Ławki Niepodległości mają powstać w różnych miastach. W ten sposób Ministerstwo Obrony Narodowej chce upamiętnić 100-lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Skąd pomysł powstania multimedialnej Ławki Niepodległości? - Program budowy Ławek Niepodległości to odpowiedź na liczne sygnały od samorządów, które chcą upamiętnić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, szukają funduszy, liczą na pomoc strony rządowej – informuje Bożena Ulewicz, doradca wojewody warmińsko-mazurskiego.
Zakończenie budowy Ławek Niepodległości ma nastąpić do 28 grudnia 2018 r. - MON zachęcając do wspólnego uczczenia stulecia odzyskania Niepodległości przez Polskę ogłasza otwarty konkurs ofert na budowę Ławek Niepodległości. Konkurs jest adresowany do jednostek samorządu terytorialnego szczebla gminnego, powiatowego lub wojewódzkiego – dodaje Bożena Ulewicz.
Koszt jednej Ławki Niepodległości to ok. 35 tys. zł. Dofinansowanie MON ma wynieść 80 proc. - Każdy samorząd może otrzymać dofinansowanie na budowę jednej lub dwóch Ławek Niepodległości – dodała Bożena Ulewicz. - Do 10 września 2018 roku samorząd powinien dostarczyć do Ministerstwa wszystkie wymagane dokumenty. MON przekaże gotowy projekt Ławki Niepodległości i sfinansuje nawet 80 procent kosztów jego realizacji.
Od czego zależy, kto otrzyma dofinansowanie?
O przyznaniu dofinansowania zadecyduje między innymi wysokość wkładu własnego, lokalizacja Ławki Niepodległości w miejscu powszechnie dostępnym, a także propozycja nagrania dźwiękowego związanego z lokalną historią. Chodzi o to, aby multimedialna ławka odtwarzająca nagrania dotyczące tradycji oręża polskiego i wydarzeń związanych z odzyskaniem Niepodległości, była związana z lokalną społecznością
– wyjaśnia Bożena Ulewicz.
Czy w naszym mieście powstanie choć jedna Ławka Niepodległości?
Zwycięski projekt ławki został wybrany niedawno, nie ma w tej sprawie jeszcze decyzji
– przyznał Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.
Um nie stać na to by w Elblągu były ławeczki z figura i a obiecujecie inne.
Nie stać was na ustawienie zwykłych laweczek po obu brzegach rzeki na stałe. Przestańcie śmiesznie jesteście.
pomysł kretyński.Ale idą wybory.
Super. Będziesz siedział i ***.iał w honor i patriotyzm.
Menele bedą mieli kołysanki do snu.
trudno o większą bzdurę
Debilizm stulecia. Historii należy uczyć w szkole. Nie ma jednak na to czasu kiedy są 2 "lekcje" religii w tygodniu
Te ławeczki są pomysłem Błaszczaka...czacha dymi od ich pomysłów...a w MONie nie ma ani łodzi podwodnych,ani smigłowców,stan armii pożal sie boże ale w imie patriotyzmu posłuchamy jak zwyciężac mamy...boże widzisz i nie grzmisz
Plan zajęć na 2018 rok: zajęcia ogólne, religia , język angielski. No to gdzie od małego dziecko ma się uczyć historii jak dziewczynka 7-letnia lubi historię ?
Niech taka "ława" powstanie jak najszybciej - Wiesiek i jego kumple chcą posiedzieć i usłyszeć legendę o bliźniakach twórcach wszystkiego: nienawiści, podziałów, kłamstw, oszustw, lotu we mgle. Zapewne będzie tam też szczebelka pewnego świra śledczego stalinowskiego lat 70. Piękna ławka w którą , jak to ktoś już wspomniał, będzie można odbytem wyrazić swoją wdzięczność. W II RP generał Sławoj Składkowski ustawiał "sławojki" (drewniane toy-toy) w miastach, no i przyszedł wrzesień "39. Sławoj bez sławojki pierwszy był w Rumunii. Z p ierdzi ławką na potencjalnego wroga - padnie ze śmiechu. Ławka naziemna, powietrzna i podwodna i na 3 ławy jeden generał nowo mianowany z grupy szeregowych słusznej opcji politycznej. Zabawa durni w wojsko.