- Liczba mieszkańców zadeklarowanych w deklaracji niekiedy nie pokrywa się ze wskazanymi w deklaracji mieszkańcami danej nieruchomości, na co wskazują przeprowadzone kontrole podatkowe - przyznaje Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga w odpowiedzi na interpelacje radnego Antoniego Czyżyka dot. funkcjonowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi.
Radny zwrócił się do władz miasta z zapytaniem, czy Elbląg dysponuje wykazem złożonych deklaracji i czy pokrywają się one ze stanem faktycznym zamieszkałych w naszym mieście. - Ile kontroli zgodności złożonych deklaracji przeprowadzono? Czy są przeprowadzone kontrole deklaracji zobowiązującej do segregowania odpadów? - pytał.
Złożone przez wszystkich obowiązanych deklaracje o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi są rejestrowane elektronicznie poprzez wprowadzanie ich do modułu KSON (Kompleksowy System Obsługi Nieczystości) w celu ustalenia wymiaru i naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Gmina Miasto Elbląg dysponuje wykazem złożonych przez obowiązanych deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Liczba mieszkańców zadeklarowanych w deklaracji niekiedy nie pokrywa się ze wskazanymi w deklaracji mieszkańcami danej nieruchomości, na co wskazują przeprowadzone kontrole podatkowe
- informuje Janusz Nowak.
Ile kontroli zgodności złożonych deklaracji przeprowadzono? - Kontrolę zgodności danych w złożonych przez właścicieli nieruchomości deklaracjach przeprowadzał - w zakresie segregacji odpadów komunalnych oraz zgodności zadeklarowanej liczby i pojemności pojemników z odpadami komunalnymi - Department Gospodarki Miasta - stwierdził Janusz Nowak.
W związku ze zmianą przepisów i obowiązkiem segregacji odpadów od 1 stycznia 2020 r. wszystkie składane deklaracje dotyczą segregacji odpadów. Nie ma możliwości złożenia deklaracji o braku segregacji odpadów
- zaznaczył wiceprezydent Elblaga.
Jak zapewnia Janusz Nowak kontroli w zakresie segregacji odpadów prowadzona jest na bieżąco przede wszystkim przez firmy odbierające odpady, ale także przez pracowników Urzędu. - W związku z wprowadzonym obowiązkiem segregacji odpadów kontrola zgodności złożonych deklaracji ogranicza się obecnie w przypadku gospodarstw domowych do ilości osób w gospodarstwie oraz posiadania i korzystania z kompostownika, zaś w przypadku podmiotów gospodarczych objętych systemem do zgodności wielkości wykorzystywanego pojemnika na odpady z podanym w deklaracji oraz występowania tzw. "przesypów", czyli większej ilości odpadów niż wynikająca z zadeklarowanego pojemnika - stwierdził.
W 2020 r. firmy odbierające odpady nie zgłosiły do Urzędu przypadków braku segregacji zaś związku z sytuacją epidemiologiczną pracownicy DGM nie przeprowadzali kontroli w zakresie segregacji odpadów. Na podstawie zgłoszeń firm odbierających odpady stwierdzonych zostało w 2020 r. 5 przypadków tzw. "przesypów"
- podkreślił Janusz Nowak.
W 2018 i 2019 r. pracownicy Departamentu GM przeprowadzili odpowiednio 3 i 57 kontroli w zakresie zgodności deklaracji dotyczących segregacji odpadów gospodarstw domowych. - W tych latach przeprowadzone zostało też odpowiednio 1 i 16 kontroli w zakresie zgodności wielkości pojemnika wykorzystywanego do gromadzenia odpadów z wielkości pojemnika zadeklarowaną i tzw. "przesypów" w podmiotach gospodarczych objętych systemem - podaje Janusz Nowak. - Ponadto w latach 2018 i 2019 w wyniku przeprowadzonych kontroli pracownicy DGM stwierdzili odpowiednio 20 i 22 przypadki braku złożenia deklaracji przez właścicieli nieruchomości.
Dodatkowo pracownicy Referatu Podatków i Opłat w Departamencie Skarbnika Miasta zobligowani są do przeprowadzania kontroli podatkowych na podstawie przepisów z 1997 r. - Rokrocznie, na podstawie ustalonego Planu kontroli podatkowej obejmującej bieżący rok, przeprowadzane są w trybie przepisów (...) Ordynacja podatkowa kontrole podatkowe - dodał Janusz Nowak. - Celem kontroli jest weryfikacja zgodności stanu faktycznego z danymi wskazanymi w złożonej przez obowiązanego deklaracji.
Przedmiotem kontroli jest liczba mieszkańców zamieszkujących nieruchomość, liczba pracowników w miejscu prowadzenia działalności, liczba i pojemność pojemników, w których zbierane są odpady komunalne
- wymieniał wiceprezydent Elbląga.
W 2018 r. przeprowadzony 8 kontroli podatkowych, w 2019 r. - 6. - Przeprowadzane są postępowania kontrolne zmierzające do skorygowania deklaracji i wniesienia dodatkowych opłat przez właścicieli nieruchomości, którzy zadeklarowali wyłącznie część mieszkalną nieruchomości z pominięciem prowadzonej na niej działalności gospodarczej - informuje Janusz Nowak.
Brawo dla tego, kto taki tytuł wymyślił. To mogło się zrodzić tylko w głowie szaleńca...
Przestańcie już pajacowac że śmieciami cyrk na kółkach z tą segregacja żenada
Tu się zgodzę z panem . Żarty sobie robia wszyscy z segregacji. Podrzucane śmieci bez segregacji. Na dodatek przyworza nocami pod śmietniki wszystko. Nie ma bata na cwaniaków. A administracje budynków pozamykali się i nic nie robią z tematem zamykanych miejsc śmietnikow. Brak jest tablic na śmietnikach z informacją kto może tu śmieci zostawiać. Czy to taki duży wysiłek by to wykonać.
W elblągu leży cała komunalka woda,ciepło,zbk a smieci również kompromitacja i tyle
To jest normalne? Ludzie razem czytają z czerwonych okładek, piją płyny, mają gabinety obok siebie , i za pomocą tej "redakcji" jeden pyta drugiego, przy czym pytający ma władzę nad folwarkiem pytanego. Ich już nic nie zawstydzi. Zamiast pozwolić urzędnikom wykonywać swoje obowiązki, to oni "pytają". Powinni pytać dyrektorów departamentów dlaczego nie wykonują swoich obowiązków. Zamordyzm, bezwstydność i osobisty lans władzy przetrwają jeszcze dziesięciolecia po odejściu harleyowca i jego dworu. Styl komunistyczny, dyktatorski. Ich praca polega na wzajemnym, publicznym pytaniu się. Antek "na właściwym miejscu".
Opracowują budżet na 2021 i muszą uzasadnić podwyżki za śmieci, wodę, ciepło, psa, kota, ser dla antka. Oni nie myślą o mieszkańcach.
Co grozi jeśli ktoś mieszkając w domku nie ma śmietnika i nie płaci za śmieci?