Wtorek, 15 sierpnia, jest dniem wolnym od pracy. Obchodzimy wówczas podwójne święto - Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie NMP.
Od czasu uzyskania w 1918 roku niepodległości państwo polskie podkreślało swe pochodzenie poprzez kultywowanie ceremonii, propagowanie znaków i symboli państwowych. W 1923 roku, na mocy rozkazu Ministra Spraw Wojskowych, gen. broni Stanisława Szeptyckiego, ustanowiono Święto Żołnierza. W treści dokumentu sankcjonującego święto czytamy m.in.: "W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość i niepodległość Polski."
Na pamiątkę bitwy warszawskiej, a dokładnie przeprawy pod Kłodzkiem, która miała miejsce 15 sierpnia 1920 roku, rozpoczynającej kontrofensywę i ostatecznie rozbicie wojsk rosyjskich, tego dnia obchodzimy współcześnie Święto Wojska Polskiego.
W tym roku 16. Pomorska Dywizja Zmechanizowana, wojewódzkie obchody tego święta będzie obchodzić w Węgorzewie. Uroczystość rozpocznie się od mszy świętej, po której na Placu Wolności odbędzie się m.in. Apel połączony z wręczaniem aktów mianowania na wyższe stopnie wojskowe.
15 sierpnia obchodzić będziemy Święto Wojska Polskiego. W tym dniu odbędą się w Elblągu Wojewódzkie Obchody Święta Wojska Polskiego, organizowane przez Wojewodę Warmińsko – Mazurskiego Artura Chojeckiego, Dowódcę 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Marka Sokołowskiego oraz Prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego. Uroczystości odbędą się na elbląskim Starym Mieście. Serdecznie zapraszamy mieszkańców do udziału
- zaznaczył ppłk Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy 16 PDZ.
Przewidziano uroczystą Mszę Świętą w intencji żołnierzy i pracowników wojska, która zostanie odprawiona o godz. 13.00, w Katedrze św. Mikołaja w Elblągu. Następnie o godz. 14.30 na Placu przed Ratuszem Staromiejskim odbędą się: uroczysty apel, w trakcie którego zostaną wręczone akty mianowań na wyższe stopnie wojskowe, odznaczenia i wyróżnienia, Apel Pamięci zakończony salwą honorową oraz defilada pododdziałów – w tym defilada kołowego sprzętu wojskowego, będącego na wyposażeniu dywizji.
Między 13.00 a 17.00 będzie można uczestniczyć w Elbląskim Festynie Militarnym - Będą pokazy statyczne sprzętu wojskowego. Przy Bramie Targowej – sprzęt kołowy i uzbrojenie indywidualne, stoiska promocyjne, pokazy i wystawy modeli oraz wiele innych atrakcji. Na parkingu przy ul. Warszawskiej stanie sprzęt ciężki – gąsiennicowy - wymienia ppłk Zbigniew Tuszyński.
Elbląscy żołnierze wezmą także udział w uroczystościach w Warszawie.
16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana wydziela poczty sztandarowe, pododdziały oraz jednostki sprzętowe do udziału w centralnych obchodach święta w Warszawie. W przeddzień święta we wszystkich jednostkach wojskowych naszej Dywizji odbędą się uroczyste zbiórki, w czasie których zostaną wręczone akty mianowań, odznaczania i wyróżnienia oraz zostaną odczytane okolicznościowe życzenia
- dodał ppłk Zbigniew Tuszyński.
W 1920 zwyciężyliśmy bolszewię. W 2015 z bolszewią przegraliśmy...
Święto wojska i pa elbląg. Wszystko Olsztyn likwiduje pomału ale konkretnie. Chcą zniszczyć elbląg totalnie h. Jedne.
Narodowo-katolicka głupota - zabobony i wychwalanie militaryzmu, polskie oszołomstwo w pełnej krasie. A ludziom poszkodowanym na Kaszubach nie ma kto pomóc, bo zupaki z naczelnym oszołomem na czele sobie dziś ordery do mundurków przypinają - żenada, w Polsce Ludowej nie do pomyślenia.
w Polsce ludowej sbecja ubecja i polityczni oficerowie niszczyli naród polski. a teraz udają głupa i biorą udział w obchodach WP byli ofcerowie LWP polityczni bandyci
do "dezerter" -Polska Ludowa była bezpieczna, a dzisiaj "władza" tworzy wrogów na Zachodzie i Wschodzie. Tak jak w 1939 roku. Niedługo 5 % PKB na prywatne wojenki. A w razie czego ucieczka. To specjalność.