Piątek, 24.01.2025, Imieniny: Felicja, Rafal, Tymoteusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

W Elblągu funkcjonują już trzy kurtyny wodne

01.08.2018, 17:01:00 Rozmiar tekstu: A A A
W Elblągu funkcjonują już trzy kurtyny wodne
Zdjęcie stanowi jedynie ilustracje do artykułu (fot. archiwum redakcji)
Pracująca od poniedziałku kurtyna wodna na Placu Słowiańskim została dziś (1 sierpnia) przed południem ustawiona na Placu Jagiellończyka, a po południu powróciła na Plac Słowiański i powinna już pracować tam do godz. 20. Kurtyna jest własnością EPWiK. Dziś ustawione zostały dwie dodatkowe kurtyny użyczone przez elbląską Straż Pożarną (kurtyny rozstawił EPWiK).
 
Pierwsza z użyczonych kurtyn pracuje na placu dworcowym, druga na pasażu przy ul. Hetmańskiej. Na chwilę obecną wszystkie trzy kurty pracować będą w ciągu najbliższych dni – czwartek, piątek w godz. 10-20 (w weekend zapowiadane jest lekkie ochłodzenie)
 
Przypominam również komunikat Referatu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM nt. zachowania podczas upałów i komunikat nt. fontann, gdzie zawarta została informacja dotycząca poidełka, z którego mieszkańcy mogą korzystać w upalne dni.
 
W związku z wysokimi temperaturami Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM przypomina podstawowe informacje dotyczące właściwego zachowania w czasie upalnych dni.
 
W trakcie upałów bardzo ważne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad, które mogą uchronić nas przed niebezpieczeństwem, podczas słonecznych dni. Należy pamiętać, iż upały są szczególnie szkodliwe dla małych dzieci, osób w podeszłym wieku, a także chorych na cukrzycę, nadciśnienie i mających problemy z sercem. O ile mamy taką możliwość, powinniśmy zostać w domach w najgorętszej porze dnia (między godziną 10:00 a 17:00). Jeśli musimy wyjść na zewnątrz zadbajmy o przewiewne ubranie, zakrywające możliwie największą powierzchnię skóry, nośmy nakrycia głowy a także przewiewne obuwie. Nie zapomnijmy też wziąć ze sobą małą butelkę wody mineralnej. Unikajmy nadmiernego nasłonecznienia, opalania, chrońmy naszą skórę kremami z filtrami. Trzeba nadmienić, że bardzo ważnym jest spożywanie dużej ilości płynów, unikając przy tym słodkich napojów i alkoholu, a także spożywanie lekkich posiłków. Apelujemy również, aby nie zostawiać w samochodzie dzieci i zwierząt! Nawet na przysłowiową „chwilę”. W upalny dzień temperatura wewnątrz auta, zaparkowanego na słońcu może dojść nawet do 90°C! Gdy widzimy taki przypadek, nie obawiajmy się powiadomić Policji lub Straży Miejskiej, nim będzie za późno.
 
W upalne dni przyciągają elblążan i turystów, gdy jest nieco chłodniej cieszą swoim widokiem i przyjemnym szumem wody. Mowa oczywiście o miejskich fontannach. Poniżej prezentujemy praktyczne informacje o trzech elbląskich fontannach i miejskim poidełku na Starym Mieście.
 
Posadzkowa, centralna
 
Największą atrakcją jest oczywiście fontanna posadzkowa na skwerze katedralnym, którą szczególnie upodobały sobie dzieci. W fontannie nie ma zakazu kąpieli, prosimy jednak o zachowanie ostrożności na mokrej posadzce i nie wyrzucanie w szczeliny fontanny drobnych śmieci (papierków i niedopałków papierosów). W ubiegłych sezonach, poza naniesionym piaskiem, to właśnie drobne papierki i niedopałki były jedną z przyczyn zapchania pomp. Oczywiście w obrębie skweru ustawione są kosze na śmieci.
 
Informacje na temat pracy fontanny posadzkowej:
 
Fontanna jest czynna sezonowo od godz. 9.00 do 22.00.
 
godz. 9.00 -17.00 – praca dzienna (strumienie niskie, kontakt z wodą)
godz. 17.00-22.00 – praca popołudniowo-wieczorna (strumienie wysokie)
 
Dodatkowo zaplanowano cztery, około 10-minutowe, pokazy:
 
dzienne o godz. 12.30 i 16.00
nocne, z efektami świetlnymi o godz. 19.00 i 21.30
 
Drugim obiektem, który znajduje się na granicy Starego Miasta i centrum, jest powstała w 1908 roku zabytkowa fontanna zlokalizowany na Placu Słowiańskim. Zamontowane w fontannie urządzenia odpowiadające za jej pracę są starego typu, oznacza to, że spadek poziomu wody, spowodowany jej stopniowym wyparowywaniem i rozchlapywaniem poza misę, może być przyczyną przerw w obiegu wody. Dopiero gdy pompa podniesie lustro wody, fontanna ponownie rozpoczyna swoją pracę.
 
