Elbląg jest często nazywany największym stanowiskiem archeologicznym w Europie. A to głównie za sprawą prowadzonych prac na terenie Starego Miasta. Skoro turyści nie chcą za bardzo przyjechać do Miasta, ponieważ Elbląg nic im do zaoferowania nie ma, może warto postawić na rozwijającą się turystykę archeologiczną?
Gwałtownie rozwijająca się w dwóch ostatnich dziesięcioleciach turystyka stwarza przyszłym archeologom nowy segment zatrudnienia. Jeśli więc interesuje Cię dziedzictwo kulturowe różnych regionów i lubisz pracować z ludźmi – pomyśl nad wyborem kierunku archeologia z ukierunkowaniem turystycznym.
W Polsce studia archeologiczne oferuje kilkanaście uczelni wyższych. Jednak specjalność archeologia turystyczna jedynie kilka z nich, m.in. Wyższa Szkoła Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej w Poznaniu i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu. Ukończenie archeologii turystycznej daje szeroki wachlarz możliwości przyszłego zatrudnienia zarówno w Polsce jak i na całym świecie.
Archeoturystyka – co to takiego?
Dla wielu ludzi (także tych z grubym portfelem!) wczasy wypoczynkowe w Grecji, Egipcie lub Tunezji są coraz mniej atrakcyjne. Dwutygodniowe wylegiwanie się na piaszczystych plażach staje się dla wielu odpoczywających po prostu nudne – oczekują oni czegoś więcej. Odpowiedzią na takie zapotrzebowanie jest właśnie turystyka archeologiczna, w skrócie nazywana archeoturystyką. Jest to mało spopularyzowana w Polsce, a bardzo popularna na Zachodzie, dziedzina rekreacji edukacyjnej. Jednocześnie jest to dyscyplina uważana za jeden z najszybciej rozwijających się segmentów globalnego rynku turystycznego. Jej celem jest wyeksponowanie archeologicznego dziedzictwa kulturowego poszczególnych regionów.
Turystyka archeologiczna obejmuje nie tylko zwiedzanie interesujących historycznie miejsc i zabytków, lecz także zapoznawanie się ze sposobami życia na zwiedzanych obszarach. Wielu zainteresowanym samo zwiedzanie stanowisk archeologicznych i oglądanie eksponatów już nie wystarcza – dlatego wokół tej bazy będą wciąż wypracowywane nowe pomysły.
Archeologia turystyczna ma ponadto upowszechniać wiedzę archeologiczną. – Wynika to z przekonania, że powszechna edukacja społeczeństwa skutkować będzie w przyszłości świadomą i stąd skuteczną ochroną naszego wspólnego dobra, jakim jest dziedzictwo archeologiczne, będące swoistym spadkiem po przeszłych pokoleniach – tłumaczy dr Jacek Kabaciński z Wyższej Szkoły Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej.
Turystyka przeszłości nadzieją na przyszłość
Pracy dla absolwentów archeologii turystycznej w przyszłości z pewnością nie zabraknie. Zapotrzebowanie na udział w tej nowej formie turystyki jest duże. Może świadczyć o tym lawinowo rosnąca w ostatnich latach liczba festiwali i festynów archeologicznych, w których uczestniczą dziesiątki tysięcy turystów. Coraz częściej na rynku pojawiają się także oferty wakacji archeologicznych dla dzieci. Przykładem może być tegoroczna „Międzynarodowa Letnia Akademia Archeologii”, którą przygotowali kaliscy archeolodzy. W ramach projektu młodzież będzie uczestniczyć w pracach wykopaliskowych na terenie osady Piwonice poznając tajniki archeologii.
Taki sposób spędzenia wakacji jest bardzo atrakcyjny również dla dorosłych. Choć w Polsce nie spotkamy wakacyjnych ofert tego typu, to za granicą wyjazdy z możliwością prac wykopaliskowych oferuje coraz to więcej biur podróży. Są to wyjazdy m.in. do Libii, Grecji, Turcji, Egiptu, Syrii, Chin, Indii czy Etiopii. Podczas takich podróży turyści mogą znaleźć odpowiedzi na wiele nurtujących ich pytań związanych z dziedzictwem kulturowym różnych regionów świata. Na świecie istnieje wiele pozostałości po naszych przodkach. Odkrywanie ich i poznawanie codziennego życia, które toczyło się tysiące lat temu, jest dzisiaj bardzo atrakcyjne dla wielu turystów.
Może więc nasze miasto powinno poważnie zastanowić się nad mocnym uderzeniem promocyjnym w kierunku właśnie turystyki archeologicznej?
