To już tradycja, że na jeden dzień w roku Muzeum Archeologiczno- Historyczne oraz Galeria El wieczorową porą otwierają swoje drzwi dla elblążan. Wczoraj, 14 maja, po raz pierwszy do akcji Noc Muzeów włączono Bramę Targową, z której można było podziwiać panoramę naszego miasta.
Liczne atrakcje (większość w klimacie czasów PRL-u) spowodowały, że elblążanie tłumnie przybyli na Noc Muzeów. W programie były m.in. projekcje plenerowe filmów z działań performatywnych Kurta Fleckensteina, koncert Szelestu Spadających Papierków oraz zwiedzanie aktualnych ekspozycji: "Procesja Narcyzów" Andrzeja Bednarczyka oraz "mniej - więcej" Tycjana Knuta.
- Inicjatorem tej wyjątkowej akcji jest Ministerstwo Kultury Francji. Patronuje jej również polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 1999 r. była to Europejska Wiosna Muzeów, a od roku 2005 Noc Muzeów. Francuzi właśnie zainicjowali organizację Nocy jednocześnie w całej Europie - wyjaśniali pracownicy elbląskiego muzeum.
Nasze miasto do tej inicjatywy przyłączyło się w 2006 r. - Pragniemy pokazać, że Muzeum to nie tylko poważne sale z eksponatami zamkniętymi w gablotach. Ta szczególna noc jest okazją do ciekawego przeżycia i nowego spojrzenia na różnorodną ofertę naszej placówki -zaznaczali pracownicy Muzeum. - Staramy się też, aby we wszelkich imprezach organizowanych na terenie Muzeum i przez Muzeum brali udział młodzi ludzie pasjonujący się historią, w celu bliższego związania ich z samą instytucją Muzeum, ale również w celu interesującego i pożytecznego spędzania czasu wolnego czy też zainteresowania historią kraju i regionu.
Wśród licznych atrakcji zaproponowanych elblążanom była także możliwość skorzystania z usług fryzjerskich, które wykonywali uczniowie z Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług im. Mikołaja Kopernika oraz usług profesjonalnego fotografa.
Specjalnie na tę okazję, za sprawą Klubu Miłośników Tramwajów oraz Tramwajów Elbląskich, można było bezpłatnie pojechać zabytkowym Konstalem 5N. Natomiast w Muzeum przedstawiono historię elbląskich tramwajów i pokazano, jak wyglądała elbląska komunikacja miejska w czasach PRL-u.
- Noc Muzeów w Elblągu to nie tylko nasze Muzeum. Od 3 lat przy organizacji współpracuje z nami, tworząc dodatkowe atrakcje i udostępniając swoją siedzibę zwiedzającym, Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu - przypominali pracownicy Muzeum.
W tym roku po raz pierwszy do akcji włączono także Bramę Targową, która zamiast do 18.00 otwarta była aż do północy.
Tych, którzy nie mogli uczestniczyć w Nocy Muzeów zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.