Podczas zwołanej dziś (20.12.) konferencji prasowej członkowie Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej przedstawili swój wniosek do budżetu miasta na 2022 r. Dotyczył on dwóch poprawek - budowy tężni solankowej i pięciu modeli Piekarczyka o wysokości 30 cm.
W spotkaniu z dziennikarzami wzięli udział Małgorzata Adamowicz - przewodnicząca Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej i wiceprzewodnicząca Rady Miasta, Irena Sokołowska – przewodnicząca Komisji Edukacji i Kultury, Wojciech Karpiński - wiceprzewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych oraz Cezary Balbuza – przewodniczący Komisji Gospodarki Miasta.
Złożony do Prezydenta Elbląga wniosek KR KO dotyczył dwóch poprawek do budżetu Miasta na przyszły rok. Pierwsza z nich dotyczyła budowy tężni solankowej w parku, który znajduje się u zbiegu ulic Giermków i Rycerskiej. - Wstępną lokalizację uzgodniono z Departamentem Inwestycji, który informuje nas, że usytuowanie konkretnego miejsca podyktowane jest istnieniem w tej lokalizacji przyłączy wodno-kanalizacyjnych i kabla elektroenergetycznego – wyjaśniała Małgorzata Adamowicz .
Skąd wziął się pomysł budowy tężni solankowej w Elblągu?
To próba zmiany naszego otoczenia na bardziej przyjazne. W dobie zanieczyszczeń powietrza (smog), w dobie pandemii jako profilaktyka pocovidowa oraz coraz większej liczby dni w wysokimi temperaturami takie miejsca są na wagę złota. Ta przestrzeń zachęca ludzi do wychodzenia z domu i pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, a przede wszystkim samopoczucie
- stwierdziła Małgorzata Adamowicz.
Zdaniem radnych KO powietrze, w wyniku naturalnych ruchów wokół tężni, jest nasycone cennymi mikroelementami, wnikającymi do organizmu przez błony śluzowe układu oddechowego oraz skórę. - Najintensywniejsze parowanie solanki następuje w czasie słonecznego i wietrznego dnia, najmniejsze zaś kiedy pada deszcz – dodała Małgorzata Adamowicz. - Nocą zanika niemal zupełnie.
Koszt tej inwestycji radni KO szacują na ok. 400 tys. zł.
Kolejna propozycja radnych dotyczyła zaprojektowania 5 modeli Piekarczyka w wysokości 30 cm.
Proponujemy wspólnie z Elblążanami wybrać kształt artystyczny Piekarczyka i miejsce posadowienia. Koszt jednej figurki ok. 20 tys. złotych
– podała Małgorzata Adamowicz.
Radni nad budżetem Miasta na 2022 rok będą głosować na najbliższej sesji Rady Miasta (29 grudnia).
Zaznacz jako Elblazanin, że moni figury Piekarczyka są pomysłem Elblążan, a nie bezpośrednio KO.
I tak można rządzić. Śmiechu warte
Przecież jest już Piekarczyk po co jego klony??
Czyli wychodzi na to, że Elbląg jest i tak już miastem tylko dla starych ludzi, to po budowie tężni to już szkoda słów. Co będzie następne? Domy starców z polami golfowymi? Po co robić coś dla młodych, żeby chcieli się tu osiedlić. A i figurki Piekarczyka cytując jeden z polskich filmów "Zawsze takie g.... chciałem mieć"
To Prima-Aprilis czy na poważnie? Pewnie atmosfera Ciechocinka niektórym się udzieliła. Czas oprzytomnieć po tym sanatorium.
No nie, serio? Może warto jeszcze pomyśleć o kolejce linowej na wieżę katedry św Mikołaja? Albo o takich tramwajach jak w Wuppertalu w Niemczech, co szynę mają nad dachem i jeżdżą nad ulicami zamiast po nich? Skoro już radni nie widzą innych potrzeb w tym mieście, to niech idą za ciosem.
Powiem tak wam barany nic się nie podoba co by nie zrobili a może wam wystarczy strzecha jak na wsi i góra gówna
pomysl na miarę najwazniejszych potrzeb tego miasta , pewnie dlugo mysleli
Nie negujcie w czambuł pomysłu tężni solankowych, tylko zwróćcie uwagę, że to jest coraz silniejszy trend w Polsce: Kraków, Bełchatów, Chełm, Ostrów Wielkopolski, Kalisz, Wadowice, Bielsko-Biała i to tylko wycinek miast., które mają/budują/mają budować.
Są to pomysły radnych na miarę naszych możliwości.