyby nie Polska Ludowa, to wielu do dziś biegałoby boso za orkiestrą, PRL i jego spuściznę należy ocenić rzetelnie i uczciwie, a nie zgrywać wielce skrzywdzonych weteranów walki z komuną-dzisiejszy system w wielu aspektach jest bardziej absurdalny, autorytarny i niesprawiedliwy niż miniona epoka drodzy panowie w garniturkach - czerwona do szpiku kości

  2. 2
    +11
    ~ Czerwona 2
    Środa, 09.11

    Obecne czasy też będą oceniać nasi następcy i jestem przekonana, że ocena będzie marna, jeśli nie mierna

  3. 3
    +15
    ~ fuuuuuj
    Środa, 09.11

    Będzie uczył TEJ historii? Jakiej propisowsko - piłsudskowe docenty? Kto będzie tego uczył? Kadra prezesa J.K. bez wykształcenia historycznego?

  4. 4
    +12
    ~ RózikRosenstein
    Środa, 09.11

    "IPN z wielką satysfakcją i z wielką nadzieją..." Satysfakcję rozumiem, macie ciemnych zupełnie moherowych odbiorców, ale ta nadzieja to na co? Kolejne tłumy bezmózgowców, którzy kupią tą WASZĄ historię??? A co zn naszą historią?

  5. 5
    +10
    ~ sdrt
    Środa, 09.11

    "Zrobiliśmy już pracę naukową, napisano książki na ten temat, przeanalizowano dokumenty." JAKĄ PRACĘ NAUKOWĄ? CHYBA NIE TE GNIOTY dr STĘŻAŁY?? JAKIE KSIĄŻKI??? TO SIĘ NAZYWA MYŚLENIE MARZYCIELSKO-ŻYCZENIOWE. Tak to nazywają terapeuci...

  6. 6
    +5
    ~ jej
    Środa, 09.11

    Jeden plus, że to IPN z Gdańska, a nie z Olsztyna - olsztyniaki pewnie wmawialiby nam, że Ukraińcy to nasi bracia.

  7. 7
    +9
    ~ merde !
    Środa, 09.11

    ~~/ - i przywędrowało to ***o szczujące do robotniczego, lewicowego od zawsze Elbląga, pardon my z pytaniem: komu to ***o potrzebne ? -/ - gdzie gnoi się prawdziwych bohaterów Solidarności a wynosi jakieś piąte popłuczyny po kisielu ? -/ gdzie tumanów i analfabetów zalegających w powojennych lasach - leni i obwiesiów którym nie chciało się odgruzowywać Stolicy - wynosi się na herosów ? - Kogo ? - Nieletnią ***iarę, mordercę cywili Burego ? - a w Jedwabnem Żydów mordowali kosmici. /`/ Napluć na to nie warto.

  8. 8
    --3
    JaroSławek
    Czwartek, 10.11

    Czerwona, a gdzie biegają dzieciaki w Europie, gdzie nie było Polski Ludowej?

  9. 9
    +12
    ~ klik
    Czwartek, 10.11

    Czy ten Przystanek nie będzie pretekstem do przedstawiania historii "słusznej" według PiS-u? Obawy są?

  10. 10
    +7
    ~ EuPi
    Czwartek, 10.11

    Horror! Zaczną od dzielnego Jarosława Prezesa i wszystko w koło. Lepiej jednak, żeby ten IPN nie uczył naszych dzieci historii, bo tyrzeba będzie prostować jak za PRLu. Czekam, kiedy IPN potwierdzi, że ziemia jest płaska.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.872654914856