Fontanna zlokalizowana przy ulicy 1 Maja, z racji położenia można ją roboczo nazwać fontanną centralną. Do zapełnienia jej zbiornika potrzebne jest 316 m3 wody. Bieżącą jej eksploatacją i konserwacją, w tym spuszczaniem i napełnianiem niecki wodą zajmuje się EPWiK Sp. z o.o. Podczas standardowego czyszczenia i wymiany wody w fontannie najczęściej znajdowane są: butelki plastikowe, worki, kartoniki po napojach, części ubrań i inne odpady, które zatrzymują się na elementach fontanny. Dlatego, tak jak w przypadku fontanny posadzkowej, apelujemy o utrzymywanie porządku wokół fontanny centralnej, tym bardziej, że w obrębie Skweru Mariana Sawicza również ustawione są kosze na śmieci. Przypominamy również, że w fontannie przy ulicy 1 Maja obowiązuje zakaz kąpieli. Nie posiada ona odpowiednich wejść, nie jest wyposażona filtry, a dysze które są zainstalowane na dnie mogą być niebezpieczne dla osób kąpiących się.
 
Jak to pracuje?
 
Wszystkie trzy fontanny pracują w obiegu zamkniętym, co oznacza, że raz napełniona fontanna korzysta z tej samej wody. Dodatkowo fontanna posadzkowa na skwerze katedralnym wyposażona jest w specjalne filtry, które podczyszczają i uzdatniają krążącą wodę. Wymiana wody w fontannach odbywa się w zależności od potrzeb. Tak jak już wspomniano powyżej, bieżącą konserwację wszystkich fontann prowadzi Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.
 
Z fontanny w poidełko
 
W ubiegłych latach urządzenie zlokalizowane na ścianie przedproża budynku na rogu ulic Stary Rynek i Garbary zostało wyposażone w specjalny kranik odcinający wodę i jest czynne sezonowo, od początku maja do końca września.
 
 
Łukasz Mierzejewski
Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego w Elblągu
 
 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +3
    ~ Mieszkaniec
    Środa, 01.08

    No i wystarczy nawrzeszczeć na kryzysowych lemingow za pośrednictwem mediów i można jak widać.

  2. 2
    +5
    ~ Elblążanin
    Środa, 01.08

    Już trzy kurtyny!!! Aż trzy, czy tylko trzy? I dlaczego tu, a nie gdzie indziej. Para w gwizdek, potrzebne dla zabawy raczej niż miałyby pomoc komukolwiek. Ale jest temat. W czasie suszy wodę się normalnie oszczędza... Tymczasem o cenach za ciepło, cenach biletów komunikacji, Górze Chrobrego, Bazantarni itd. cisza. Czy to miasto jest naprawdę skazane na egzystencję? Lub powolne unicestwienie. Czy nie ma tu już żadnych ważkich tematów, ot chociażby jak inwestycje prorozwojowe? Tu tymczasem o kurtynach, pózniej pewnie będzie o śniegu, jeśli spadnie, lub o braku śniegu, jeśli nie spadnie...

  3. 3
    +8
    ~ mieszkaniec
    Środa, 01.08

    Jak widać UM bez wsparcia niezadowolonych mieszkańców nie jest w stanie wykrzesać prostej i logicznej inicjatywy. Nic tylko prowadzić za rękę. Bez narzekania i inicjatywy obywatelskiej nie da się ustawić kurtyn wodnych, naprawić chodnika, zbudować placu zabaw itd.

  4. 4
    +4
    ~ Śmiechu warte
    Środa, 01.08

    Miasto 130 tys Elbląg a zamiast kurtyny zdobia ych miejsce zwykle pochliblotka. Tak samo jest z brakiem ławek z odlanymi z metalu osobami. Gdzie zdjęcia mogli by robić turyści.

  5. 5
    +4
    ~ Mieszkaniec
    Środa, 01.08

    Ale czy te kurtyny muszą działać nocą jak to jest na dworcu

  6. 6
    +4
    ~ cvz
    Czwartek, 02.08

    ale i tak emeryt strażak Świniarski powinien wylecieć ze stołka

  7. 7
    0
    ~ lubię wodę
    Piątek, 03.08

    To nie wstyd chłodzić się przy kurtynach wodnych i fontannach. W każdym mieście gdzie są fontanny ludzie chłodzą się przy nich. Problemem Elbląga jest brak odkrytego basenu. Notabene już go mamy tylko brak woli włodarzy aby znaleźć środki finansowe na tą inwestycję. Szkoda bo wszyscy przez to cierpimy.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


3.993243932724