8 decyzji od początku roku, 19 trwających postępowań – to efekt walki UOKiK z najgroźniejszymi naruszeniami konkurencji. Jedna z ostatnich decyzji Prezes UOKiK dotyczy zmowy pomiędzy pośrednikami w obrocie nieruchomościami z Elbląga. Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję Prezes UOKiK nałożyła na ośmiu uczestników zmowy karę finansową w łącznej wysokości ponad 27 tysięcy złotych (27 375 zł.). Co ważne – w trakcie postępowania zakwestionowana praktyka została zmieniona.
Ostatnie decyzje w sprawie niedozwolonych porozumień dotyczą rynku pośredników nieruchomości, sprzedaży odzieży i obuwia dziecięcego, dystrybucji urządzeń prezentacyjnych.
- Zgodnie z prawem antymonopolowym zakazane są porozumienia, których celem lub skutkiem jest wyeliminowanie lub ograniczenie konkurencji, m.in. poprzez wspólne ustalanie cen towarów lub usług. Takie praktyki należą do najgroźniejszych naruszeń konkurencji. Ich skutki są odczuwalne m.in. przez konsumentów, którzy zmuszeni są płacić wyższe ceny niż w przypadku niezakłóconej rywalizacji rynkowej przedsiębiorców. Są one również niezwykle trudne do wykrycia, ze względu na ich niejawny charakter. Od początku roku Urząd wydał 8 decyzji dotyczących niedozwolonych porozumień przedsiębiorców, a 19 postępowań jest w toku. - informuje Małgorzata Cieloch rzecznik prasowy UOKiK.
Jedna z ostatnich decyzji Prezes UOKiK dotyczy zmowy pomiędzy pośrednikami w obrocie nieruchomościami z Elbląga. Przedsiębiorcy utworzyli w 1999 roku Elbląską Korporację Nieruchomości. Wówczas zrzeszeni w niej pośrednicy wspólnie ustalili minimalne stawki prowizji za świadczone usługi. Stawki mieli obowiązek stosować wszyscy członkowie korporacji.
Przypomnijmy, że fakt ten zgłaszali mieszkańcy Elbląga. W 2008 r. urzędnicy z Bydgoszczy kontrolowali elbląskie biura nieruchomości i potwierdzili proceder stosowania niedozwolonych praktyk rynkowych. W ubiegłym roku UOKIK wszczął wobec Elbląskiej Korporacji Nieruchomości postępowanie antymonopolowe.
- Te biura stosują tzw. zmowę cenową – mówił w rozmowie z info.elblag.pl na początku październmika 2009 roku Piotr Adamczewski, zastępca dyrektora bydgoskiej delegatury UOKIK. – Oznacza to, że ceny prowizji za pośrednictwo w obrocie nieruchomości nie są regulowane przez wolny rynek, a wynikają z umowy pomiędzy właścicielami siedmiu biur w Elblągu. W każdym z tych biur jest pobierana taka sama opłata minimalna za pośrednictwo.
Elbląska Korporacja Nieruchomości nie zgadzała się z zarzutem UOKIK, że ustalenie przed 10 laty tzw. marży minimalnej przez biura może stanowić dowód na ograniczanie konkurencji. EKN twierdziła, że nie zwalcza konkurencji. Jej celem zawsze było podniesienie jakości usług pośrednictwa, dbałość o etykę zawodową, dobro klienta.
- Przyjęta przed 10 laty uchwała w sprawie ustalenia marży minimalnej była jedynie postulatem, wskazówką, a nie bezwzględnie obowiązującym przepisem – stwierdzał w rozmowie z naszym serwisem w marcu ubiegłego roku Grzegorz Baranowski. – Chodziło nam raczej o unikanie procederu nadmiernego zaniżania marży, które zawsze były negocjowalne. To kolejny dowód na to, że nie mieliśmy zamiaru eliminować konkurencji spoza Elbląskiej Korporacji Nieruchomości.
Przedstawiciele EKN wskazywali ponadto, że gdyby chcieli ograniczać konkurencję, stosowali by bardzo zaniżone marże. Takich stawek nie wytrzymałyby niewielkie biura nieruchomości.
- Można by stwierdzić, że agencje skupione w EKN, wówczas tj. przed 10 laty, same siebie eliminowały z rynku poprzez ustalenie marży minimalnej, oddając tym samym pola innym agencjom, w tym wchodzącym na rynek – pisał w piśmie do UOKIK, Grzegorz Baranowski. – Wydaje się więc, że zaistniało zasadnicze nieporozumienie. Zamiast nagrodzić Korporację za samoograniczenie na rynku, wszczęto wobec nas postępowanie antymonopolowe. Porozumienie cenowe, mające w zamiarze ograniczyć konkurencyjność, musiałoby być porozumieniem ustalającym marżę maksymalną na niskim poziomie, np. 1 proc. To uniemożliwiłoby wchodzenie na rynek nowych podmiotów i przetrwanie.
