W ciągu 28 lat statuetką prezydenta Elbląga, przyznawaną za pracę na rzecz lokalnej społeczności, nagrodzonych zostało ponad 200 laureatów. W niedzielę (6 stycznia) do tego grona dołączyli: Hanna Skrobotun, Integracyjny Klub Sportowy Atak, Nadleśnictwo Elbląg, Florian Romanowski, Stanisław Brandt, Tadeusz Naguszewski, Maciej Skrzypczak, Hanna Pietras, Henryk Myśliński i ks. Mieczysław Józefczyk. Zobacz zdjęcia z wydarzenia.
6 stycznia to data, która w Elblągu, kojarzy się nie tylko ze Świętem Trzech Króli, ale również z podsumowaniem tego, co ważnego dla miasta wydarzyło się w minionym roku. Nie inaczej było i tym razem. W niedzielny wieczór w Teatrze im. Aleksandra Sewruka odbył się Koncert Noworoczny, połączony z wręczeniem Nagród Prezydenta Elbląga 2018. Na widowni zasiedli między innymi: przedstawiciele władz wojewódzkich i lokalnych, służb mundurowych, elbląscy przedsiębiorcy, sportowcy, przedstawiciele służby zdrowia, oświaty, instytucji kultury i organizacji samorządowych.
Po raz pierwszy Nagrody Prezydenta przyznane zostały w 1991 roku. Do tej pory wyróżnienie to otrzymało 209 laureatów indywidualnych i zbiorowych. W niedzielę do tego grona dołączył kolejnych dziesięciu wyróżnionych, którym jak podkreślał prezydent Elbląga Witold Wróblewski, Elbląg zwyczajnie leży na sercu.
Za chwilę po raz kolejny będę miał przyjemność uhonorować tych, który w minionym roku w sposób szczególny zasłużyli się dla naszego miasta. Już teraz dziękuję i gratuluję wszystkim laureatom. Jestem dumny, że Elbląg ma tak wspaniałych mieszkańców, którzy dzięki ciężkiej pracy, ale też wielkiej pasji i realizacji swoich marzeń przyczyniają się do rozwoju i promocji naszego miasta
- powiedział prezydent Witold Wróblewski otwierając uroczystość.
Wyróżnienia wręczono za działalność w ośmiu dziedzinach. Otrzymali je: Lasy Państwowe Nadleśnictwo Elbląg (kategoria ochrona środowiska), Florian Romanowski, prezes spółki OPEGIEKA (działalność gospodarcza), Hanna Skrobotun, prezes Elbląskiego Klastra Turystycznego oraz IKS Atak (sport i turystyka), dr Tadeusz Naguszewski, ordynator II Oddziału Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Endokrynologicznym i Pododdziałem Diabetologicznym w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu (służba zdrowia), Stanisław Brandt, wieloletni przewodniczący Koła Polskiego Związku Niewidomych w Elblągu (opieka społeczna), mjr Maciej Skrzypczak, dowódca Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego w Warszawie (kultura i sztuka), Hanna Barbara Pietras, nauczycielka Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Elblągu (działalność oświatowa i pedagogiczna) oraz Henryk Myśliński, fotograf ( inne). To do nich, w niedzielę wieczór, trafiły statuetki Nagrody Prezydenta.
Dziękuję panu prezydentowi, kapitule, za to, że chciała zauważyć osiągnięcia naszego przedsiębiorstwa. Zarządzanie innowacyjnym przedsiębiorstwem to jednak nie tylko splendor, który dzisiaj na mnie spływa, ale to przede wszystkim gra zespołowa. Siłą takiego przedsiębiorstwa jak nasze są liderzy. Jest ich wielu, nie sposób wymienić ich wszystkich, ale chciałbym dzisiaj wspomnieć, chociaż o dwóch. Są to: Sławomir Świderski, wiceprezes ds. produkcji i Adam Augustynowicz, pierwszy wiceprezes przedsiębiorstwa odpowiedzialny za prace badawczo rozwojowe
- powiedział Florian Romanowski, laureat nagrody kategorii działalność gospodarcza.
