Tegoroczny Zlot Żeglarski odbędzie się 23 i 24 lipca br. Jego organizatorami będą marszałkowie województw: pomorskiego Mieczysław Struk, warmińsko-mazurskiego Jacek Protas oraz – po raz pierwszy! - gubernator Obwodu Kaliningradzkiego G. Boss.
Jesienią ubiegłego roku marszałek Jacek Protas zaprosił gubernatora Obwodu Kaliningradzkiego Georgija Bossa do współorganizacji tegorocznego Zlotu.
- Naszym celem od początku było stworzenie imprezy łączącej wszystkie trzy regiony nadzalewowe. Chodzi nam bowiem o wypromowanie jednego z największych europejskich akwenów, dotychczas bardzo słabo wykorzystywanego turystycznie. 60 procent tego akwenu leży w granicach Federacji Rosyjskiej, dlatego tak bardzo zależy nam na udziale Rosjan we wszelkich działaniach na rzecz wykorzystania walorów Zalewu Wiślanego/Kaliningradzkiego – mówi marszałek Jacek Protas.
22 marca odbyło się w tej sprawie spotkanie w konsulacie RP w Kaliningradzie. Gospodarzem spotkanie był konsul RP w Kaliningradzie Marek Gołkowski. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele elbląskiego Biura Regionalnego (Jerzy Wcisła i Regina Czymbor), Elbląskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego (Henryk Fall i Bogdan Justyński) oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego (Zbigniew Ptak). Jerzy Wcisła przewodniczy zespołowi organizującemu tegoroczny Zlot, a EOZŻ odpowiada za przygotowanie odbywających się w ramach Zlotu regat. Ze strony rosyjskiej uczestniczyli m.in. przedstawiciele rządu Obwodu Kaliningradzkiego i szefowie związków żeglarskich.
Regaty są najważniejszą częścią Zlotów. Tegoroczne odbędą się w dwóch turach. 23 lipca żeglarze popłyną do Bałtijska dwiema trasami: z Kaliningradu i z Fromborka. Następnego dnia wszystkie załogi wystartują w wyścigu na trasie Bałtijsk-Frombork.
- Spodziewamy się udziału ok. 60-80 żaglówek w regatach – mówią zgodnie przedstawiciele związków żeglarskich: Henryk Fall i Roman Medvedev z Kaliningradu.
Rosjanie przygotowują sporo atrakcji dla uczestników regat, a ci, którym klimat bałtijski szczególnie przypadnie do gustu, będą mogli wziąć udział w zaplanowanych na 26 lipca Dniach Floty Bałtyckiej.
Najważniejsze wydarzenia tegorocznego Zlotu odbędą się we Fromborku. Jest wielce prawdopodobne, że będzie to miejsce pierwszego spotkania szefów trzech nadzalewowych okręgów: marszałków J. Protasa i M. Struka oraz gubernatora G. Bossa. Poza podsumowaniem regat i artystyczno-rozrywkową częścią Zlotu, będzie też czas na dyskusję nad wspólną strategią wykorzystania walorów Zalewu Wiślanego i Kaliningradzkiego.
Szanowni Państwo, a jednak można dogadać się z sąsiadem, Rosją. Tylko dlaczego regaty nie kończą się w Elblągu? Z poważaniem mgr inż. Jerzy Kulas
to jest proste po drodze są sieci i most pontonowy otwierany 2 razy dziennie
A kiedy powstanie jakakolwiek infrastruktura żeglarska - to wstyd, aby na takim akwenie, z takimi możliwościami nie funkcjonowała żadna żegluga a porty przypominały nam prężne lata zdobyczy socjalizmu. Rozbicie dzielnicowe lub inaczej podział administracyjny tego akwenu to też dorobek tych ciągle układających się stron bez perspektywy ułożenia. ludzie ile razy można być tylko trochę w ciąży?
Panie Kulas jak Pan taki znawca jest to powinieneś wiedzieć, że Kanał Elbląski posiada ograniczenia prędkości, pływalności plus most.
Szanowny Panie Oleg pięknie, zwięźle ujął Pan oczywistą prawdę "że Kanał Elbląski posiada ograniczenia prędkości, pływalności plus most" tylko zapomniał Pan dodać i ze z tego powodu portem dla Elbląga jest Zatoka Elbląska.Z poważaniem mgr inż.Jerzy Kulas
I znów na Elbląg wypieli d..e ,miasto żeglarzy a zrobione wiochą.Jaka to jest promocja i kogo jeśli władza z warmi i mazur nie dba o rozwój tak dużego miasta jak Elbląg :gdzie są nowe stanice żeglarskie,gdzie przekop mierzei .EOZŻ ma odpowiadać za przygotowanie a kto spija śmietankę??????///