Jutro (16 kwietnia) o godz. 10:00 w Instytucie Pedagogiczno-Językowym PWSZ przy ul. Czerniakowskiej (sala nr 23) odbędzie się finał konkursu krasomówczego dla uczniów elbląskich szkół ponadgimnazjalnych. Konkurs zorganizowało I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Elblągu we współpracy z Państwową Wyższa Szkołą Zawodową w Elblągu i Warmińsko-Mazurskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu. W zmaganiach finałowych weźmie udział 17 osób.
Konkurs otworzy dyrektor Instytutu Pedagogiczno -Językowego dr Irena Sorokosz. Nad przebiegiem konkursu będą czuwać mgr Teresa Kubryń z PWSZ Elblągu, konsultant języka polskiego, koordynator egzaminu maturalnego w W-M ODN w Elblągu mgr Małgorzata Sowicka, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Elblągu mgr Zofia Ostrówka, mgr Krystyna Fac- polonista Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Elblągu.
- Prezentacje oceniane będą wg kryteriów opracowanych przez organizatorów konkursu i członków jury - specjalistę emisji głosu, polonistów, psychologa - wskazują Małgorzata Sowicka i Zofia Ostrówka koordynatorki konkursu.
Najlepsi pojadą do Brukseli
Nagrodą dla dwóch najlepszych mówców i ich opiekunów jest wycieczka do Brukseli. Nagroda ta ufundowana została przez posła ziemi elbląskiej Witolda Gintowta -Dziewałtowskiego - znakomitego mówcę i oratora.
Fundatorami nagród są również Warmińsko- Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu i Zespół Szkół Ogólnokształcących w Elblągu.
- Konkurs promuje umiejętność mówienia jako podstawową umiejętność niezbędną w dobrym funkcjonowaniu społecznym. Skuteczne posługiwanie się językiem polskim często bywa drogą do sukcesu. Ma wpływ nie tylko na sukces szkolny ucznia, ale także na jego dalszą drogę edukacji i życie zawodowe. Jest niezbędne w wielu sytuacjach oficjalnych i prywatnych - wskazują koordynatorki konkursu.
Nowa podstawa programowa docenia wagę umiejętności przemawiania i otwiera różne drogi realizacji tych zajęć w szkole – zwłaszcza, lecz nie tylko – ponadgimnazjalnej. Sprawdzianem tych umiejętności w dalszym ciągu jest prezentacja maturalna. Kolejnym powodem organizacji konkursu był fakt, że Sejm przyjął przez aklamację uchwałę w sprawie ogłoszenia 2009 Rokiem Juliusza Słowackiego. W tym roku przypadała 200 rocznica urodzin i 160 rocznica śmierci poety. Konkurs jest zwieńczeniem działań, które były podejmowane przez młodzież elbląskich szkół ponadgimnazjalnych w związku z przypadającym jubileuszem - dodają Małgorzata Sowicka i Zofia Ostrówka.