Do elbląskiego oddziału ZUS zgłosił się p. Piotr - student drugiego roku, który planuje rozpocząć prace w weekendy. Chciał dowiedzieć się, jakie będzie musiał płacić składki do ZUS jeśli podejmie pracę na umowę o dzieło, a jakie jeśli będzie to umowa zlecenie. To tylko jedno z wielu pytań, które mogą ciekawić naszych czytelników, dlatego rozpoczynamy nowy cykl: „Czytelnicy INFO pytają, Ekspert ZUS odpowiada”.
Zachęcamy do dzielenia się z nami swoimi wątpliwościami dotyczącymi zagadnień związanych z ZUS-em. Przekażemy je do eksperta z elbląskiego oddziału ZUS, który na łamach naszego dziennika wyjaśni lub rozwinie poruszoną kwestię. Każdy, kto chciałby zadać pytanie niech prześle je na adres redakcja@info.elblag.pl w temacie wpisując „Czytelnicy INFO pytają, Ekspert ZUS odpowiada”.
Co tydzień będziemy publikować odpowiedź na jedno Wasze pytanie. Jako pierwsze prezentujemy pytania p. Piotra. - „Jestem studentem drugiego roku politechniki i chcę podjąć prace w weekendy chciałbym, więc wiedzieć, kiedy pracujący student płaci składki do ZUS?” - „Mile widziany status studenta” – taki zapis często pojawia się w ofertach pracy. Możemy wtedy przypuszczać, że mamy do czynienia ze zleceniodawcą oferującym prace studentom. Dlaczego? Przy umowie zlecenia (lub umowie o świadczenie usług) sytuacja ubezpieczeniowa zależy od tego, czy zleceniobiorca jest studentem. Jeżeli jest i nie ukończył 26 lat, nie trzeba odprowadzać za niego składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Jeżeli ukończył 26 lat lub stracił status studenta, to obowiązkowe są składki na ubezpieczenia: emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne – zapewnia ekspert z elbląskiego oddziału ZUS.
Ubezpieczenie chorobowe jest natomiast dobrowolne. Student zatrudniony na podstawie umowy o pracę jest ubezpieczony tak jak inni pracownicy. Co oznacza, że wszystkie ubezpieczenia są obowiązkowe? Przy umowie o dzieło nie będą opłacane żadne składki, bo ten rodzaj umowy nie jest objęty ubezpieczeniami, z pewnymi wyjątkami. Studentów, którzy prowadzą działalność, obowiązują takie same zasady jak wszystkich przedsiębiorców. Status studenta nie ma znaczenia
– podkreśla ekspert.
Pan Piotr chciał również wiedzieć, czym się różni umowa o dzieło od zlecenia i jakie składki się płaci w ramach tych umów. - Umowa zlecenia (umowa o świadczenie usług) i umowa o dzieło różnią się przedmiotem i celem. Zleceniobiorca zobowiązuje się, że będzie wykonywać określone czynności (np. przeprowadzać szkolenia, roznosić ulotki) – wyjaśnia ekspert. - Umowa o dzieło zobowiązuje nie do samego działania, lecz do uzyskania określonego efektu (np. namalowania obrazu, napisania książki). Zleceniobiorca jest objęty ubezpieczeniami: emerytalnym, rentowymi, wypadkowym i zdrowotnym. Ubezpieczenie chorobowe jest w przypadku tej umowy jednak dobrowolne.
Jeśli jednak w tym samym czasie ktoś pracuje na cały etat w innej firmie, to obowiązkowe będzie tylko zdrowotne. Jeśli natomiast wykonuje zlecenie na rzecz swojego pracodawcy, (z którym jest zawarta umowę o pracę), pracodawca dodaje wynagrodzenie ze zlecenia do przychodu ze stosunku pracy i od tej sumy odprowadza wszystkie składki
– tłumaczy ekspert.
Sytuacja wygląda inaczej w przypadku osób, które ukończyły 26 lat. - Za takie osoby zleceniodawca nie płaci za składek na żadne z ubezpieczeń. Umowa o dzieło nie daje żadnego ubezpieczenia. Chyba, że ktoś wykonuje dzieło na rzecz swojego pracodawcy. Zamawiający dzieło nie płaci żadnych składek za pracownika na tej umowie, ale w tej sytuacji nie może on (pracownik) korzystać ze żadnych świadczeń z ZUS (m.in. zasiłków chorobowych i renty). Okres wykonywania dzieła nie liczy się też do przyszłej emerytury – dodał ekspert.
Naliczam składki, ale z tej wypowiedzi nic nie rozumiem. "Sytuacja wygląda inaczej w przypadku osób, które ukończyły 26 lat. - Za takie osoby zleceniodawca nie płaci za składek na żadne z ubezpieczeń. Umowa o dzieło nie daje żadnego ubezpieczenia. Chyba, że ktoś wykonuje dzieło na rzecz swojego pracodawcy. Zamawiający dzieło nie płaci żadnych składek za pracownika na tej umowie, ale w tej sytuacji nie może on (pracownik) korzystać ze żadnych świadczeń z ZUS (m.in. zasiłków chorobowych i renty). Okres wykonywania dzieła nie liczy się też do przyszłej emerytury – dodał ekspert." Czytaj więcej na https://info.elblag.pl/37,60893,Czytelnicy-INFO-pytaja-Ekspert-ZUS-odpowiada.html#ixzz6F9wRAkfC