Piątek, 29.11.2024, Imieniny: Blazej, Walter, Fryderyk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg wśród najbiedniejszych. To nie zmienia się od lat

27.07.2018, 07:00:52 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg wśród najbiedniejszych. To nie zmienia się od lat
Zdjęcie stanowi ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji)

Najnowszy ranking bogactwa samorządów, przygotowany przez magazyn "Wspólnota", nie napawa optymizmem. Elbląg, w zestawieniu miast na prawach powiatu, zajął siódme miejsce... od końca.

Czasopismo "Wspólnota" opublikowało ranking "Bogactwo Samorządów. Ranking dochodów JST za rok 2017". Liderzy rankingu w swoich kategoriach pozostają ci sami od 2001 r., czyli od kiedy po raz pierwszy opublikowano zestawienie. Są to Kleszczów, Polkowice, Sopot, Warszawa i województwo mazowieckie.

Elbląg w kategorii Miasta na prawach powiatu zajął 42. miejsce na 48 sklasyfikowanych miejscowości z wynikiem 3559,62 zł. Słabiej od nas wypadły tylko: Mysłowice, Zabrze, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Piekary i Świętochłowice. Liderem w tej kategorii jest Sopot (6849,26 zł na głowę). Na drugim miejscu znalazł się Płock (6277,60 zł), a na trzecim Świnoujście (6132,42 zł).

Nasze miasto w tym roku zanotowało spadek o trzy miejsca. W ubiegłorocznym rankingu "Wspólnoty" Elbląg zajął 38. miejsce ( 3463,88 zł). W całej historii rankingu najlepiej wypadliśmy w 2002 roku (14. miejsce). Samo województwo warmińsko-mazurskie w tym roku sklasyfikowano na 14. miejscu, to słabiej niż ubiegłoroczna 10. pozycja.

Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna jak rok temu. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych takie dotacje mają chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ dużej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu, ale jest to awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu („zamożność”)

– tłumaczy profesor Paweł Swianiewicz, współautor rankingu.

Tak jak w ubiegłych latach wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęliśmy składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwane janosikowe.

Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodaliśmy skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych – chodzi o to, aby porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach autonomicznych decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej. Ta poprawka odnosi się wyłącznie do samorządów gminnych, bo powiaty i województwa nie podejmują żadnych decyzji odnoszących się do podatków.

Pełną wersję rankingu znajdziemy tu.

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (34)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +17
    ~ anonim
    Piątek, 27.07

    Dziwić się? Jak wielcy dyrektorzy elbląskich firm nie mają pojęcia o zarządzaniu. nawet angielskiego nie znają, mam przyjemność pracować z takim leszczem który jest jak dziecko w podstawówce, zero jakiejś wiedzy, języków, pojęcia o zarządzaniu. Jedyne co prezentuje to chamstwo i buractwo

  2. 2
    --1
    ~ Prorok Igor
    Piątek, 27.07

    Ta statystyka do rzeczywistości ma się jak onanizm do miłości co widać na skrzyżowaniach i ilości budowanych i sprzedawanych mieszkań oraz ilości marketów.....Statystyka i te słupki nie biorą pod uwagę, że Elbląg przy graniczny był i jest z szara strefą.....No cóż kartka papieru przyjmie wszystko co na niej napisze urzędnik teoretyk...

  3. 3
    --2
    ~ juzwa
    Piątek, 27.07

    Dziwny ranking ,jak to się ma do dobrych samochodow na elblaskich ulicach,do nowych apartamentow ktore się masowo buduje i sprzedaje ,do coraz to nowych sklepow ,ktore powstają jak grzyby po deszczu itd.To chyba NIE wynika z rzekomej BIEDY ?????????????????

  4. 4
    +17
    ~ Elblążanin
    Piątek, 27.07

    Rzeczywistość będąca skutkiem rządów kolejnych włodarzy miasta z RM włącznie. Brak zamożnych podatników wśród firm (podatki GE wyprowadzone do Warszawy jeszcze za czasów ALSTOM). Brak inwestycji nakierowanych na rozwój miasta. Brak nowych inwestorów. Atrakcyjność turystyczna miasta żadna. Nawet postępująca depopulacja w mieście nie jest w stanie podnieść wskaźnika. Jaka jest strategia rozwoju dla Elbląga, o ile jest jakakolwiek...? I ci sami włodarze zapisują się do wyścigu o kolejną kadencję, zatem raczej wiadomo, jak będzie. Czy i jakie próby czyniono, aby zainteresować poważnych inwestorów budowaniem zakładu (-ów) w Elblągu.... ktokolwiek obejmie władzę po wyborach, nie będzie miał łatwo. Może jednak elbląska sypialnia w końcu się obudzi.