Elbląska Korporacja Nieruchomości zastanawiała się, czy za decyzją Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie stoją agencje konkurujące na rynku Elbląga, a może taki ruch wykonały duże, ogólnokrajowe agencje nieruchomości, które zaczynają interesować się rynkiem elbląskim.
EKN zwróciło się z wnioskiem do UOKIK o umorzenie postępowania antymonopolowego.
- To prowokacja, która godzi w dobre imię Elbląskiej Korporacji Nieruchomości – pisał w piśmie Grzegorz Baranowski.
UOKiK nie przychylił się jednak do wniosku EKN i nie uznał jej agrumentów. Prezes UOKiK za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję nałożyła na ośmiu uczestników zmowy karę finansową w łącznej wysokości ponad 27 tysięcy złotych (27 375 zł.). Co ważne – w trakcie postępowania zakwestionowana praktyka została zmieniona. Ukarane firmy to Biuro Nieruchomości i Reklamy Investing w Elblągu, Agencja Nieruchomości s.c. Grzegorz Baranowski, Anna Kraszewska w Elblągu, Cargos w Elblągu, Elbląska Giełda Nieruchomości „Centrum” w Elblągu, „Stator” Nieruchomości – Pośrednictwo w Elblągu, Nieruchomości „Posesja” Kupno – Sprzedaż – Wynajem w Elblągu, BPN – Biuro Pośrednictwa Nieruchomości w Elblągu.
Decyzja nie jest ostateczna. Przedsiębiorcom przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Maksymalna sankcja finansowa za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję wynosi 10 proc. przychodu przedsiębiorcy osiągniętego w roku poprzedzającym wydanie decyzji. Uczestnicy zmowy, którzy chcą uniknąć dotkliwej kary, mogą skorzystać z programu łagodzenia kar leniency. Przedsiębiorca, który dostarczy istotne informacje o istnieniu porozumienia, nie był jego inicjatorem oraz nie nakłaniał innych do niedozwolonych działań może ubiegać się nawet o całkowite odstąpienie od wymierzenia kary pieniężnej. Wniosek w tej sprawie można złożyć osobiście w siedzibie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie, pracownikowi UOKiK do protokołu, pocztą, faxem, a także emailem na adres: leniency@uokik.gov.pl. Odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące programu udzielają prawnicy UOKiK pod numerem telefonu: (22) 55 60 555.
I bardzo dobrze że ich ukarali. Miałem niestety kontakt z agencją na Grunwaldzkiej (przy Chemii) i powinni im się dobrze przyjrzeć również inne urzędy, elbląskie.
A ja korzystałem z usług jednego z biur zrzeszonych w EKN i wynegocjowałem prowizję taką, jaką chciałem (wg.stawek sprzed ładnych paru lat). I zostałem obsłużony bardzo profesjonalnie. Być może jedna jaskółka wiosny nie czyni, bo nie wiem jak było z innymi, ale ja nie miałem żadnych problemów.
Dodam tylko że było to 2 lata temu...
przy takich praktykach powinien obowiązywać zakaz prowadzenia działalności o tym kierunku i byłoby po sprawie.
Ta agencja z Grunwaldzkiej to jedna z najlepszych agencji w Elblągu baranie - jak rzucasz obelgi miej się odwagę pod tym podpisać. Ja i moi znajomi korzystają z tej firmy od wielu lat i nigdy nie słyszałem żadnej uwagi.
A teraz niech się wezmą za elbląskie stacje benzynowe i ich ZMOWY CENOWE!!!!!!!!
Co baranie Karolu, rozumiesz przez słowo najlepsza? Baranem to jesteś sam skoro w tej agencji pracujesz!Jeśli tak piszę to znaczy że nie są fer w stosunku do klienta. Obiecują cuda a słowa nie dotrzymują. Radzę bardzo dokładnie spisywać umowy i pisać o wszystkich szcegółach. To co na "twarz" to się póżniej wycofują i zapominają o uzgodnieniach.
w Elblagu takich zmow jest wiecej - proponuje sprawdzic stacje benzynowe
A oto inne spojrzenie na sprawę, może warto jednak czasem się zastanowić o co właściwie tutaj chodzi ? Jak nie wiadomo o co ....http://wprost.pl/ar/201109/UOKiK-sie-rozkrecil/
Śmiechu warte!!! Ukarani taką śmieszną sumą!!! Przecież nakradli od ludzi 100 razy więcej!!! Ludzie nie kupujcie mieszkań od pośredników!!!