Termomodernizacja Zawady od prawie dziesięciu lat wywołuje emocje wśród mieszkańców osiedla, a remonty kolejnych bloków kończą się frustracją lokatorów. Tak jest również tym razem. Do naszej redakcji napisała lokatorka trzyklatkowego wieżowca przy ulicy Okulickiego 1-3 z prośbą o zwrócenie uwagi na jakość wykonanych prac w budynku, w którym mieszka.
„Zapraszam na Zawadę, na ulicę Okulickiego 1-3, zrobić zdjęcia i reportaż, w jakim opłakanym stanie został wykonany budynek. Zacieki, spływająca farba, blok od marca boryka się z remontem termo i został wczoraj zakończony. Efektem bubel remontowy” – czytamy w wiadomości przesłanej do naszej redakcji.
Remont budynku, który w tym roku był ocieplany, jest na ukończeniu i z daleka wygląda czysto i schludnie. Gorzej, gdy przyjrzymy się mu z bliska. Na elewacji pojawiają się ślady świadczące, że nie wszystko jest w porządku, a budynek znacznie szybciej niż inne przestanie cieszyć świeżą elewacją.
Problem pokrywania ścian zewnętrznych termomodernizowanych bloków przez grzyby i glony dostrzegli wcześniej mieszkańcy innego bloku na Zawadzie, którzy negatywnie ocenili efekty termomodernizacji i nie wyrazili zgody na wymianę ocieplenia w budynku przez nich zamieszkiwanym. O ich argumentacji pisaliśmy 24.11.2019 r. w artykule „Mieszkańcy powiedzieli „nie” termomodernizacji. Spółdzielnia zaakceptowała decyzję”
Uważam, że izolacja naszego bloku jest bardzo dobra, budynek dobrze wygląda w stosunku do tych, które są niedawno wyremontowane. Nową izolację mają 6 lat, a ściany mają zaglonione, zagrzybione, a nasza wygląda bardzo dobrze
– mówiła nam wówczas pani Urszula.
Oglądając wyremontowane kilka lat temu bloki bez trudu znaleźliśmy potwierdzenie tych słów. Zwłaszcza od strony północnej, gdzie słońce krótko operuje, elewacja budynków pokryta jest zielonymi i czarnymi wykwitami. Powstało kilka teorii na temat powodów tego stanu. Jedni uważają, że do termomodernizacji użyto niewłaściwych materiałów lub nie najlepszej jakości, inni winą obarczają lokatorów twierdząc, że oszczędzając na ogrzewaniu niewłaściwie eksploatują mieszkania.
Według mieszkańców dotychczas zmiany na elewacjach pojawiały się około roku po remoncie. Dlaczego na budynku przy Okulickiego 1-3, którego remont rozpoczął się w marcu br., pierwsze ślady pojawiają się jeszcze przed ostatecznym odbiorem zakończonych robót? Czy problem tkwi w użyciu materiałów niezgodnych z zamówieniem czy błąd popełnili wykonawcy prac? Z pytaniami zwróciliśmy się do Spółdzielni Mieszkaniowej „Zakrzewo”.
Materiały użyte do termomodernizacji budynku są zgodne z SIWZ (Specyfikacją Istotnych Warunków Zamówienia - przyp.red.)
– zapewnia Sławomir Łopieński, zastępca prezesa Zarządu SM ,,Zakrzewo”
Oczekujemy informacji od producenta systemu ociepleniowego w przedmiocie zapytania
- dodaje Sławomir Łopieński w przesłanym nam e-mailu.
Nadal pytań pozostaje więcej niż odpowiedzi. Pozostaje poczekać na stanowisko producenta i szybkie usunięcie nieprawidłowości .
Proponował bym sprawdzić kamera termowizyjna jakie buble są dookoła okien uszczelnianie silikonem itp. zresztą nie tylko tam a zdaje się że mieszkańcy tego budynku mają przedstawiciela w RN to zagonić do pracy i tyle a nie szanowna Rada na pierwszym posiedzeniu nie znajac pracy Zarządu pierwsze co zrobiła dała podwyżki zarobków Zarządowi i podwyżki funduszu remontowego mieszkańcom brawo Wy
Pierwsze budynki przy ulicy Kalenkiewicz po rzekomej termomodernizaji zostały zagrzybione i pokryte glonami po 3 latach, na początku były myte wodą pod ciśnieniem , dzisiej po 7 latach pokryte sa od strony północno-wschodniej grubym zielonym nalotem i z drugiej strony od balkonów takim samym nalotem tylko o cienszej warstwie. A kredyt zaciągnięty przez zarząd na te budynki jeszcze nie spłacony. Wysokość czynszu też się nie obniżyła , z funduszu remontowego jest spłacany kredyt, na wymianę wind, czy inne remonty proponuje się mieszkańcom wzrost funduszu remontowego. Widac ,że na budynek przy Okulicego wykonawca daje gwarancję nie 5lat , tylko na czas zakończenia prac .
Proponował bym sprawdzić kamera termowizyjna jakie buble są dookoła okien uszczelnianie silikonem itp. zresztą nie tylko tam a zdaje się że mieszkańcy tego budynku mają przedstawiciela w RN to zagonić do pracy i tyle a nie szanowna Rada na pierwszym posiedzeniu nie znajac pracy Zarządu pierwsze co zrobiła dała podwyżki zarobków Zarządowi i podwyżki funduszu remontowego mieszkańcom brawo Wy
Lokatorzy zaczęli spłacac kredyt , a tu będzie konieczność zaciągania następnego kredytu . Większość lokatorów jest przekonanych , że będą spłacać 4 lata , ale spłata kredytu wynosi 16 lat . Ta termomodernizacja to wielki niewypał , trzeba pociągnąc do odpowiedzialności Zarząd Spółdzielni i Radę Nadzorczą , którzy nieodpowiedzialnie zarządzają mieniem mieszkańców Zawada.
Wcale się nie dziwię ze taki bubel pierw się obijają a później na szybkości robią bo termin ich goni z oddaniem bloku żenada...
Przed ociepleniem wszelka wilgoć była wchłaniana i osuszana przez wydostajace się przez ściany ciepło teraz jest blokada w postaci styropianu Coś za coś Wystarczy co jakiś czas elewacje umyć
Rada Nadzorcza powinna dbać o dobro lokatorów, ale niestety za każdym razem udowadniają przedstawiciele Rady , że nadrzędnym ich działaniem nie jest dobro mieszkańców , tylko Zarządu Spółdzielni i ich własny. Jak te budynki wyglądają po termomodernizacji szare, bure, a zaraz będą wyglądały gorzej niż przed modernizacją, tylko kredyty zostaną mieszkańcom do spłacenia i tylko wykonawca będzie się miał dobrze.
Lokatorów zafundowali podzielniki kosztów ciepła, mieszkańcy, aby obniżyć wysokość czynszu zakrecaja kaloryfery A i tak rachunki za ogrzewanie nie są niższe i mają wilgoć w mieszkaniu. Podzielniki nie są żadnym miernikiem tylko wymysłem Zarządu .
a urzędnicy, jak wszędzie mają się dobrze.
W budynku przy ul. Okulickiego po wykonaniu termomodernizacji popekaly ściany i sufity. Choć ubezpieczyciel twierdzi że to osiadanie budynku. Ciekawe tylko że wcześniej tego nie bylo. Jeżeli to osiadanie budynku to spółdzielnia tym powinna się zająć A nie ociepleniem. Zgłosiłam się z pytaniem o bezpieczeństwo do nadzoru budowlanego i zero odpowiedzi.