Już pora przekopać te ruiny i skończyć odbudowę Starego Miasta .Przez tyle lat to można było kopać,kopać i skończyć a nie wstrzymywać prace przy odbudowie.Od wojny minęło tyle lat a Elbląg nadal straszy ruinami,turyści przyjadą jak będzie miasto rozreklamowane i wszystko odbudowane ,powstanie rekonstrukcja osady Truso i damy życie tym cichym uliczkom na Starówce.Dla turystów potrzebna jest baza rekreacyjna, dobre hotele a co może zaoferować Elbląg ? WSTYD i nic więcej.Brak kilku basenów ,akua parku,parku linowego,ruszenia ze snu Góry Chrobrego i dobrych połączeń kolejowych,wodnych,powietrznych prowadzi do marazmu i zastoju.Turysta chce dobrze zjeść,wyspać się,mieć co zwiedzać,rekreacja,dojazd i ceny.TO SĄ PODSTAWY BEZ TEGO TURYSTÓW NIE BĘDZIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Co jest akua park? Turysta może nie wie, ale ''ruiny'' nie były ''przekopywane'' ale badane przez archeologów. Cel jest może trudny do objęcia rozumem przez fanów zakupów w hipermarketach i moczenia się w '' akua''. Nie sądzę, żeby przyjeżdżał tu ktoś żeby się wykąpać. Dlatego szkoda czasu i miejsca na tłumaczenie tego.Nie wiem też jakiego rodzaju ''wstyd'' miasto oferuje, ale tego to z kolei pewnie ja nie pojmę.
elbląg to biedna osada bez organizacji a te wykopaliska to od mojego dzieciństwa straszą przez kilkadziesiat lat poczekajmy jeszcze kilkadziesiat latek to jegłownik wchłone tą mieścine :P
Wybudujcie Aqua PArk i odrazu przybędzie turystó. Organizujcie na większą skalę Elbląski Dzień Chcleba aby był podobny do Jarmarku Gdańskiego. Nie wiem otwózcie ZOO. Jest wiele sposobów, które dadzą przepustkę turystom do Elbląga. BO TU JEST NUDA!!!!!!!!!!!!!! W Ostrózie jest co robić a w drugim miesćie w WOjewództwie nie ma NIC! Trzeba było czekać 20 lat na to, żeby były plany do budowy galerii handlowej. ULICA HETMAŃSKA i 12-go Lutego to porażki, szczególnie Świat Dziecka. Dlaczeo taki budeynek jak centrum Logistyczne jest budowane na peruferiah miasta a nie w jego centrum. Takie budowle pięknie by się prezentowały przed przejazdymi. Do d... Urbanista w tym mieście!!
brawo Tomer niestery tyle naszego so sobie pogadamy układy układziki i stara szkoła czy sie stoi czy sie........
Tomer, w wielu przypadkach zgadzam się, a w jednym w szczególności: przecież w Bażantarni mozna otworzyć coś na kształt safari. Są ogrody zoologiczne, które borykają się z problemami finansowymi. Przejąć łagodniejsze zwierzęta, ogrodzić, wypuścić, zorganizować trasy (może niekoniecznie samochodowe), ale piesze, ogrodzone oczywiście. To wszystko może przyciągać ludzi. warunki naturalne są, wydaje mi się, że byłoby to coś naprawdę ciekawego. tylko problem-tak to zorganizować, żeby nie spisprzyć od samego początku, bo w tym akurat "organizatorzy" są idealni.
Popieram dwa wpisy - TOMER i Turysta - widać że myślą i to pozytywnie,nikt nie przyjedzie do nas jadąc przez całą Polskę bo i tacy się zjawiają jeśli w Elblągu nie nastawimy się na turystów którzy jadą nad wodę. A jedzie sporo samochodów z rejestracjami spoza Elbląga z łodziami wystarczy że zatrzymają się w naszym mieście raz i mamy reklamę na dodatek zjawią się z powrotem jeśli zmienimy nastawienie do takich ludzi .Prawda ile można kopać w tych ruinach konkretnie przekopać i pora udostępnić place na budowę kamieniczek.
Elbląski ogródek archeologiczny to dopiero porażka
zgadzam się z przedmówcą tzw "ogródek archeologiczny" , który sprowadza się do zaznaczenia na chodniku miejsc gdzie były kiedyś domy i napisanie ich numerków to jakieś kretyństwo ! to ma być jakaś atrakcja turystyczna ? Nie wiem kogo to rajcuje ? :))... marnotrastwo przestrzeni...chociaż jak widzę wesołą, powalającą swoim kiczem twórczość pana Mytycha na starówce to nie wiem co gorsze...Do wyjątków należy Hotel pod Lwem...czy nie można było więcej kamienic tak zbudować ?...
Dzięki za poparcie i przepraszam za błedy ale to z nerwów :)