Od 50 lat Elbląg zdobią Formy Przestrzenne. Wielu elblążan nie wyobraża sobie bez nich miasta, bo przecież „były od zawsze”. Pomysłodawcą ich powstania był Gerard Kwiatkowski. Obecnie w naszym mieście znajduje się ponad 50 takich „małych dzieł sztuki”. - Formy Przestrzenne, które mamy na terenie naszego miasta to jest nasz wyróżnik. Chcemy, aby w następnych latach mówić o nich jako o produkcie turystycznym – zaznaczył Prezydent Elbląga Witold Wróblewski podczas zorganizowanej wczoraj konferencji prasowej.
22 lipca 1965 r. otwarto w Elblągu I Biennale Form Przestrzennych.
We współpracy Galerii EL z Zakładami Mechanicznymi im. Karola Świerczewskiego przez okres prawie czterech miesięcy powstało 48 obiektów. Dzisiaj na terenie miasta jest ich nieco więcej, gdyż było to inspiracją dla działań Galerii i innych środowisk
- opowiadał Jarosław Denisiuk, dyrektor Centrum Sztuki Galeria EL.
Z czasem Biennale ulegały zmianom. - One miały swoją własną dynamikę. Zmieniała się sztuka, która wówczas obowiązywała, zmieniały się same Biennale. Pierwsze, drugie i trzecie Biennale Form Przestrzennych organizowane co dwa lata, w 1965, 1967, 1969, skupiały swoją uwagę na przestrzeni miasta. Ona w sposób dość istotny została w Elblągu zmieniona – mówił Jarosław Denisiuk. - W Elblągu udało się przenieść sztukę na ulicę.
Czy pojawianie się w przestrzeni publicznej form sztuki nie niosło za sobą żadnych konsekwencji? - Na wystawie „Miasto-Przestrzeń-Maszyna”, którą otwieramy w czwartek, 23 lipca, o godz. 18.00 będziemy pokazywać fragmenty, które wniosą zupełnie inne rozumienie przestrzeni publicznej w innych miastach, w innych krajach – zaznaczał Jarosław Denisiuk.
Świętowanie Galeria EL rozpoczęła wczoraj od konferencji „Półwiecze inspiracji Biennale Form Przestrzennych a dzisiejsza sztuka w przestrzeni”. Dziś, o godz. 18.00 odbędzie się otwarcie wystawy, a o godz. 20.00 promocja książki „Otwarta Galeria- Przewodnik po formach przestrzennych”. - Wystawa jest pewnego rodzaju spojrzeniem historyka sztuki na proces inspirowania się pierwszym Biennale Form Przestrzennych w postawach rozmaitych artystów – wyjaśniał Jarosław Denisiuk.
W piątek, 24 lipca, o godz. 18.00 Galeria EL zaprasza na Elbląskie formy przestrzenne – photobook, a o godz. 20.00 na pokaz filmu dokumentalnego poświęconego Formom Przestrzennym.
Jak zauważył dyrektor Galerii EL Biennale Form Przestrzennych pomaga w promocji naszego miasta. - Od dekady próbujemy zrehabilitować pewien dorobek Gerarda Kwiatkowskiego w Elblągu i zrehabilitować zespół form przestrzennych, który znajduje się w naszym mieście. W 1999 r. zaczęły one konkurować swoją kolorystyką, która została nadana uważam w sposób przypadkowy, z reklamą i coraz bardziej hałaśliwą ulicą elbląską. W 2001 r. przy zmianie statutu Galerii EL dostaliśmy prawo od Prezydenta do merytorycznego opiniowania wszelkich działań wokół Form Przestrzennych. To uruchomiło proces „rehabilitacji” - dodał Jarosław Denisiuk. - W konsekwencji Elbląg został zauważony przez duże ośrodki. (…) To podnosi prestiż i miasta, i kolekcji, i naszej instytucji.
Elbląg zasłynął od lat 70 jako stolica form przestrzennych . Należałoby powrócić do tych wspaniałych czasów. Pomysł wspaniały.
to co stoi przy Bramie Targowej to absurd nie forma .na złomowiec z tym badziewiem.
Kompromitacja!
Kiedy ktoś w końcu zapyta Puchacza czy i kto poniesie odpowiedzialność za koszty związane z przegrywanymi przez urząd miejski procesami w sądzie pracy ze zwolnionymi pracownikami???!!!!!