Czy ulga prorodzinna przysługuje na dziecko, które urodziło się za granicą? W jakich proporcjach odlicza się kwotę ulgi? Czy za okres wakacyjny także należy się ulga prorodzinna? Na te pytania elblążan odpowiada ekspert z Urzędu Skarbowego. Jeżeli mają Państwo wątpliwości związane z rocznym rozliczeniem podatkowym zachęcamy do zadawania pytań ekspertowi. Pytanie należy przesyłać do naszej redakcji na adres: redakcja@info.elblag.pl
Pytanie 1
Mam pytanie dotyczące ulgi na dzieci. Córka studiowała w 2009r. na 1 roku oraz kontynuuje je na 2 roku tej samej uczelni są to studia zaoczne, tj. w ciągu całego roku studiowała na tej samej uczelni. W jakiej wysokości ulgę mogę odliczyć? W pełnej wysokości? Za 10 miesięcy (bez sierpnia i września - były wakacje) czy może jeszcze inną
Odpowiedź:
W opisanej sytuacji rodzicom dziecka przysługuje ulga prorodzinna w całej wysokości z uwagi na kontynuację nauki przez córkę w tym samym roku.
Należy jednak pamiętać, że w przypadku uczących się dzieci pełnoletnich (tzn. takich , które ukończyły 18 lat - do ukończenia 25 roku życia) koniecznym jest spełnianie przez dziecko dodatkowego kryterium dochodowego. Limit dochodów dzieci do ukończenia 25 lat, uczących się, w wysokości 3089 zł. obejmuje wyłącznie dochody opodatkowane według skali oraz dochody opodatkowane na zasadach określonych w art. 30b ustawy o PIT (np. dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych). Ulgi nie można odliczyć natomiast na dziecko, które prowadziło działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym, kartą podatkową lub podatkiem liniowym, bez względu na to czy uzyskało dochody i w jakiej wysokości. A zatem może Pani skorzystać z pełnej wysokości ulgi.
Pytanie 2
Mam takie pytanie. Dziecko urodziłam w lutym za granicą. Do Polski wróciłam w kwietniu, wtedy też dziecko zostało zameldowane. Mąż (obcokrajowiec) zaczął w Polsce pracować od sierpnia na umowę o pracę. Na dziecko otrzymywaliśmy do lipca dodatek z zagranicy. Moje pytanie brzmi w jaki sposób mamy tę ulgę odliczyć.
Odpowiedź:
W opisanej sytuacji nie ma znaczenia gdzie dziecko się urodziło ani to, w których miesiącach 2009 r. osiągnięto dochody podlegające opodatkowaniu. Ulga przysługuje na małoletnie dziecko za te miesiące roku podatkowego, w których się wykonywało władzę rodzicielską. Odliczenie z tytułu tej ulgi jest odliczeniem od podatku i dotyczy obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka albo rodziców zastępczych dziecka pozostających w związku małżeńskim. Kwotę ulgi osoby wyżej wymienione mogą odliczyć od podatku w częściach równych lub w dowolnej proporcji przez nich ustalonej.