Liczba elblążan systematycznie spada. W ostatnich latach ubyło nas o kilka tysięcy. Nie odstrasza to jednak deweloperów i osób inwestujących w nieruchomości. Liczba mieszkań w Elblągu rok rocznie rośnie. Pod względem tym względem jesteśmy w wojewódzkiej czołówce, informuje Urząd Statystyczny w Olsztynie.
Liczba mieszkańców Elbląga spada. Ta informacja niespecjalnie dziwi już elblążan, choć wielkość tego spadku nawet dla nas może być zaskakująca. Na ten problem, niedawno zwrócił uwagę radny Paweł Kowszyński (PiS), którego zdaniem to efekt tego, że miasto w czasie kadencji prezydenta Witolda Wróblewskiego, nie rozwijało się tak, jak powinno.
W ostatnich trzech latach liczba mieszkańców zmniejszył się o 7 tys. 261 osób [z 122 368 w 2014 roku do 115 107 w 2017 r.]. Nawet GUS w swojej prognozie z 2014 roku nie przewidywał, aż takiego spadku. To największy spadek liczby mieszkańców w powojennej historii Elbląga. Mimo dodatniego przyrostu naturalnego elblążan ubywa: 31 grudnia 2017 roku na pobyt stały w Elblągu było zameldowanych nieco ponad 115.tys. osób. Warto zwrócić jednak uwagę, że liczba podana przez USC nie do końca odzwierciedla faktyczną ilość mieszkańców. Czy są jakieś inne mierniki, na podstawie których możemy określić realną liczbę mieszkańców Elbląga? Na te pytanie należy odpowiedzieć twierdząco. Jednym z takich mierników jest stopień zużycia wody. Przy dużej populacji istnieje możliwość określenia dość realnego jej ubytku na podstawie zmniejszenie zużycia. Opierając się na nieoficjalnych źródłach informacji, można na podstawie ten wskaźnik ocenić liczbę ludności Elbląga z początku 2018 roku oscylującą w granicach nawet około 90.tys. mieszkańców
- informował radny Kowszyński, również na swoim profilu na FB.
Okazuje się jednak, że statystyki dotyczące malejącej liczby mieszkańców Elbląga niestraszne są deweloperom i tym, którzy inwestują w nieruchomości.
Rozrasta się Brama na Modrzewinę i Osiedle Sadowa, coraz konkretniejszych kształtów nabiera również Kamienica Staromiejska powstająca na rogu ulic: Rzeźnickiej i Stary Rynek i Korona przy ul. Królewieckiej. Niedawno ruszyła budowa Regal Park przy ul. Nowowiejskiej. Wkrótce rozpocznie się inwestycja M7 przy ul. Mielczarskiego (Zatorze). To tylko przykłady. Takich inwestycji w Elblągu jest z roku na rok coraz więcej. Potwierdzaja to najnowsza publikacja Urzędu Statystycznego w Olsztynie - "Budownictwo mieszkaniowe w województwie warmińsko-mazurskim w 2017 r. "
To trend widoczny w całym województwie warmińsko-mazurskim. W 2017 roku oddano tu do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.
W województwie warmińsko-mazurskim w 2017 r. oddano do użytkowania 4 783 mieszkania, co w porównaniu z 2016 r. oznacza wzrost o 4,6% (w kraju wzrost o 9,2%). Mieszkania oddane na terenie województwa stanowiły 2,7% mieszkań oddanych do użytkowania w kraju. Więcej mieszkań niż przed rokiem przekazano w budownictwie spółdzielczym (wzrost o 145,2%), komunalnym (o 100,0%) oraz przeznaczonym na sprzedaż lub wynajem (o 19,6%). Liczba mieszkań oddanych do użytkowania zmniejszyła się w budownictwie zakładowym (spadek o 36,6%) i indywidualnym (o 8,7%). Więcej mieszkań niż rok wcześniej oddano w 9 powiatach województwa. Największy wzrost liczby oddanych mieszkań zaobserwowano w powiecie ostródzkim (wzrost o 73,9%), Olsztynie (o 54,6%), Elblągu (o 48,2%) i powiecie szczycieńskim (o 43,2%)
- informuje US w Olsztynie.
Rosnąca tendencja widoczna jest nie tylko w liczbie oddanych mieszkań, ale też w rozpoczętych inwestycjach. Najwięcej budów ruszyło w Olsztynie (794 mieszkań), Elblągu (560), powiatach ełckim (496) i olsztyńskim (459). Stanowiły one odpowiednio: 17,1%, 12,0%, 10,7% i 9,9% ogółu mieszkań, których budowę rozpoczęto na terenie województwa. W stosunku do roku ubiegłego wzrost rozpoczętych mieszkań wystąpił w 12 powiatach województwa. Największy wzrost odnotowano w Elblągu (ponad 3-krotny), Olsztynie (ponad 2-krotny) i powiecie oleckim (o 62%).
Deweloperzy z reguły nie mają problemów ze zbyciem nowych lokali. Te schodzą na pniu, jeszcze zanim zakończy się budowa. Dla nabywców to lokata kapitału, a wiele mieszkań przeznaczanych na wynajem. Czy to oznacza, że Elbląg powoli staje się jedynie sypialnią Trójmiasta?
"Niedawno ruszyła budowa Regal Park przy ul. Nowowiejskiej" bzdura nic nie ruszyło
Elblążan ubywa ale gdańszczan przybywa i przybywać będzie. To bardzo dobra koncepcja
ahmed na razie ogrodzono teren
Nie wspomniano że trwa budowa Korony Elbląga i osiedla na Łęczyckiej.
To wszystko dzięki tym z um i rządzącym elblagiem. Brak zakładów pracy, nowych sklepów, miejsc rozrywki. Czyli brak perspektyw. Czas na szybkie zmiany na stołku prezydenckim.
To są mieszkania dla ukraińskich imigrantów których PIS w najbliższych latach planuje sprowadzić do Polski kilka milionów na miejsce wygnanych za chlebem Polaków
Ten budowalny pseudoboom to wylaczeni efekt rychlego otwarcia s7 do Gdanska. Elblag bnedzei kolejna sypialnia tego miasta i pazerni deweloperzy chca to wykorzystac.
Na trójmiejskich portalach czytałem opinie gdańszczan którzy już teraz interesują się tańszymi mieszkaniami w Elblągu. Stwierdzili że po ukończeniu drogi ekspresowej S7, Elbląg stanie się tańszą dzielnicą Gdańska.
CO za bzdura żeby liczyć liczbę zamieszkałych na podstawie zużycia wody. A może tak na podstawie ilości spożytego alkoholu? Pewnie zwyciężyłby Olsztyn.
Szkoda ,że Paweł Kowszański nie został prezydentem ,Elbląg na pewno liczyłby już ponad 140.000 mieszkańców . Jak żaden inny prezydent rozumie on potrzeby mieszkańców zwlaszcza mlodych i wiedzialby ,jak ich zatrzymać . Mam nadzieję ,że zamiast pana Wilka to on będzie kandydowal jesienią i od slow przejdzie do czynów . Świetnie zaczął kampanię dla PiS ,bo trzeba by elblążanie zrozumieli ,że obecny prezydent ,choć tyle zrobil dla miasta , więcej niż jego poprzednicy , to panowie z PiS zrobiliby nieporownanie więcej , tylko musimy ich wybrać by się o tym przekonać