Na co dzień Bruksela przeszywa chłodem, bez względu na pogodę, wszystko za sprawą połączenia betonu i szkła w parlamentarnej części miasta. W ostatnich dniach jednak było inaczej, a to za sprawą grupy kobiet z Polski, energicznych, roześmianych, i bardzo aktywnych - przedstawicielek organizacji kobiecych z Elbląga, Mińska Mazowieckiego i Grodziska Mazowieckiego. Cytując za Markiem Orzechowskim Koordynatorem Domu Polski Wschodniej: „Panie ozłociły swą wizytą Brukselę”.
W delegacji znalazło się 21 elblążanek reprezentujących Kongres Kobiet Polskich, instytucje samorządowe, organy administracji państwowej (ZUS), Uniwersytet III wieku oraz inne organizacje pozarządowe (Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych, Elbląskie Amazonki).
Panie wizytowały Brukselę na zaproszenie Prof. Danuty Hübner - Posłanki do Parlamentu Europejskiego, która spotkała się z nimi 3 marca br. w siedzibie Komisji Europejskiej w Brukseli.
Prof. Hübner opowiadała o projektach, nad którymi obecnie pracują eurodeputowani, szczególnie nawiązała do opracowywanej europejskiej strategii 2020. Przedstawiła elblążankom ponadto jak na co dzień wygląda jej działalność w Parlamencie Europejskim. Pani Profesor wskazała na coraz większą rolę kobiet w procesie podejmowania decyzji, wpływ na kształtowanie systemu administracyjnego, także ich aktywność w instytucjach europejskich. Poparła dążenia Polek do zrównoważonej obecności obu płci na listach wyborczych.
Panie mogły także zapoznać się z genezą powstania Unii Europejskiej, strukturą oraz sposobem funkcjonowania instytucji europejskich. Komisja Europejska to ogromna machina biurokratyczna, w której pracuje blisko 25 tys. urzędników. Komisja zajmuje się przede wszystkim wszelkimi zagadnieniami związanymi z codziennym funkcjonowaniem Unii. To tu tworzone są unijne akty prawne i zapadają decyzje w sprawie polityki gospodarczej, rolnej, społecznej czy międzynarodowej. To KE nadzoruje rządy państw członkowskich w sprawie wdrażania prawnych zmian wynikających z przystosowywania prawa krajowego do ustaleń unijnych. W programie znalazł się też czas aby obejrzeć salę plenarną, a także pospacerować po terenie zajmowanym przez kompleks budynków UE.
Podjęta została również dyskusja na temat bolączek i problemów z jakimi borykają się kobiety w Polsce. Skierowano też pytania do Pani Profesor odnośnie członkostwa Ukrainy w UE .
Następnego dnia w obecności przewodniczki, nasze Panie miały możliwość przemierzyć piękne i bogate architektonicznie stare flamandzkie grody: Brugię i Gandawę, gdzie i dziś można poczuć nastrój belgijskiego średniowiecza.
Zwieńczeniem pobytu w stolicy Unii Europejskiej była wizyta w Domu Polski Wschodniej, który stanowi przedstawicielstwo w Brukseli pięciu województw: lubelskiego, warmińsko-mazurskiego, podkarpackiego, podlaskiego i świętokrzyskiego. Zaznaczyć należy, że pomysłodawcą powołania tej placówki był Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego - Jacek Protas. Dom stworzony został z myślą promowania Polski Wschodniej jako całości i lobbowania działań przyspieszających rozwój wschodnich regionów kraju. Placówka mieści się w okazałej, niemal stuletniej zabytkowej kamienicy przy jednej z najważniejszych ulic w stolicy Belgii - Avenue de Tervueren 48 - blisko siedziby Komisji Europejskiej.
Gospodarz Domu Polski Wschodniej – Marek Orzechowski podejmując przedstawicielki z Warmii i Mazur oraz Mazowsza podkreślił, że jest to pierwsza tak liczna grupa osób odwiedzających to miejsce od momentu jego powstania.
Koordynatorkami wyjazdu do Brukseli były: Jadwiga Król - członkini rady programowej Kongresu Kobiet i Danuta Tchorowska - Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek.
Elżbieta Straszkiewicz