Epidemia koronawirusa odbija się również na elbląskich przedsiębiorcach. Właściciele firm, aby się ratować, sięgają po wszelkie możliwe formy pomocy. Do elbląskiego urzędu pracy trafiło już 5 589 wniosków o przyznanie pożyczki dla mikroprzedsiębiorców, 350 wniosków o dofinansowanie dla samozatrudnionych, a 214 pracodawców stara się o dofinansowanie wynagrodzeń dla pracowników. Z jakich jeszcze form pomocy mogą skorzystać?
Ratusz zorganizował dziś (8 maja) czat dla mieszkańców dotyczący pomocy elbląskiego samorządu dla przedsiębiorców oraz możliwości pomocowych Powiatowego Urzędu Pracy. Urzędnicy poinformowali elblążan, z jakiej pomocy mogą korzystać przedsiębiorcy oraz na co powinni zwracać szczególną uwagę, składając wnioski o takie wsparcie.
Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu, w ramach wprowadzonej przez rząd tarczy antykryzysowej, oferuje przedsiębiorcom cztery formy wsparcia. Wśród nich są: niskoprocentowa pożyczka dla mikroprzedsiębiorców, dofinansowanie części kosztów wynagrodzenia dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorców samozatrudnionych oraz Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników, oraz należnych od nich składek na ubezpieczenia społeczne dla organizacji pozarządowych.
Od pierwszego kwietnia wpłynęło do nas już 5 589 wniosków o mikropożyczkę. Do tej pory udzielonych zostało już 2 797 pożyczek. Jeśli chodzi o dofinansowanie części kosztów wynagrodzenia to mamy łącznie 214 wniosków od przedsiębiorców, obejmujących 1 485 pracowników. O dofinansowanie stara się również 350 samozatrudnionych i 5 organizacji
- wyliczała Wioletta Piotrowska, kierownik Działu Programów Rynku Pracy PUP w Elblągu.
Pakiet pomocowy dla elbląskich przedsiębiorców uruchomiło również Miasto. Zawiera on kilka form wsparcia, z których mogą skorzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą. O szczegółach pakietu pisaliśmy tutaj.
- Mamy około 120 wniosków dotyczących wszystkich form pomocy. Około 20 z nich zostało już rozpatrzonych. Reszta postępowań jest w toku - mówi Rozalia Grynis, skarbnika Elbląga.
Urzędnicy podkreślają zgodnie, że duży wpływ na czas rozpatrywania wniosków mają sami przedsiębiorcy.
Elbląski pakiet dla przedsiębiorców uwzględnia tylko należności od 1 kwietnia. Tymczasem są przedsiębiorcy, którzy starają się o umorzenie należności pochodzących nawet z ubiegłego roku. Co więcej, te wnioski często są składane bez załączników, na ogólną skrzynkę urzędu, a nie na adresy wskazane w informacjach o pakiecie. To wszystko wydłuża rozpatrywania tych wniosków
- dodaje Rozalia Grynis.
Problemy z wypełnianiem wniosków mają również petenci PUP w Elblągu.
Bardzo dużo wniosków jest składanych nieprawidłowo. Wystarczy poświęcić 5 minut więcej na doczytanie formularza. To by nam ułatwiło rozpatrywanie tych wniosków i przelewanie pieniędzy. Dużo czasu zabiera nam docieranie do przedsiębiorców, w sprawie uzupełnienia wniosku
- dodaje Wioletta Piotrowska.
Więcej informacji na temat form pomocy dla przedsiębiorców znajdziemy na stronach: Urzędu Miejskiego w Elblągu i PUP w Elblągu.
wnioski piszą na lewo strzygą i pracują i na dodatek narzekają zę jest żle nie można zrozumieć tych januszów biznesu
co to za "biznesmeni" zebrajacy o mikro pozyczke smiechu warte zwykle dziadostwo ktorzy mysla ze im sie nalezy
do jaaaaaa, po pierwsze, ogarnij ortografie ew. klawiaturę, a po drugie otwórz np. zakład fryzjerski, zatrudnij chociaż ze 3 osoby, opłać dzierżawy lokalu, pensje, zus, wszystkie pozostałe koszty, poczuj się odpowiedzialny za los swoich pracowników itd. a dopiero potem zacznij komentować.