Od dziś, 1 lipca 2010 roku osoby, które już raz zostały zatrzymane za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości za kolejne takie przestępstwo będą odpowiadały na innych warunkach niż dotychczas. Kierowca złapany po raz drugi pod wpływem alkoholu może otrzymać karę nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo wobec takiej osoby sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.
Zgodnie z nowymi przepisami w art. 178a dodano § 4, który otrzymał brzmienie:
Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za przestępstwo określone w art. 173, 174, 177 lub art. 355 § 2 popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo dopuścił się czynu określonego w § 1 w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
W myśl wchodzących dzisiaj w życie przepisów- za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości grozi dożywotnia utrata prawa jazdy, jeżeli w zdarzeniu tym ktoś straci życie lub zostanie ranny. Taką karę mogą obligatoryjnie orzekać sądy.
Tylko w wyjątkowych okolicznościach sędziowie nie będą orzekać dożywotniego odebrania praw jazdy. Decyzję taką sędziowie będą musieli dokładnie uzasadnić. Wówczas kara pozbawienia uprawnień do kierowania pojazdami zostanie zawieszona.
- Zmiana przepisów a właściwie ich zaostrzenie może wpłynąć na świadomość osób wsiadających za kierownicę pod wpływem alkoholu. Kara do nawet 5 lat pozbawienia wolności, a także możliwość dożywotniej utraty prawa jazdy na pewno odstrasza i uświadamia o konsekwencjach takiego czynu. - wskazuje sierż. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu. - Warto podkreślić, również jak dużym zagrożeniem są pijani kierowcy na drogach. Jeżeli ktoś wsiada za kierownicę auta mając ponad 2,5 promila alkoholu to trudno mówić o tym, że robi to nieświadomie, zatem takich kierowców należy eliminować z ruchu drogowego, ponieważ są zagrożeniem zarówno dla innych uczestników jak i siebie. Nowe przepisy dają możliwość skuteczniejszej walki z pijanymi kierowcami – „recydywistami”. - dodaje sierż. Krzysztof Nowacki.
drogi autorze tekstu obligatoryjność oznacza obowiązkowość, konieczność, przymus, zaś fakultatywność możliwość (sąd "moze" ale nie musi) dlatego zwrot "mogą obligatoryjnie" jest bledny bo albo mogą albo muszą, piszac takie artykuly warto miec ogolne pojecie
Prawniku trzeba czytać ze zrozumieniem! Jest napisane, że mogą obligatoryjnie orzeć - oznacza, że wobec jednej osoby orzekną o zakazie prowadzenia pojazdów - obligatoryjnie bez odwołania (ostatecznie), a wobec innej osoby nie orzekną o zakazie prowadzenia , ale na jakiś czas. Właśnie taki z Ciebie prawnik.
To teraz wynika z tego co czytam że jest jedne prawo i obejście wykonalności prawa,a więc nowe po staremu .żadnej litości nie powinno być dla nikogo ,pił jechał, płaci za swoją głupotę jeszcze samochód powinni zabierać i na licytację a kasa na pomoc różnym ofiarom zdarzeń.
m0oim zdaniem powinna byc kara smierci dla pijanych kierowcow
brawo ! z pijakiami trzeba zrobić porządek a kto chce się sprawdzic to polecam ta strone http://www.ilemogewypic.pl/