Bez wielkiego rozgłosu świętujemy 150 lecie powstania największej atrakcji turystycznej naszego regionu – Kanału Elbląskiego. Jest to tym bardziej dziwne, że projektant obiektu Georg Jacob Steenke był elblążaninem i posiadał tytuł Honorowego Mieszkańca Miasta Elbląga. Tymczasem to właśnie pobliska Ostróda uhonorowała niedawno elblążanina i nadała jednej z ulic jego imię.
O projektantach i budowniczych kanału nie zapomniały władze miasta Ostróda, które na sesji w marcu br. nadały ulicom imiona Georga Jacoba Steenke oraz Adolfa Tetzlaffa. Szkoda tylko, że Elbląg zapomniał niestety o tej ważnej dacie i o dawnym mieszkańcu naszego miasta – projektancie i budowniczym Kanału Elbląskiego.
Nad projektem kanału zaczęto pracować w 1837 a prace rozpoczęto w 1844 roku. Cztery pierwsze pochylnie suche: Buczyniec, Kąty, Oleśnica i Jelenie uruchomiono go w 1860 roku. Projektantem i realizatorem Kanału był Georg Jacob Steenke, który przyjął zlecenie Fryderyka II, pragnącego połączyć szlakiem żeglownym Prusy Wschodnie z Bałtykiem.
Podczas robót hydrotechnicznych wyrównywano poziomy wód w zbiornikach na trasie kanału. Obniżono poziomy luster wody do poziomu Jezioraka (99,5 m n.p.m.). Takie działania były przyczyną obniżenia poziomu wód kilku jezior nawet o ponad pięć metrów. Na Jeziorze Karnickim, (97,5 m n.p.m.), powyżej lustra wody, wybudowano akwedukt leżący powyżej lustra wody tego jeziora.
W latach 1872-1876 – uruchomiono trzy kolejne śluzy: Miłomłyn, Zielona, Mała Ruś. Ostatnia pochylnia Całuny (położoną najbliżej jeziora Drużno) budowana była w latach 1874-1881.
Pierwotna koncepcja budowy kanału opierała się na projekcie pokonania różnicy poziomów wód między jeziorem Pniewskim a jeziorem Drużno za pomocą śluz komorowych wykonanych z drewna. Jednak koncepcję tę zarzucono. Ostatnia pochylnia Całuny zastąpiła istniejące już śluzy. Przyczyną zmiany koncepcji był wydłużony czas śluzowania i problemy z z dostarczeniem wody do śluz.
Kanał w XIX wieku (1844-1860), jako szlak komunikacyjny, pełnił ważną rolę gospodarczą przyczyniając się do rozwoju pojezierzy Ostródzkiego i Iławskiego i ich komunikacji z portami w Gdańsku i Elblągu. Rozwój transportu kolejowego i samochodowego wpłynął na zmniejszenie przewozów towarowych i już w latach 30. XX wieku wykorzystywany był jedynie przez turystów. Obecnie prowadzona jest żegluga statków tzw. Białej floty w rejsach pomiędzy portami w Elblągu i Ostródzie.
Brzozową proponuje nazwać jego imieniem. koszty będą niewielkie...
Poprawna nazwa kanału to: "Kanał Elbląski". W linku wyjaśnienie dlaczego akurat "Elbląski" a nie "Elbląsko-Ostródzki": http://www.emazury.com/index.php?JEZ=pl&LIS=miasta&MENU=elblag&GL=kanal_elblaski-nazwa Wypadałoby, żeby chociaż elbląskie media pisały poprawnie nazwę tego kanału.
no wlasnie nzywa sie TYLKO ELBLASKI.NIE MA INNEJ NAZWY.
Teraz całość artykuliku wręcz unikatowo (jak na wszelakie media) POPRAWNA ..a wstęp ..niestety, Elbląg zawsze tyłem do Kanału Elbląskiego!
Wszystko się dzieje dlatego bez rozgłosu bo w ratuszu mają gdzieś nasze pochylnie i kanał.Tu się liczy cud mazury szuwary natury??????????Statki pooddawane port stoi pusty,żegluga żadna.Zero promocji i nowoczesnego myślenia.
Obchody zaplanowane są na sierpień. Szczegóły w Wydziale Sportu UM.
A "promocja" miasta od lat głowi się jak wypromować Elbląg?!!?? Olewanie wszystkiego i wszystkich. Kanał Elbląski - jedyne tego typu działające urządzenie hyrotechniki wodnej na świecie - NIE JST nawet wpisany na listę UNESCO !!!! Za granicą zachodnią - byle pierd..ły wipisane są na tą listę! - Kogo i co promować? - To straszliwie trudne pytanie dla PROMOCJI MIASTA! Kanał Elbląski - w jego nazwie jest już PROMOCJA MIASTA i REGIONU!!! Promocja wydała jakiś śmieszny albumik - za duże - nasze pieniądze, a nie stać tej promocji, by dementować fałszywie pisaną narodowość wielkiego miaszkańca Królewca, Człopy koło Małdyt i Elbląga. Gratulacje wielkie dla promocji miasta!!!!!
Spisał z materiałów historycznych teksty o kanale. Jest od wielu lat stowarzyszenie gmin leżących wokół kanału. Wiem , że mają przygotowany program obchodów wspólnie z miastem . jeździłem do starostwa na spotkania przygotowujące ten program. Ale po co pytać ? lepiej siać zamęt.
elbinger, mimi - ale kto o tym wie????
mimi ~ twierdzisz, że Stowarzyszenie 'Łączy Nas Kanał' już ma przygotowany program obchodów 150-lecia otwarcia Kanału ..czemu nie prezentują go na swojej stronie? ..jeszcze czas, czy dopracowuje się szczegóły trasy rajdu-z-okazji?