Niedostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze, w tym przekraczanie dozwolonej prędkości, to od wielu lat główna przyczyna wypadków drogowych w Polsce. Kampania „Prędkość zabija. Włącz myślenie”, realizowana przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, ma na celu zwrócenie uwagi publicznej na problem zagrożeń, jakie stwarza jazda z nadmierną prędkością, a także uświadomienie kierowcom, że wypadek jest konsekwencją ich osobistych decyzji.
Kampania rozpoczęła się 21 marca br. i zakończy 6 maja br., czyli trwać będzie od początku wiosny, w okresie przedświątecznym i w trakcie długiego weekendu majowego. Jest to okres szczególnie intensywnego ruchu pojazdów. W najbliższy weekend wielu Polaków wybiera się na uroczystości żałobne i pogrzeby ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Warto pamiętać o zachowaniu ostrożności i dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze.
Pojęcie nadmiernej prędkości jazdy obejmuje zarówno prędkość wykraczającą poza obowiązujące ograniczenie, jak i prędkość zbyt wysoką w stosunku do warunków panujących na drodze, warunków atmosferycznych oraz indywidualnych cech kierowcy.
W 2009 roku w Polsce doszło do 44 185 wypadków drogowych, w których 4 572 osoby zginęły, a 56 028 zostało rannych. Policji zgłoszono również 381 769 kolizji drogowych. I choć widać trwały, nienotowany od lat na taką skalę, spadek liczby wypadków drogowych oraz liczby ofiar śmiertelnych i rannych w ich wyniku, to wypadki spowodowane niedostosowaniem prędkości do warunków ruchu w roku ubiegłym stanowiły 31% wszystkich zarejestrowanych wypadków (10 910), w których zginęło 1 432 osób (46% wszystkich ofiar śmiertelnych), a 15 876 zostało rannych (34%).
- Jednym z zadań kampanii „Prędkość zabija! Włącz myślenie” jest wywołanie publicznej dyskusji, co robić, aby spadek liczby wypadków drogowych w Polsce był tendencją stałą, stworzenie społecznego ruchu nieakceptacji prędkości oraz zdemaskowanie stereotypowego myślenia na temat przyczyn wypadków - wskazuje Paweł Dłużniewski z Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Kampania swoim zasięgiem obejmie całą Polskę, będzie emitowana w telewizji, radiu, a także przy użyciu reklamy zewnętrznej na tyłach autobusów w największych miastach w Polsce, będzie także silnie akcentowana w Internecie. Kampanii towarzyszyć będą również działania public relations.
- W celu wzmocnienia komunikatu i zwrócenia uwagi na problem jednej z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych w Polsce, 24 marca br., podczas konferencji oficjalnie inaugurującej kampanię „Prędkość zabija! Włącz myślenie” odbędzie się pokaz uderzenia samochodu osobowego o twardą przeszkodę przy prędkości ok. 80 km/ha wraz z pasażerami. Pokaz ten jest jedną z nielicznych prób badawczych w Europie przy osiągnięciu prędkości pojazdu powyżej 70 km/ha. Pokaz został przygotowany przez Przemysłowy Instytut Motoryzacji we współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym SIMR Politechniki Warszawskiej - informuje Paweł Dłużniewski.
szkoda ze nikt nie napisze ze dziurawe i nierowne drogi tez maja wplyw na ilosc wypadkow.Mamy drogi gorsze niz w krajach trzeciego swiata i to nie nie zmieni nigdy