Prawo do zmiany liczby programów telewizyjnych lub radiowych, możliwość zaprzestania nadawania niektórych z nich, bez możliwości odstąpienia od umowy – to postanowienia stosowane przez Cyfrowy Polsat w regulaminie usług. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznała, że takie praktyki naruszają zbiorowe interesy konsumentów i nałożyła na spółkę karę w wysokości 993 597 zł.
Postępowanie przeciwko Cyfrowemu Polsatowi zostało wszczęte w sierpniu 2009 roku. Wątpliwości Urzędu wzbudziła treść regulaminu świadczenia usług.
Po przeprowadzeniu postępowania UOKiK zakwestionował jeden z warunków regulaminu, mówiący o tym, że w przypadku zaistnienia zdarzeń niezależnych od Cyfrowego Polsatu, uznawanych za siłę wyższą, w szczególności o charakterze prawnym, technicznym lub ekonomicznym, Cyfrowy Polsat zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w zakresie liczby lub rodzajów programów telewizyjnych lub radiowych. Zadaniem operatora nie stanowi to zmiany umowy, jak również regulaminu.
- Takie postanowienie jest niedozwolone, bowiem daje operatorowi możliwość zmiany istotnych warunków świadczenia np. liczby lub rodzaju programów dostępnych w ramach poszczególnych pakietów - bez konieczności zmiany umowy z abonentem. Jednocześnie pozbawia konsumenta prawa do odstąpienia od umowy. Każda istotna zmiana warunków świadczenia usługi powinna powodować zmianę umowy, tym samym stwarzać konsumentom możliwość odstąpienia od niej - informuje Małgorzata Cieloch rzecznik prasowy UOKiK.
Tożsame ze stosowanymi przez Polsat Cyfrowy postanowienia zostały już zakwestionowane przez sąd i znajdują się w rejestrze klauzul niedozwolonych.
- Prezes UOKiK uznała, że spółka stosując niedozwolone warunki w regulaminie świadczenia usług naruszyła zbiorowe interesy konsumentów i nałożyła na spółkę karę w wysokości 993 597 zł. Ponadto Cyfrowy Polsat ma przez sześć miesięcy publikować decyzję na swojej stronie internetowej. Przedsiębiorca musi również zamieścić w dzienniku ogólnopolskim ogłoszenie zawierające sentencję decyzji - wskazuje Małgorzata Cieloch.
Urząd przypomina, że klauzule uznane przez sąd za niedozwolone są wpisywane do rejestru prowadzonego przez Prezes UOKiK. Od tego momentu ich stosowanie w obrocie prawnym z udziałem konsumentów jest zakazane. Jeśli przedsiębiorcy mimo to będą ją stosowali, UOKiK może wszcząć postępowanie w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów i w konsekwencji nałożyć na przedsiębiorcę karę w wysokości do 10 proc. ubiegłorocznego przychodu.
Decyzja nie jest ostateczna, przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Spółka już wycofała się z kwestionowanej przez Urząd praktyki.
Brawo :)
kiedy wroci polsat sport i polsat sport extra do vectry ja sie pytam!?
Nie wróci...
nio wlasnie ostatnio zobacvzylem ze zamiast tych programow wlaczyli NSPORT i tvp sport ale moim zdaniem na polsat sport wiecej pokazywali jeszcze tvp sport ze byc ale N tylko sama pilke nozna na zywo pokazuja a tak to same reportarze nic wiecej na razie
BRAWO :)
Bezprawnie wyłączono mi przekazu mimo że mam na bieżąco opłacony abonament co mogę z tym zrobic
A reklamy jak ryczały tak ryczą a miały mieć taką siłę głosu jak program nadawany.OSZUSTWO po co są te urzędy kontrolujące taki bajzel tylko w tym kraju.