Czwartek, 23.01.2025, Imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Rosną wydatki na administrację samorządową w Elblągu

02.08.2010, 15:00:05 Rozmiar tekstu: A A A
Rosną wydatki na administrację samorządową w Elblągu

Elbląg z roku na rok spada w rankingu miast grodzkich z najniższymi wydatkami bieżącymi  na administrację. W 2003 roku samorząd elbląski plasował się na 6 miejscu. Dziś zajmuje miejsce 17.  Zdaniem Rzecznika Prezydenta Miasta Elbląga, 17 miejsce  to dobra lokata.

Samorządowy portal wspólnota.org.pl po raz kolejny opublikował ranking wydatków bieżących na administrację samorządową. Według zestawienia w 2009 roku Elbląg wydał 223, 24 złote na jednego mieszkańca,   przez co uplasował na 17 miejscu w rankingu miast grodzkich z najniższymi wydatkami na administrację.  Z kolei województwo warmińsko -mazurskie w ubiegłym roku wydało 41, 35 zł  w przeliczeniu na jednego mieszkańca, zajmując tym samym drugie miejsce wśród województw. Tyle, że od końca.

Do wydatków bieżących na administrację zaliczane są m.in. wynagrodzenia wraz z pochodnymi, wynagrodzenia bezosobowe,  zakup usług,  materiały i wyposażenie, energia, zakup akcesoriów i programów komputerowych, remonty i diety radnych.

- 17 pozycja Elbląga na 47 miast na prawach powiatów to dobra lokata, tym bardziej, że różnice między naszym samorządem, a niektórymi miastami, które uplasowały się na wyższych pozycjach są znikome dotyczy to np. Piotrkowa Trybunalskiego, czy Częstochowy. - komentuje wyniki rankingu Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Elbląga. - Elbląg od kilku lat w tym rankingu plasuje się na podobnych pozycjach, co świadczy o tym, że wydatki bieżące na administrację utrzymują się na podobnym poziomie.

Joanna Urbaniak zapewnia, że od kilku lat dokonywana jest racjonalizacja wydatków bieżących w celu pozyskania jak największej ilości środków  na wydatki inwestycyjne i wkłady własne na zadania realizowane ze środków unijnych. Dodaje, że notowany wzrost wydatków to głównie następstwo wzrostu cen w obrocie rynkowym, tj. np. wzrost kosztów utrzymania, w tym energii, materiałów budowlanych, czy prac remontowych.

-  Zaznaczyć  należy, że w różnych urzędach jest różna struktura organizacyjna, która decyduje o wysokości wydatków bieżących na administrację. Przykładowo w strukturze Urzędu Miejskiego w Elblągu znajduje się zarząd Dróg, który w wielu miastach funkcjonuje jako odrębna jednostka budżetowa. - mówi Rzecznik Prezydenta.

Wyniki rankingu skomentował Paweł Swianiewicz, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej. 

- Obserwując zestawienia, nietrudno zauważyć, że bardzo często najwięcej na administrację wydają ci, których po prostu na to stać, a więc samorządy najbardziej zamożne. Odpowiedź na pytanie, czy przekłada się to na lepszą pracę administracji i lepszą obsługę obywateli w urzędzie, przekracza już ramy niniejszego krótkiego opracowania. Ale na pewno jest sygnałem, który powinien być analizowany przez włodarzy jednostki samorządowej. - sugeruje , profesor Paweł Swianiewicz.

Profesor Swianiewicz zwrócił uwagę na przekonanie o marnowaniu pieniędzy podatników przez administrację, które – zdaniem profesora – jest populistyczne, a w ostatnich latach zostało skrajnie wzmocnione uproszczoną wersją dyskursu na temat „taniego państwa".

- Zgodnie z tym rozumowaniem, niemal każda złotówka wydana na administrację to złotówka zmarnowana - im mniej nas kosztują „ci okropni biurokraci", tym lepiej. W takim ujęciu wyniki rankingu bywają traktowane jako postawienie władzy lokalnej pod pręgierzem (kiedy wydatki są wyższe niż przeciętne w danej grupie jednostek) albo jednoznaczna laurka pochwalna (kiedy wydatki należą do najniższych). A przecież jest to rozumowanie skrajnie uproszczone, by nie powiedzieć dosadniej.- twierdzi profesor.

