Rekrutacja do przedszkoli i szkół ponadgimnazjalnych, sprawdzanie obecności i ocen uczniów, jak i ubieganie się o stypendia szkolne – już wkrótce tego typu usługi w Elblągu załatwić będzie można poprzez Internet. Trwa rozbudowa Elbląskiego Systemu Informacji Przestrzennej, która polega na włączeniu do niego 69 elbląskich placówek oświatowych. Pozwoli to na podniesienie jakości usług związanych z nauczaniem w mieście oraz sprawniejsze zarządzanie jednostkami oświatowymi.
W obecnym czasie wymiana informacji pomiędzy mieszkańcami a instytucjami oświatowymi wymaga osobistego kontaktu. Dotyczy to zarówno rekrutacji do przedszkoli i szkół, sprawdzania obecności i ocen uczniów, jak i ubiegania się o stypendia szkolne.
- Dzięki realizacji projektu pn. Budowa elektronicznej platformy edukacyjnej dla ludności regionu elbląskiego na bazie ESIP, mieszkańcy uzyskają bezpośredni dostęp do informacji o programach nauki, zadaniach do wykonania, ocenach oraz o planowanych egzaminach – informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego. - Nauczyciele uzyskają dostęp do użytecznych narzędzi, dzięki którym czas spędzany na czynnościach administracyjnych będzie znacznie krótszy.
Po rozbudowie systemu ESIP uruchomione zostaną takie usługi jak: rekrutacja do przedszkoli, rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych, obwody szkół podstawowych, obwody szkół gimnazjalnych, dzienniki elektroniczne, świadectwa, obowiązek szkolny, stypendia szkolne, portal informacyjny z e-learning i biblioteka.
Realizacja zadania kosztować będzie prawie 3,6 mln. złotych z czego 3 mln pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury na lata 2007-2013.
- Elbląski System Informacji Przestrzennej tworzony jest od 2000 roku – przypomina Joanna Urbaniak. - Jest to nowatorskie w skali kraju rozwiązanie w zakresie szeroko rozumianego zasobu geodezyjnego i kartograficznego które wspomaga zarządzanie miastem i proces podejmowania decyzji. System wdrażany jest etapowo, poprzez kompleksową informatyzację zadań realizowanych przez Urząd Miejski. Dzięki temu dokonano koordynacji pracy wydziałów, ograniczono powielanie tych samych danych w wielu miejscach.
Hurtownia danych ESIP umożliwia dostęp do informacji z każdego stanowiska komputerowego w bardzo prosty sposób. Obecny poziom informatyzacji Urzędu Miejskiego pozwala na podjęcie działań zmierzających do elektronicznej obsługi jednostek organizacyjnych podległych Prezydentowi Miasta oraz powiązanie ich z urzędem w zakresie wymiany danych cyfrowych i dokumentów elektronicznych. Rozbudowa ESIP obejmie włączenie do systemu miedzy innymi 75 placówek oświatowych, firmy branżowe, czy służby mundurowe. Pozwoli to na stworzenie spójnego systemu informatycznego, co podniesie poziom obsługi mieszkańców. W skali kraju jest to jedyny, tak kompleksowy system, który do tej pory udało się wdrożyć.
cudownie, znowu ebowo zabłyśnie w kraju, ciekawe czy jest w Polsce jakieś miasto gdzie na takie coś wywala się tyle kasy? zamiast tego można by dofinansować szkoły,remonty, nowe ławki, krzesła, białe tablice itd. Dlaczego za wszystko mają płacić rodzice, podobno w Polsce nauka jest darmowa????