Z ulgi prorodzinnej mogą skorzystać jedynie podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych. Ulga przysługuje podatnikom na każde dziecko w stosunku, do którego w roku podatkowym: wykonywał władzę rodzicielską, pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało, sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.
Ulga przysługuje na dzieci:
- małoletnie,
- bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną
- do ukończenia 25 roku życia uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczypospolita Polska państwie, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej lub 19-procentowym podatkiem ze zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej z wyjątkiem renty rodzinnej (w 2009 r. kwota ta wynosi 3088,68 zł).
W rozliczeniu za 2009 rok wysokość ulgi w skali roku na jedno dziecko wynosi 1.112,04 zł. , miesięcznie 92,67 zł.
Odliczenie przysługuje za każdy miesiąc, w którym status prawny dziecka spełnia podstawowe wymogi - małoletność, pozostawanie pod opieką itp. Nawet gdy trwa to jeden dzień (dziecko urodziło się 31-ego albo 2-ego osiągnęło pełnoletność), to ulga przysługuje w pełnej kwocie miesięcznej.
Odliczenie dotyczy obojga rodziców. Kwotę ulgi może odliczyć jedno z rodziców, albo oboje, w dowolnym podziale (decydują małżonkowie).
W przypadku, gdy w tym samym miesiącu kalendarzowym w stosunku do dziecka wykonywana jest władza, pełniona funkcja lub sprawowana opieka, każdemu z podatników przysługuje odliczenie w kwocie stanowiącej 1/30 kwoty ulgi (92,67 zł) za każdy dzień sprawowania pieczy nad dzieckiem.
Odliczenie nie przysługuje, poczynając od miesiąca kalendarzowego, w którym dziecko:
- na podstawie orzeczenia sądu zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych,
- wstąpiło w związek małżeński.
Kto nie skorzysta z ulgi:
Z ulgi nie skorzystają podatnicy, których dzieci :
- korzystają z uproszczonych form opodatkowania tj. ryczałtu, karty podatkowej, opłacają podatek liniowy lub podatek tonażowy.
Ponadto z ulgi nie skorzystają osoby fizyczne, które są opodatkowane (wyłącznie):
- podatkiem liniowym 19%
- ryczałtem ewidencjonowanym
- kartą podatkową
-podatkiem tonażowym.
WAŻNE!
W sytuacji, gdy wyliczony podatek pomniejszony o składkę na ubezpieczenie zdrowotne jest niższy niż wysokość przysługującego odliczenia – wysokość ulgi będzie odliczana tylko do tej wysokości. Jeżeli przysługująca kwota limitu jest wyższa niż wysokość należnego podatku, nadwyżka ulgi na dzieci nie przechodzi na następny rok podatkowy. Ulgę można uwzględnić, tylko w rozliczeniu podatkowym za dany rok.
W załączniku PIT/O należy wypełnić blok E, czyli podać:
- liczbę dzieci
- numer (y) PESEL dziecka lub jego (ich) imię, nazwisko i datę urodzenia
- zaznaczyć miesiące za które przysługuje odliczenie.
Aneta Szyc
Urząd Skarbowy w Elblągu
W sytuacji, gdy wyliczony podatek pomniejszony o składkę na ubezpieczenie zdrowotne jest niższy niż wysokość przysługującego odliczenia , tzn jest rowny 0 , to ulgi nie odliczymy wcale !
no tak a niedawno w skarbówce mówiono mi, że ulgę na dziecko mogę odliczyć w kwocie 1112zł bez względu na to ile czasu była w tym roku sprawowana opieka nad dzieckiem. Z artykułu wynika, że mogę tylko za dane miesiace. Skarbówka dziwny twór, potrafia wyłudzac pieniadze od podatników (sam byłem świadkiem), kłócić sie o grosze ale sami gubia sie we własnych przepisach... przez co dostarczają kosztów podatnikom. Że nie wspomnę o tych wielu już przypadkach jak urzędasy skarbówki wykończyli przedsiębiorców wykorzystujac przepisy niezgodnie z prawem, za co dostali nagrody, a przedsiębiorcy po latach odszkodowanie od skarbu państwa (czyli podatników), a firmy zostały zamknięte, urzędasy awans... DOPÓKI NIE BĘDĄ PONOSIĆ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA WŁASNE CZYNY DOPÓTY BEDZIE W SKARBÓWCE (JAK I INNYCH URZEDACH) BURDEL
Dla kogo jest ta ulga?Dla tych zarabiających dobrze, natomiast ci najbiedniejsi albo pracujacy u prywaciarzy na najniższej nic nie dostaną bo zakład nie odprowadził w wystarczającej wysokosci podatku. Jaka to obłuda, że niby państwo się o nas troszczy, fige prawda zadbali między innymi i o siebie. Może inspekcja pracy wzięłaby się w końcu do roboty i sprawdziła jak prywatne zakłady traktują swoich pracowników.Wystarczyłoby odwiedzać zakład 1x w miesiącu i solić mandaty, ale nie chcą tego robić bo bo mają to gdzieś za co biorą pieniądze. Niedosyć, że Elblągu trudno z pracą to jeszcze nikt nie ma ochoty bronić nas przed nieuczciwymi pracodawcami.