Chciałam serdecznie podziękować za tak szczególne wyróżnienie mojej skromnej osoby i pracy na rzecz rozwoju turystyki i naszego regionu - mówiła przyjmując statuetkę Hanna Skrobotun, laureatka w kategorii sport i turystyka - Praca społeczna, którą wykonuje sprawia mi wiele radości, ale, że to, że spełniły się rzeczy, które dotychczas osiągnęliśmy, to jest również zasługa naszych członków, czyli przedsiębiorców branży turystycznej i im również składam serdeczne podziękowania.
To wielki honor dla naszego klubu znaleźć się w tak zacnym gronie laureatów. Dziękujemy. Minęło już 20 lat odkąd istniejemy. Zaczynaliśmy od jednej sekcji. Teraz mamy sekcje osób niepełnosprawnych ruchowo i intelektualnie, sekcję zdrowych siatkarzy, prowadzimy duże projekty ze środków UE, stworzyliśmy ośrodek sportowy w Piastowie. Przez ten czas dużo się zmieniło. Nie zmieniła się nasza pasja, z którą cały czas coś robimy
- radości z wyróżnienia nie ukrywał również Tomasz Woźny, prezes IKS Atak, laureata.
Prezydent wręczył również nagrodę specjalną. Trafiła ona do ks. Mieczysława Józefczyka, duchownego, patrioty, regionalisty, który kilkadziesiąt lat temu związał swe losy z Elblągiem.
Jestem wdzięczny, z ten dowód uznania. Przyjmuję go w aspekcie minionych 50 lat mojej pracy w Elblągu, która siłą rzeczy dobiega do końca. Miałem tutaj dokonać pewnych rzeczy, budowy nowych kościołów, bo jak tu trafiłem były tylko dwie parafie, konserwacji zabytków. Później zająłem się historią Elbląga w aspekcie społeczno-religijnym. W tym roku mają jeszcze wyjść dwa tomy. Mam nadzieję, że tego doczekam. Raz jeszcze dziękuję panu prezydentowi, kapitule. Dziękuję wszystkim tym, którzy w minionych 50 latach wspomagali mnie w wykonaniu tego, co mogłem dokonać
- powiedział ks. Mieczysław Józefczyk.
Muzyczną gwiazdą Koncertu Noworocznego była Krystyna Prońko. Jej występ uświetnił drugą część wydarzenia.
Laureaci Nagród Prezydenta Elbląga 2018
Sport i turystyka
Hanna Skrobotun - przedsiębiorca, działaczka społeczna, promotorka Elbląga i regionu. Inicjatorka powstania Elbląskiego Klastra Turystycznego i Prezes tego stowarzyszenia. Współpracowała przy tworzeniu w naszym województwie międzynarodowego szlaku pod nazwą „Pomorska droga Św. Jakuba”.
Integracyjny Klub Sportowy Atak – to największy tego typu klub w Polsce, w którym razem trenują sportowcy niepełnosprawni ruchowo, intelektualnie i pełnosprawni. Powstał w 1998 roku. Klub był organizatorem tak prestiżowych zawodów dla niepełnosprawnych, jak: Mistrzostwa Świata (2014r.) i Mistrzostwa Europy (2009 i 2013r.) w siatkówce na siedząco.
Działalność gospodarcza
Florian Romanowski – prezes spółki OPEGIEKA, od 45 lat związany zawodowo z Elblągiem. W ogromnej mierze to dzięki niemu elbląska spółka jest wiodącą firmą geoinformatyczną w Polsce.
Ochrona środowiska
Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Elbląg – prezydent docenił zaangażowanie pracowników Nadleśnictwa, którzy podejmują działania społeczne i aktywizujące mieszkańców w zakresie ochrony środowiska, w których rocznie uczestniczy ponad 5000 dzieci i młodzieży.
Opieka społeczna
Stanisław Brandt – społecznik, filantrop, przez 33 lata charytatywnie pełnił funkcję Przewodniczącego Koła Polskiego Związku Niewidomych w Elblągu.
