Akcja zeznań powoli dobiega końca. Do urzędu wpłynęło około 55 000 rozliczeń rocznych, opierając się na danych z roku ubiegłego jeszcze około 19 000 rozliczeń może się spodziewać elbląski urząd. Okres akcji zeznań to również czas kiedy wielu podatników zostaje wezwanych do urzędów skarbowych, a główną przyczyną wezwań są błędy w formularzach PIT. Elbląska skarbówka informuje, iż tych błędów jest już coraz mniej.
Do najczęstszych błędów pojawiających się w rozliczeniach rocznych należą:
Brak podpisu podatnika
Podatnicy często zapominają o podpisaniu swojego rozliczenia rocznego, szczególnie w przypadku komputerowego wypełnienia i wydrukowania formularza PIT. Rozliczenie roczne musi być podpisane przez podatnika, w przypadku wspólnego rozliczenia się małżonków przez podatnika i małżonka. Zeznanie podatkowe Bez podpisu (podpisów) nie wywołuje żadnych skutków prawnych.
Błędny NIP
Podatnicy często wpisują Numer Identyfikacji Podatkowej swojego pracodawcy zamiast swojego. Bierze się to zapewne z tego, że np. w formularzu PIT-11, który jest wydawany przez pracodawcę w rubryce 1 wpisany jest właśnie numer NIP pracodawcy, a nasz numer NIP jest w bloku C – dane podatnika.
Stosowanie nieaktualnych druków
Nie należy zaopatrywać się w druki „na zapas”, bowiem często się zmieniają, a rozliczenie roczne musi być na aktualnym/obowiązującym w danym roku formularzu.
Adres zamieszkania/adres zameldowania
Podatnicy którzy maja inny adres zameldowania i inny adres zamieszkania muszą pamiętać, iż w rozliczeniu rocznym w części B formularza PIT-37 czy PIT-36 należy wykazywać adres zamieszkania właściwy w ostatnim dniu roku podatkowego, a nie adres zameldowania.
Błędy rachunkowe, brak zaokrągleń lub nieprawidłowe zaokrąglenie podstawy obliczenia podatku oraz podatku należnego
Po wypełnieniu rozliczenia rocznego jeszcze raz sprawdźmy poprawność naszych wyliczeń, należy również pamiętać że zarówno podstawę obliczenia podatku, jak również sam podatek zaokrągla się do pełnego złotego (kwoty wynoszące: mniej niż 50 groszy pomija się, a 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych).
Brak załączników do zeznania (PIT/D, PIT/O) w przypadku korzystania z odliczeń
Jeżeli korzystamy z odliczeń należy do zeznania dołączyć odpowiedni załącznik oraz zaznaczyć w zeznaniu jakie załączniki składamy.
Małżonkowie rozliczają się wspólnie nie mając do tego prawa
Nie jest możliwe wspólne opodatkowanie małżonków w przypadku gdy:
- chociaż jeden z nich prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną kartą podatkową, ryczałtem ewidencjonowanym, podatkiem liniowym.
- Gdy ustrój wspólności majątkowej nie istnieje przez cały rok podatkowy
Jak takich błędów unikać?
Pracownicy urzędu radzą aby dokładnie czytać opisy rubryk w formularzach, zaopatrzyć się odpowiednia broszurę informacyjną i po wypełnieniu rozliczenia jeszcze raz go sprawdzić.