Możliwości portali społecznościowych coraz częściej dostrzegają elbląskie instytucje kultury. Zakładają swoje konta na facebook, MySpace czy na naszej – klasie. To właśnie tutaj możemy znaleźć zapowiedzi przedsięwzięć kulturalnych oraz inne przydatne informacje. Niektórzy – tak jak Galeria El – dają internautom możliwość publikacji własnych materiałów oraz zdjęć dotyczących tego, co dzieje się w Galerii. Obecność na portalach społecznościowych to także możliwość kontaktu z osobami, które mają wpływ na kształt kultury w naszym mieście.
Nowoczesna strona internetowa to już standard. Wszyscy wiedzą, że jeżeli nie ma czegoś w internecie, to nie ma tego w ogóle. Obecność na coraz powszechniejszych portalach społecznościowych to możliwość dotarcia do szerszej grupy odbiorców przy minimalnym nakładzie finansowym. Dobrodziejstwo społecznościówek coraz częściej dostrzegają elbląskie instytucje kulturalne.
Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu już od dawna aktywnie działa na portalu nasza-klasa.pl. Niedawno dołączył również do miłośników facebook. Teatromani znajdą tutaj nie tylko aktualny repertuar, zapowiedzi najbliższych wydarzeń, plakaty teatralne czy zdjęcia z niektórych spektakli, ale również filmiki na temat działalności teatru.
Równie aktywne na n-k jest Muzuem Elbląskie. Znajdziemy tu trochę historii, zapowiedzi, zdjęcia oraz wiele informacji, które mogą się przydać miłośnikom elbląskiej historii.
Centrum Sztuki Galeria El od niedawna funkcjonuje na facebook oraz na my space. Dowiemy się tutaj, co aktualnie dzieje się w Galerii El oraz jakie instytucja ma plany na najbliższy czas. Galeria El dopiero się rozkręca na tych serwisach, ale już jest bardzo ciekawie.
Biblioteka Elbląska przez jakiś czas była bardzo aktywna na facebook, ale chyba zapadła w zimowy sen. Ostatni wpis dodano 5 listopada 2009 roku. A szkoda, bo w Bibliotece Elbląskiej dzieją się wiele rzeczy, które szkoda pomijać milczeniem. Miejmy nadzieję, że coraz bardziej dająca znać o sobie wiosna, rozbudzi Bibliotekę Elbląską do działania również na serwisach społecznościowych.
Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” ma swój nowoczesny portal. Posiada również konta na facebook i na naszej klasie. Ale na „posiadaniu” się kończy. Z konta na n-k dowiemy się, gdzie „Światowid” się mieści. Natomiast na facebook pojawiło się kilka wpisów, ale to za mało w porównaniu do aktywności Galerii El czy Teatru.
A co Państwo sądzą na temat obecności elbląskich instytucji kulturalnych na serwisach społecznościowych?
wystarczy twitter + facebook, ewentualnie w przypadku galerii dobra jest obecnosc na myspace, nasza-klasa moim zdaniem nie nadaje sie do tego typu obecnosci...
Zgadzam się, NK można sobie darować. Facebook jest znakomitym portalem do tego typu działalności.
Wszystko zalezy od tego jaki cel ma instytucja i do jakiej grupy docelowej sie mierzy. W Polsce - mimo wszystko najbardziej poopularna jest NK i tam trzeba szukac sposobu dotarcia do dużej liczby osób. Twitter - zachodnie dziwactwo, natomiast Facebook - dobra platforma, zwłaszcza w przypadku kontaktów z instytucjami na całym świecie. Każdy sposób jest dobry o ile przynosi pozytywne rezultaty w takim przypadku. Do tego - niekompetencja piszacego art. - nie sprawdził wszystkich instytucji ani ich aktywności czy jakości profili. Widac, że pisane "na kolanie", niezbyt rzetelnie. Sami przejrzyjcie i zadecydujcie. Moim zdaniem to najbardziej aktywnie chyba działa muzeum (jeżlei chodzi o omawiane portale, bo strona ich - ładna, ale już trochę przestarzała), ale każdy moze miec inne zdanie.
Stiopa a znajdź na fB Muzeum po nazwie własnej....
Trochę konkretów o tym, jak elbląskie instytucje kultury budują społeczności. Najpopularniejsze portale to nasza-klasa i facebook. I w tej kolejności (dane z niedzieli): Biblioteka Elbląska nk brak fb 21, CSE Światowid nk 51 fb 29 , CS Galeria El nk brak fb 202, Elbląska Orkiestra Kameralna nk brak fb 1, Muzeum Archeologiczno-Historyczne nk 6700 fb 212, Teatr im. A. Sewruka nk 321 fb 63. I wszystko zależy od tego, która z instytucji po co założyła dane konto, bo np. w jednym gromadzi pracowników, a w drugim fanów. A tego autorka już nie sprawdziła, choć miała mozliwość, bo ma prywatne konta zarówno w nk, jak i fb. Za to zabiera się za ocenianie działań tych instytucji, jednych chwali, innych gani. Tymczasem, błędów w artykule, jak w kiepskim wypracowaniu - "MySpace" czy "my space" ?, "Muezum" ?, "w Bibliotece Elbląskiej dzieją się wiele rzeczy" ? I jeszcze zagadka. Który z elbląskich portali informacyjnych ma swoje profile zarówno na nk, jak i na fb - i na obu wynik działań społecznościowych jest zerowy?
tak ale galeria el na my space czy you tube w ogóle nie ma brania a facebook to spamer i tyle. Automatycznie się tam dodają ludzie inne bzdury wiec nie zawsze swiadczy to o frekwencji czy wartosci. a n-k to porazka totalna. tma sie 'buduje kulture'? hehe http://www.lastfm.pl/venue/8843033+Biblioteka+Elbląska