27 marca punktualnie o godz. 20:30 zgasną iluminacje budynków Urzędu Miejskiego, Sądu Okręgowego, Katedry Św. Mikołaja i Bramy Targowej. Elbląg poprzez takie działanie, przyłączy się do ogólnoświatowej akcji „Godzina dla Ziemi”. To inicjatywa zorganizowana przez międzynarodową organizację ekologiczną WWF po to, by przeciwstawić się największemu zagrożeniu dla naszej planety - zmianom klimatu.
- Akcja polega na wyłączeniu świateł zarówno przez osoby prywatne, firmy, ale także miasta, gdzie wygaszane są iluminacje spektakularnych budynków – informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego. - Symboliczny gest zgaszenia świateł stanowi jedno z działań przeciwko nadmiernemu ocieplaniu się Ziemi. „Godzina dla Ziemi” to inicjatywa, która ma pokazać, że nawet małe zmiany w życiu codziennym są ważne, a wspólne działania z pozoru drobne mogą wiele zmienić.
W tym roku „Godzina dla Ziemi” WWF wybije 27 marca o godz. 20.30 naszego czasu. Miasto Elbląg włączy się w akcję poprzez wyłączenie iluminacji budynków Urzędu Miejskiego, Sądu Okręgowego, Katedry Św. Mikołaja, Bramy Targowej. Urzędnicy zachęcają również prywatne firmy i mieszkańców, aby włączyły się w to przedsięwzięcie.
Po raz pierwszy akcja WWF „Godzina dla Ziemi” odbyła się w 2007 roku w Sydney. Ponad dwa miliony domów w tym mieście wyłączyło światło na jedną godzinę. Rok później już 100 milionów osób w 35 krajach wzięło udział w „Godzinie dla Ziemi”. W roku 2008 inicjatywa WWF spotkała się z ogromnym odzewem, światła zgasły w 14 strefach czasowych, od Australii, przez Izrael, Koreę po Stany Zjednoczone. W sumie do akcji WWF „Godzina dla Ziemi” włączyło się 370 miast. Rok temu, 28 marca o godz. 20.30 czasu lokalnego, podczas akcji WWF światła zgasły w aż 25 strefach czasowych, 88 krajach i 3943 miejscowościach. W ciemnościach pogrążyło się 996 słynnych budynków, m.in.: Piramidy w Gizie, Wieża Eiffel'a, Stadion Olimpijski w Pekinie, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio, Big Ben w Londynie, Empire State Building w Nowym Jorku, Akropol, Koloseum, Góra Stołowa w Kapsztadzie, Golden Gate Bridge w San Francisco, Kopuła św. Piotra w Watykanie, Łuk Triumfalny w Paryżu, Opera w Sidney, Wieże Petronas w Kuala Lumpur, Las Vegas Strip, CN Tower Toronto, Burj Dubai (najwyższy na świecie budynek), Stadion Millenium w Cardiff, London Eye, Wodospad Niagara w Kanadzie, Budynek Gaudiego w Barcelonie, Merlion w Singapurze, Łuk Stadionu Wembley w Londynie, Sears Tower w Chicago, Zamek w Edynburgu i wiele innych.
W Polsce w 2009 roku w akcji WWF „Godzina dla Ziemi” wzięło udział 38 miejscowości i zgasło ponad 280 budynków i budowli. Podczas zeszłorocznej akcji WWF w ciemnościach pogrążyły się m.in.: Pałac Kultury i Nauki, Pałac Namiestnikowski, wszystkie mosty w Warszawie, Najwyższa Izba Kontroli, Giełda Papierów Wartościowych, Spodek, Wawel, Kościół Mariacki w Krakowie, Zamek w Malborku, Dwór Artusa w Toruniu, Bazylika Mariacka i Brama Zielona w Gdańsku, Katedra Poznańska i Most Św. Rocha w Poznaniu, Zamek Lubelski. Akcja WWF to inicjatywa ponad podziałami - światło zgasło zarówno w Kancelarii Prezydenta jak i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a także w Sejmie.
Ale mi oszczędność, taka oszczędność nie ma żadnego wpływu na ziemię. Aby odczuć jakąkolwiek oszczędność, światła musiały by być wyłączone przez kilka dni.
A ja proponuję przestawić zegary na czas letni i więcej tego nie ruszać. badania już dawno wykazały, że w obecnych czasach uzależnionych całą dobę od elektryczności przestawianie zegarów na czas letni czy zimowy nie ma sensu. tylko więcej problemów i szkód.
Ale bolszewia. Walka z gazami ... pamiętajcie ... kto gazem wojuje od gazu ginie :-)
Popatrzmy na te latarnie które palą się w dzień lub cały dzień,tego nikt nie widzi.Tu są godziny dla ziemi.Samochody kopciuchy za którymi są smugi dymu.