  5. 5
    +12
    ~ Stefan Rembelski
    Piątek, 27.07

    Wiele czynników wpływa na wzrost zamożności ale do głównych należy zaliczyć inwestycje w produkcyjne miejsca pracy i usługi związane ze sferą produkcyjną bo tylko one tworzą trwałą wartość dodaną, która podnosi zamożność. Ten proces musi być wspierany przez władze lokalne a od lat samorządowe władze miasta Elbląga działają w myśl zasady - "władza się sama wyżywi a reszta niech sobie radzi sama" Klasyczny przykład to spółki miejskie zrządzone przecz oligarchów partyjnych. Druga sprawa to wieloletni brak pomysłu na zatrzymaniu strumienia turystów choćby na dwa dni w Elblągu - przebudowa S7 powoduje że miliony ludzi z całej Polski ogląda Elbląg stojąc wiele godzin w korkach i ani jednej tablicy informującej o jego atrakcjach nie ma. Np. w Chorwacji wygląda to zupełnie inaczej .

  6. 6
    +4
    ~ Antonina
    Piątek, 27.07

    Zgodnie z marksistowską zasadą w Elblągu jest nadbudowa, ale brak bazy, a to do niczego dobrego nie prowadzi.

  7. 7
    +17
    ~ Do_pomorskiego
    Piątek, 27.07

    Oto efekty wcisnięcia Elbląga do zapyziałego województwa z Olszczynem, rzuacającym nam kłody pod nogi na czele. Wbrew naszej woli, historii, geografii zostaliśmy umieszczeni w tym bagnie tylko po to, żeby to województwo mogło zaistnieć, a Olszczyn mógł czerpać z dobrodziejstw miasta-stolicy. Woj. szuwarowo-bagienne ma najgorsze statystyki w kraju pod względem bezrobocia, nauki, inwestycji. Niestety to wszystko odbija się i na nas, gdyż takie rejony omijane są szerokim łukiem - kto by chciał ryzykować? No, ale wszystko ku utrzymaniu Olszczyna. Nawet "poświęcenie" naszego miasta. A tymczasem w sąsiednim, "biednym" pomorskim jakoś nikt nie narzeka - mimo, że dostają mniej kasy z UE. Elbląg i Gdańsk razem leżą na Żuławach, a z Olszczynem nic nas nie łączy.

  8. 8
    +13
    ~ elblążakoddziecka
    Piątek, 27.07

    Oddanie nas przez polityków z prawa (Walendziak) i lewa (Gintowt-Dziewałtowski) do województwa war-maz jest jedną z głównych przyczyn upadku tego robotniczego miasta, który pogłębiły jeszcze 12-letnie rządy postkomunistycznego dziadka Słoniny wraz z jego dworem i wiceprezydentem Wróblewskim. Na wymianę elit jak widać szans nie ma jak pokazuje przypadek Nowaczyka. Szansą jest szybka droga do Gdańska, przekop mierzei i przywrócenie ruchu bezwizowego z Rosją. W marzeniach linia kolejowa bezpośrednio do Trójmiasta.

  9. 9
    +4
    ~ potrzebny gospodarz nie kasiar
    Piątek, 27.07

    Stefan ma rację. Miliardy przeznaczone na zbędny przekop mogły by pomóc w jakiejkolwiek trwałej inwestycji w mieście. Pozostała budżetówka i usługi zamykane ze względów religijnych w czasie gdy mogą najwięcej zarobić. Kampania trwa na hasła ścienno - chodnikowe pisane przez członków. Kandydaci nie podali ani fragmentu swoich "programów" poza tym, że wszyscy podpisują się pod klasyka od myślenia krzakowego : "ja tam qrwa idę na 5 lat". Kto jest gorszy - ten co przedstawia się "ja qrwq" czy ten co go na urząd nieroba wybiera. Ciągłe tylko "remonty" i bałagan jak w mieście po wojnie. A inwestycje? Tego nie załatwi żaden przekop i wolf przez "ja mam znajomości". Szkoda źle lokowanych miliardów, bo trzeba się zainteresować jak inwestuje Malbork, Ostróda, ... a nie ciągle równać do Olsztyna.

  10. 10
    --6
    ~ wyborca
    Piątek, 27.07

    To i tak CUD!!!!! Skoro najbiedniejsze miasto w regionie wyglada tak pieknie i czysto,jest coraz bardziej funkcjonalne i rozwija sie w taki a nie inny sposob to tylko dziekowac Witoldowi Wroblewskiemu bo z perspektywy czasu to najlepszy prezydent.Ja widze zmiany golym okiem na lepsze!!! Elblag mi sie bardzo podoba i jak bedzie wspolpraca z rada miasta to mozna jeszcze wiele dobrego zrobic.Unia Europejska pomogla temu miastu wyjsc z zapasci co widac na kazdym kroku.Mieszkam w EB ponad czterdziesci lat i w zyciu nie myslalem zeby z niego wyjechac...bo kocham moja mala ojczyzne...Dziekuje jeszcze za to ze dzis kazdy moze i ma mozliwosci zawsze zmienic miejsce zamieszkania,wyjechac,zwiedzac nie skrepowanym i korzystać z tylu mozliwosci tylko kazdy musi tego oczekiwac od siebie a nie od innych.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.98736190795898