Czwartek, 9.01.2025, Imieniny: Marcjanna, Marcelina, Antoni
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Powstała pierwsza spółdzielnia socjalna w Elblągu

10.08.2010, 12:54:22 Rozmiar tekstu: A A A
Powstała pierwsza spółdzielnia socjalna w Elblągu

Po długich przygotowaniach i wypełnieniu niezbędnych formalności powstała pierwsza w Elblągu spółdzielnia socjalna. Ten nowy twór, zwany również przedsiębiorstwem społecznym, jest kombinacją firmy zarabiającej na swoje utrzymanie i organizacji pozarządowej, której misją jest reintegracja zawodowa i społeczna jej członków.

- Stworzyć spółdzielnię socjalną nie jest łatwo. Najpierw trzeba zebrać minimum 5 osób, które w takie przedsięwzięcie się zaangażują. Następnie określić swoje predyspozycje, możliwości tego co można razem robić i jak na tym zarobić – czyli jakie usługi, produkty znajdą popyt na rynku. Kolejnym krokiem jest przygotowanie statutu, czyli najważniejszego dokumentu spółdzielni, który określa zasady jej funkcjonowania, strukturę, sposób zarządzania, itp. - wskazuje Katarzyna Ciszewska-Wojtas, doradca Ośrodka Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej. - Statut ten i jego zgodność z prawem będzie weryfikowany przez sąd. Po spotkaniu założycielskim spółdzielni socjalnej i spisaniu protokołu, uchwał, m.in. o przyjęciu statutu, spółdzielcy uzupełniają i wysyłają wniosek o rejestrację spółdzielni w Krajowym Rejestrze Sądowym wraz ze wszystkimi niezbędnymi załącznikami.

Następnym zadaniem członków spółdzielni jest przygotowanie biznes planu, o ile oczywiście chcą utrzymać się na rynku dłużej niż rok. Biznes plan pomoże w perspektywie kilkuletniej określić szacunkowo zyski, straty, działania i plany rozwoju. Kiedy jest już informacja z Krajowego Rejestru Sądowego o wpisie do rejestru przedsiębiorców, spółdzielnia socjalna może rozpocząć działalność.
 
 - W tym punkcie znalazła się elbląska spółdzielnia. Jej działać będzie przebiegać pod nazwą V Spółdzielnia Socjalna „Wiking”. Przedsiębiorstwo prowadzi m.in. usługi budowlane, remontowe, elektryczne. Z biegiem czasu spółdzielnia będzie rozwijać wachlarz swych usług. - informuje  Katarzyna Ciszewska-Wojtas.

Aby spółdzielnie socjalne miały możliwość rozwoju i realizowały swoje cele, misję (czyli reintegrację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych, bezrobotnych, wykluczanych społecznie, które są zatrudnianie w firmie), nowelizacja Ustawy Prawo zamówień publicznych wprowadziła możliwość stosowania klauzul społecznych.

- Dzięki temu instytucje zamawiające mogą określić w opisie przedmiotu zamówienia wymagania związane z jego realizacją, np. zatrudnienia do wykonania usługi osób bezrobotnych, niepełnosprawnych. Daje to szansę spółdzielniom socjalnym na wyłonienie ich jako wykonawców danego zadania. - podkreśla Katarzyna Ciszewska-Wojtas.

Miejmy nadzieję, że liczba spółdzielni socjalnych, począwszy od Spółdzielni Wiking, będzie stale rosnąć. Potencjał spółdzielni może wypełnić wiele luk na rynku a o atrakcyjności spółdzielni będzie stanowić nie tylko profesjonalne wykonanie usług, ale również cena, która nie będzie przerażać przeciętnego zjadacza chleba.

Na rynku wciąż brakuje usług „złotej rączki” w przystępnej cenie (nie każdy potrafi naprawić cieknący kran), rowerowych usług kurierskich (w przypadku niewielkich odległości i niewielkich gabarytowo przedmiotów przesyłki) czy Pana „Bułki”, który dostarczy śniadanie pod drzwi firmy, w której pracujemy. W rozwijaniu pomysłów na tworzenie własnej spółdzielni socjalnej oraz znajdywaniu dofinansowań ułatwiających rozpoczęcie jej działalności pomaga Ośrodek Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej – Elbląg, ul. Związku Jaszczurczego 17; tel. 55 236 27 16.

Ośrodek Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej prowadzony jest przez Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. Działania Ośrodka współfinansowane są ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ anonymous user
    Wtorek, 10.08

    ;) ciekawa nazwa - dlaczego kojarzy mi się z przeszanownym wojakiem Ł. ?? czyżby sam woj zaangażował się w tak szlachetną inicjatywę i wziął się do prawdziwej pracy ?? [praca nieprawdziwa to znaczy markowana, duża gadania z którego nic nie wynika] ;)

  2. 2
    0
    ~ Yaroslaw
    Wtorek, 10.08

    Ciekawe czy można się do tej spółdzielni zapisać jako np. "pan bułka"?

  3. 3
    0
    ~ ja
    Piątek, 30.12

    tylko ze jeśli przez rok spółdzielnia się nie utrzyma to trzeba zwrócić cała kasę,,,i nikt sie nie zapyta czy masz żeby oddac

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.5408370494843