Profesor zauważa również, że ranking informuje jedynie o wydatkach,  nie mówiąc nic o tym, co  za pieniądze przeznaczone na administrację samorządową dostajemy. -  To przecież oczywiste, że nie będziemy zadowoleni z niskich wydatków, jeśli w zamian dostajemy bylejakość. Z kolei możemy zaakceptować większe koszty, jeśli w zamian otrzymujemy usługi na najwyższym poziomie - podsumowuje profesor Swianiewicz.

 


Pliki dołączone do informacji:


Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ w
    Poniedziałek, 02.08

    Mieszkańcy Elbląga dostają za to dużo miejsc pracy...

  2. 2
    0
    ~ podatnicy
    Poniedziałek, 02.08

    Żryjcie żryjcie, my stawiamy.

  3. 3
    0
    ~ mieszkaniec Elbląga
    Poniedziałek, 02.08

    Tylko zróbmy ranking jak żyją mieszkańcy Elbląga - praca, wobec innych miast.Co mamy do dyspozycji chodzi o sklepy i ich oferty,obiekty sportowe,rozrywkę ,imprezy wobec innych miast grodzkich tylko z nazwy.Prawda jest taka że może nie wszystkie miasta ale Elbląg i ja jako Elblążanin czuję się upodlony przez olsztyn pomimo że nasze miasto jest bardziej atrakcyjniejsze i ładniejsze od olsztyna.Ludności mamy tyle samo tylko biurokrację mamy mniejszą bo wszystkie urzędy zgarnął olsztyn.Tak że nie jest tak kolorowo jak w opisywanym artykule.

  4. 4
    0
    ~ marek
    Poniedziałek, 02.08

    Olsztyn to podła wiocha,która upodliła nasze miasto i smieje się z tego do rozpuku.

  5. 5
    0
    ~ heniek3d
    Poniedziałek, 02.08

    "Z kolei możemy zaakceptować większe koszty, jeśli w zamian otrzymujemy usługi na najwyższym poziomie - podsumowuje profesor Swianiewicz" - Jakie usługi ? My musimy chodzić do urzędu ! Najpierw wymyślają zasady, warunki, ograniczenia i zasady a potem gdy idziemy załatwić "niezbędne" formalności nazywają to usługą. Przypomina mi to płacenie mafii za "ochronę". Czy to też jest usługa ?

  6. 6
    0
    ~ wxt
    Wtorek, 03.08

    W latach 80-tych w UM pracował wydz.komunikacji,był także urząd skarbowy.To wszystko mieściło się w jednym budynku,petent mógł normalnie poruszać się po pokojach i załatwiać własne sprawy bez przeszkód.Ateraz jest recepcja,pełno urzędników ,którzy biorą pieniadze z naszych podatków.Czy w tamtym czasie miasto nie funkcjonowało-nie działało tak samo.

  7. 7
    0
    ~ rwel
    Wtorek, 03.08

    Elbląg od kilku lat w plasuje się na podobnych pozycjach, co świadczy o tym, że wydatki bieżące na administrację utrzymują się na podobnym poziomie ..spadek z 6 pozycji na 17-tą??? Wzrost wydatków to głównie następstwo wzrostu cen w obrocie rynkowym, tj. np. wzrost kosztów utrzymania, w tym energii, materiałów budowlanych, czy prac remontowych ..w innych miastach te ceny nie wzrosły???

  8. 8
    0
    ~ ala
    Wtorek, 03.08

    Nie rozumiem, dlaczego wszystkiemu winien jest Olsztyn, najłatwiej jest zrzucić odpowiedzialność na kogoś innego. Elbląski ratusz ii wszystkie instytucje samorządowe pęcznieją, bo upycha się w nich przyjaciół i znajomych "króliczka", nie bacząc na wykształcenie, kompetencje. Natomiast dla reszty (czytaj: bez znajomości) stosuje się niebotyczne wymogi. Przykład - inspektor ds. drogowych, gdzie ogłoszenie widnieje już po raz kolejny, bo nikt się jakoś przez ustawione sito przepchnąć nie może. Dlaczego - to dla mnie zagadka. W tym mieście nie szanuje się ludzi wykształconych i kreatywnych, a promuje miernoty - ma rację Aborygen, używając często tego określenia.

  9. 9
    0
    ~ podtnik
    Wtorek, 03.08

    Gdzie jest stadion Słonina?

  10. 10
    0
    ~ ArnnoldUPR
    Wtorek, 03.08

    kosmiczne wymogi stawia sie tam jesli chodzi o wyksztalcenie. mgr i 2 letni staz pracy do sortowania kartoteki w wydziale ewidencji ludnosci? kpina

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4503729343414