Wojewoda Marian Podziewski podjął decyzję o wygaszeniu mandatu radnego Janusz Hajdukowskiego. Ponieważ nie chcieli zrobić tego elbląscy radni miejscy na dwóch ubiegłorocznych sesjach, zareagował Marian Podziewski. Od decyzji wojewody radny Hajdukowski może odwołać się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Przypomnijmy, że w projekcie uchwały o wygaśnięciu mandatu radnego Hajdukowskiego, która pojawiła się na wrześniowej sesji Rady Miejskiej, władze miasta wsparły się na art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, zgodnie z którym „radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności.” Temat ten poruszaliśmy już w artykule „Janusz Hajdukowski na razie pozostanie radnym”.
Z kolei radny PiS do dziś prowadzi działalność pod nazwą „Zarząd Budynków Mieszkalnych” sp. z o.o. w Elblągu. Spółka ta zarządza nieruchomościami mieszkalnymi i niemieszkalnymi, działa na terenie miasta a w jej zarządzie znajdują się również nieruchomości stanowiące mienie komunalne gminy. Władze miasta wsparły się w tej sprawie na wyroku sądu we Wrocławiu.
Radni Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości zwrócili jednak uwagę, że wyrok ten nie jest podobny do sprawy Janusza Hajdukowskiego i na wrześniowej sesji zawnioskowali o zdjęcie z porządku obrad tej uchwały do czasy wyjaśnienia wszystkich wątpliwości.
Uchwała ta powróciła do porządku obrad na listopadowej sesji Rady. W jej uzasadnieniu można przeczytać m.in. „Z uzyskanych – w ramach postępowania wyjaśniającego – dokumentów wynika, że Pan Janusz Hajdukowski prowadzi działalność gospodarczą w wynajętej od Gminy nieruchomości przy ul. Jaśminowej 3-5-7 w Elblągu. Radny Janusz Hajdukowski, będąc Prezesem Zarządu Spółki, która prowadzi swoją działalność w budynku stanowiącym własność Gminy, narusza zakaz zarządzania działalnością gospodarczą prowadzoną z wykorzystaniem mienia komunalnego Miasta Elbląg, a który to zakaz wynika z art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym.”
W związku z tym wojewoda warmińsko-mazurski skierował 23 października 2009 r. do Rady Miejskiej w Elblągu wezwanie, do podjęcia w terminie 30 dni od daty jego otrzymania, uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego Janusza Hajdukowskiego.
Na sesji w obronie radnego stanęli zarówno radni Prawa i Sprawiedliwości jak i Platformy Obywatelskiej. Obu opozycyjnym klubom udało się przekonać radnych lewicy, by odrzucić uchwałę ws. wygaśnięcia mandatu radnego Hajdukowskiego. Rada Miejska, nie podjęła więc uchwały w tej sprawie.
O komentarz do decyzji wojewody zapytaliśmy Edytę Wrotek, rzecznik prasową Mariana Podziewskiego.
„Pan Janusz Hajdukowski, jak wynika z dokumentów, prowadził działalność na majątku gminy – zarządzał spółką przed rozpoczęciem sprawowania mandatu radnego Rady Miejskiej w Elblągu. Był zatem zobowiązany do zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej w ciągu trzech miesięcy od dnia złożenia ślubowania, pod rygorem stwierdzenia wygaśnięcia mandatu. W związku z brakiem działań radnego w tym zakresie, rada zobowiązana była do stwierdzenia w drodze uchwały wygaśnięcia mandatu radnego, najpóźniej po upływie miesiąca, od dnia w którym radny był zobowiązany do zaprzestania prowadzenia działalności lub pełnienia funkcji. Rada Miejska w Elblągu nie podjęła przewidzianych prawem działań. Wojewoda 23 października 2009 roku wezwał Radę Miejską w Elblągu do podjęcia uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego. Przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu poinformował wojewodę, iż na XXIV Sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w dniu 19 listopada 2009 roku uchwała w tej sprawie, mimo przedstawienia Radzie jej projektu nie została podjęta, z uwagi na brak wymaganej większości głosów. Mając na uwadze powyższe okoliczności – naruszenie przez radnego zakazu zawartego w ustawie o samorządzie gminnym oraz brak stosownej uchwały Rady Miejskiej w Elblągu, po zawiadomieniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, zaistniała konieczność wydania zarządzenia zastępczego stwierdzającego wygaśniecie mandatu radnego Rady Miejskiej w Elblągu Pana Janusza Hajdukowskiego. Od tego zarządzenia przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego w Olsztynie” – czytamy w informacji nadesłanej przez Edytę Wrotek.
Winny czy nie winny oto jest pytanie. Sprawę zapewne rozstrzygnie Wojewódzki Sąd Administracyjny. Ja jestem ciekaw kiedy zacznie się rozliczanie jaśnie urzędującego nam Prezydenta Słoniny i jego świty. Uważam, że czas najwyższy.
Nareszcie zaczyna się sprawdzanie kto i czym się zajmuje oprócz tego że jest radnym a może mamy więcej takich kwiatków w naszym elbląskim ogródku pora sprawdzić.Z kilku miejsc kasa nie żle,kto by tak nie chciał....
skoro jest to zarządzenie zastępcze i zainteresowany ma prawo odwołać się do sądu, to może poczekajcie z tym ferowaniem wyroków. A poza tym należy zadać sobie pytanie, kto miał interes utrącić radnego opozycji i w dodatku szefa komisji rewizyjnej. Może ktoś bał się, że nie dostanie absolutorium ?
a paulinka nadal zajmuje sie fajka?
ale ciemnota, nie potrafią kilku słów zrozumieć"prowadzi działalnosc gospodarczą na majatku gminy", kpina, czy ci ludzie w RM maja jakies wykształcenie? żeby nie potrafili zrozumiec tak jasnego zdania? to sie w głowie nie miesci
spójrzcie na face tego kartofla - granatem oderwany od kosiarki na garście, z rękami nawykłami do cepa i styliska od wideł do roztrzęsywania obornika (ale okularki na nosku jak u Nielsa Bohr'a). Osobnik, który myślał, że jak za peerelu kręcił wałki - to tak "ten typ ma i będzie miał". I co ciekawe - takie osobniki co się nachapali w peerelu, dzisiaj udają wielkich "mundrych i sprawiedliwych" i podczepiają sie na ogół pod .... PiS!!!
To SKANDAL że dopiero wojewoda robi u nas porządki.Nasi radni się bali . Świnia świni krzywdy nie zrobi.