Firma dzierżawiąca Górę Chrobrego zwróciła się do miasta o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanej w tym miejscu inwestycji. W planach ma budowę ośrodka rekreacyjno-sportowego.
Dziś, 24 kwietnia na stronie BIP Urzędu Miejskiego w Elblągu pojawiła się informacja o wszczęciu postępowania administracyjnego, na wniosek inwestora, w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia: „Góra Chrobrego – Ośrodek turystyczno-rekreacyjno-sportowy”. To pierwszy w kierunku realizacji dużego przedsięwzięcia.
Góra Chrobrego przez lata stała niezagospodarowana. Pod koniec ubiegłego roku miasto podpisało umowę na jej dzierżawę z firmą Urban Construction. Zawarta została na okres 20 lat. Łączna powierzchnia dzierżawionego gruntu wynosi ponad 34 ha. Koszt dzierżawy to 165 tys. zł. rocznie. Kwota ta będzie pomniejszona w ciągu pierwszych pięciu lat tj. w czasie realizacji zaplanowanych inwestycji. Nowy dzierżawca zobowiązał się, że w ciągu 5 lat zagospodaruje Górę Chrobrego. Plany ma ambitne. Chce w tym miejscu stworzyć kompleks rekreacyjno-sportowy.
Realizacja kompleksu rekreacyjno – sportowego podzielona została na cztery etapy. I Etap zakłada budowę torów downhillowych, kolejki tyrolskiej i zjazdów pontonowych. Atrakcje te mają być zrealizowane do końca grudnia 2026 roku. W II etapie, którego realizacja nastąpi do końca grudnia 2027 roku, powstać ma park linowy, paintball, karabiny ASG, karabiny na podczerwień, punkty gastronomiczne i wypożyczalnia sprzętu. Trzeci etap budowy rozpocznie się z początkiem roku 2028 i zostanie zakończony z końcem tego roku. Przewiduje on wybudowanie stoku narciarskiego – igielit i kolejki grawitacyjnej
- informował pod koniec 2023 roku Urząd Miejski w Elblągu.
Ostatni czwarty etap zakończony zostanie z końcem 2029 roku. Zakłada on powstanie punktu widokowego, parku zwierząt, saunarium. Dzierżawca planuje również stworzenie możliwości morsowania w okresie zimowym u podnóża Góry Chrobrego oraz wytyczenie i oznakowanie ścieżki turystyczno – spacerowej oraz ścieżki o charakterze edukacyjnym, wyjaśniało miasto.
Szkoda, ze punkt widokowy powstanie jako ostatni.
Życzę inwestorowi ,na którego temat, nic nie wiem.Powodzenia w realizacji planów
I tak wszyscy wiemy , ze tam nic nie powstanie. Jak było klepisko tak będzie klepisko, a nie San Francisco
po co to potrzebne? najlpiej cisza spokój
jesli miastem administruje PO to tam powstanie najwyzej CH,D i kamieni kupa.
Wyrąbali z 40 ha lasu i dopiero, drzewa pościnane lezą gdzie zieloni sarenki przelatująpod kołami i ptaki ot ekologia ,bo nic nie może być po ludzku No zielony ład .
Co by tu nie było być e za wczsu wyrĄbali dzew kupĘ, TO WIDAC KTO TO KUPI TE LERŻCE DRWA .
Co to elbląskie lewactwo zrobiło z drzewami na terenie Sybiraków/ Marymoncka? Wszystko wyrżnięte w pień,wielka pustynia. Teraz betonują teren przy leśniczówce Dębica. Kto powstrzyma szkodników z PO przed niszczeniem Elbląga?