Służba zdrowia
dr Tadeusz Naguszewski - ordynator II Oddziału Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Endokrynologicznym i Pododdziałem Diabetologicznym w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu. Był również elbląskim radnym, a także Posłem na Sejm RP VI i VII kadencji.
Kultura i sztuka
mjr Maciej Skrzypczak - Od 2003 r. przez 14 lat pełnił służbę dowódcy Orkiestry Wojskowej w Elblągu. W 2017 r. przejął dowództwo nad Orkiestrą Reprezentacyjną Wojska Polskiego w Warszawie. Jest też członkiem rady społecznej Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.
Działalność oświatowa i pedagogiczna
Hanna Barbara Pietras - nauczyciel ZSO nr 2 - II liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu. Wychowała największą liczbę laureatów i finalistów szczebla centralnego olimpiad przedmiotowych - łącznie 43 olimpijczyków. Największym osiągnięciem jej uczniów na poziomie światowym jest zdobycie w 2014 r. Brązowego Medalu na XXV Międzynarodowej Olimpiadzie Biologicznej w Indonezji. W roku 2018 została uhonorowana tytułem „Profesora Oświaty”.
Inne
Henryk Myśliński - z zamiłowania fotograf dokumentalista. Od 1967 roku fotograf zawodowy. Wieloletni fotoreporter elbląskiej prasy lokalnej. Współautor wielu albumów fotograficznych, promujących zabytki Elbląga, jego okolice oraz ważne wydarzenia. Od ponad 20 lat dokumentuje m.in. wręczenie nagród prezydenta miasta. Nie inaczej było dzisiaj.
Nagroda specjalna
ks. Mieczysław Józefczyk - duchowny, patriota, regionalista, kronikarz dziejów, kustosz, który związał swe losy z Elblągiem. Ksiądz infułat Józefczyk jest współtwórcą lokalnej tożsamości mieszkańców przybyłych do Elbląga po 1945 roku. Wiele zawdzięcza mu kościół pw. św. Mikołaja, późniejsza katedra, gdzie jako proboszcz od 1968 roku z energią i zapałem przystąpił do jego dalszej odbudowy. Członek Armii Krajowej, kombatant z piękną kartą podziemną. Przewodnik duchowy pierwszej elbląskiej „Solidarności”, zaangażowany w pomoc osobom represjonowanym w stanie wojennym. W dalszym ciągu aktywny, piszący, dokumentujący.
Hahaha jaja !
Ciągle te same towarzystwo tylko lata się zmieniają .To jest straszne jak oni sobie cukrują i dziękują za coś co jest takie oczywiste .
W mojej podkreślam w mojej ocenie jak najbardziej zasłużenie wynagrodzeni zostali: Hanna Barbara Pietras, mjr Maciej Skrzypczak, Stanisław Brandt, Florian Romanowski, Integracyjny Klub Sportowy Atak! Co do reszty laureatów i ich osiągnięć no cóz było wielu inny bardziej zasłużonych według mnie i dziwię się kapitule...bardzo no chyba, że coś jest o czym nie wiem?
Naguszewski? hahahaha chyba za tą umieralnię na wewnętrznym, czy za to że był posłem dwa razy i g zrobił, co za wybór!!!!
xczarek to jest skandal że tego gościa wybrali, jeszcze mogli wybrać Gelertową z synusiem od parkingów wokół szpitala i na dokładkę nieroba Wcisłę, no paranoja w tym mieście
A marszalek nadal w olsztynie urzeduje zamiast w Elblągu . Jak dlugo bedzie trwał ten cyrk ,kiedy powrot czesci urzędów do Elbląga.
Gratulacje dla Pani Profesor !!! Zasłużona nagroda.
Rodzinne i towarzyskie rozdawanie? Teść fotograf i zięć lekarz, czym ci panowie się zasłużyli dla naszego miasta, no czym?
A na sali sami swoi z KWW, pojedynczo i parami. Jakoś nie zadowoleni, o co chodzi? Przecież będą następne wręczenia i różne okazje.
Ale za cooooo? Tylko dlatego, że są???!!! To trochę za mało...