Co to jest informacja turystyczna, po co się do niej przychodzi, gdzie jej szukać, kto to jest turysta? – te i inne pytania zadawali przedszkolacy zaproszeni do Tarnowskiego Centrum Informacji oraz do Punktu Informacji Turystycznej w Braniewie.
Pierwsze z inicjatywą turystycznej edukacji maluchów wyszło w listopadzie ubiegłego roku Tarnowskie Centrum Informacji. Mali mieszkańcy miasta przyjęli ją z żywym zaciekawieniem.
Czego Jaś się nauczy …
Dobra fama rozeszła się szybko i w efekcie chęć tego typu spotkań zaczęły zgłaszać nie tylko przedszkola. Zainteresowali się również nauczyciele szkół podstawowych uczący dzieci najmłodszych klas. Poza zrozumieniem zasad funkcjonowania informacji turystycznej dzieciaki poznawały najważniejsze zabytki i atrakcje Tarnowa i regionu, w tym przede wszystkim te, które mogą być interesujące dla małych turystów. Dzieci wychodziły z siedziby TCI z materiałami dla rodziców, podpowiadającymi organizację rodzinnego czasu wolnego w mieście i regionie, jak również ze specjalną, opracowaną na tą okoliczność „malowanką”.
Już podczas ogólnopolskiego Forum Informacji Turystycznej przy POT, które odbyło się w listopadzie 2009 r. Wilkasach k/Giżycka, informacja o projekcie przekazana w trakcie prezentacji Tarnowa - jednego z najlepszych centrów „it” w Polsce - wzbudziła aplauz.
… Jan będzie umiał
W tym roku pomysł podchwycił Punkt Informacji Turystycznej w Braniewie. Pracownicy miejscowego PIT zorganizowali w marcu siedem spotkań pod nazwą „Z przedszkolakami o turystyce”. Do udziału w nich zaproszono najstarsze dzieci z wszystkich braniewskich przedszkoli.
Każde ze spotkań składało się z dwóch części: prezentacji multimedialnej połączonej z dyskusją, podczas której dzieci dowiedziały się co to jest turystyka, kim jest turysta, po co się przychodzi się do informacji turystycznej i jak ją znaleźć. Poznały także atrakcje Braniewa skierowane właśnie do małych odbiorców. W części drugiej maluchy odwiedziły Punkt Informacji Turystycznej w Braniewie, by zobaczyć jak został on wyposażony, jakie są w nim wydawnictwa i pamiątki. Na zakończenie każda z grup, wspólnie z pracownikami zlokalizowała znak informacji turystycznej znajdujący się na zewnątrz budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej.
W czasie spotkań nie zabrakło zabawy przy rytmicznej piosence na temat lasów i jezior. Zagadki dały możliwość sprawdzenia się i wygrania drobnego upominku. Wszystkie dzieci otrzymały przygotowaną przez pracowników „it” zakładkę do książki, a dla rodziców przekazano materiały informacyjne pozyskane z Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego dotyczące Warmii i Mazur.
Może warto taki pomysł podchwycić także w Elblągu? Również mamy Centrum Informacji Turystycznej, które nawet działa.
UKRAINA BANDYCKA