Blisko 74 tysiące osób zostało przydzielonych do Otwartych Funduszy Emerytalnych. W przeprowadzonym w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych losowaniu udział brały osoby, które same nie dokonały wyboru OFE.
Nowi członkowie OFE byli przydzielani jedynie do tych funduszy, które osiągnęły wyższe niż średnia stopy zwrotu w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych i dysponują mniej niż 10 proc. aktywów netto wszystkich OFE. Do grupy tej obecnie przynależy siedem funduszy: AEGON OFE, Allianz Polska OFE, Amplico OFE, AXA OFE, Generali OFE, OFE Pocztylion oraz Pekso OFE. Z udziału w losowaniu wykluczone są trzy największe działające na rynku fundusze.
- W przeprowadzonym 29 stycznia losowaniu udział wzięło 73.636 osób. Do każdego z uczestniczących w losowaniu OFE trafiło po 10.519 osób. Wyjątek stanowi Pekao OFE, któremu przyporządkowano 10.522 nowych członków - informuje Karina Podlaszewska ZUS oddział w Elblągu. - Losowanie do OFE odbywa się dwa razy w roku: w ostatnim dniu roboczym stycznia i ostatnim dniu roboczym lipca. Biorą w nim udział ubezpieczeni urodzeni po 31 grudnia 1968 r., którzy podejmując po raz pierwszy zatrudnienie nie wybrali żadnego z funduszy. Z obowiązku tego zwolnieni są jedynie studenci i uczniowie do 26. roku życia, którzy podjęli pracę w ramach umowy-zlecenia, umowy o dzieło lub rozpoczęli studia doktoranckie. Każdej osobie, która nie dopełniła obowiązku przystąpienia do OFE ZUS przypomina korespondencyjnie o tej konieczności. Przed styczniowym losowaniem Zakład rozesłał ponad 197 tys. tego typu korespondencji - dodaje Karina Podlaszewska.
O wynikach przeprowadzonego losowania ZUS powiadomi każdy uczestniczący w nim fundusz oraz wszystkich nowych członków OFE. Obowiązek powiadomienia o wynikach losowania swoich nowych członków ma także każdy z biorących w losowaniu funduszy.