Od ponad roku w samym centrum Elbląga funkcjonuje swoisty „przygodowy plac zabaw dla dzieci”, w którym najmłodsi mogą przy użyciu "dorosłych" narzędzi budować własny świat, rozwijając siebie i swoją wyobraźnię, niekoniecznie w kolorowym, acz sterylnym, plastikowym otoczeniu placów zabaw. To DOM – projekt, w którym czynny udział biorą kuratorzy z Galerii EL, performer Arek Pasożyt, a przede wszystkim – dzieci. Obecnie w DOMU z pietyzmem mali elblążanie tworzą swój własny Ogród Rzeźby Rolnej.
Cała historia zaczęła się w zeszłym roku, kiedy w ramach projektu „Przebudzenie” realizowanego przez Galerię EL do Elbląga został zaproszony Arek Pasożyt, toruński performer, Przy pomocy kuratorki z galerii – Kariny Dzieweczyńskiej włączył się w projekt budowy domu „z niczego”. Obiekt powstawał przez kilka miesięcy, a swoje miejsce znalazł na zielonym skwerze, na osiedlu Władysława IV.
Przy budowie DOM-u Arkowi pomagali także okoliczni mieszkańcy, a także dzieci z elbląskich placówek szkolnych i z osiedla. Latem 2013r. na skwerze stanął swoisty domek letniskowy. Był to główny cel projektu – partycypacja społeczna mieszkańców naszego miasta, nawiązanie wspólnego dialogu i pomoc przy tworzeniu czegoś nowego – z niczego. Pasożyt opuszczając DOM jesienią 2013 roku pozostawił po sobie obiekt naładowany różnorodnymi przygodami, przeżyciami, a przede wszystkim będący tworem naznaczonym siłą przetrwania.
DOM i w tym roku nie dał o sobie zapomnieć. Przy projekcie pracuje coraz więcej osób, a mieszkańcy osiedla wraz z jego twórcą i osobami zaangażowanymi dbają o obiekt, w którym każdego dnia odbywają się spotkania. W tym roku w DOM-u miały już miejsce liczne jednodniowe wydarzenia; był więc koncert klarnecisty Jerzego Mazzolla, była też dwudniowa majówka z grillem, muzyką i warsztatami artystycznymi - Odwiedzili nas także zawodnicy Olimpii Elbląg i na boisku osiedlowym wspólnie z dzieciakami rozegrali mecz – mówi Anetta Szczepińska jedna z koordynatorek projektu. - Zorganizowaliśmy także wystawę fotografii „Kto się nie leni, temu się zieleni”: dzieciaki chodziły po Elblągu i robiły zdjęcia ciekawych miejsc, które ich zdaniem warto było uwiecznić na fotografii. Potem zorganizowały wystawę w DOM-u, na którą zaprosiły rodziców i przyjaciół.
Obecnie wokół DOM-u wyrosły grządki, na których najmłodsi zasadzili warzywa i owoce – Grządek jest 16; każda został zbudowana przez inną grupę dzieci – mówi Anetta Szczepińska. - Jest więc grządka wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, maluchów z Domu Dziecka, dzieci z osiedla, a nawet grządka artystek Liliany Piskorskiej i Martyny Tokarskiej, które w maju odwiedziły Elbląg.
A na grządkach: pomidory, pomidory koktajlowe, ogórki, kabaczki, poziomki, zioła: tymianek i ogórecznik - Była także sałata i rzodkiew, ale te zostały już zebrane – dodaje Anetta Szczepińska. – Warzywa i owoce zostały wysiane z zakupionych przez nas nasion; część otrzymaliśmy od Zarządu Zieleni Miejskiej – pan dyrektor już w zeszłym roku pomógł przy projekcie DOM, a w tym podarował nam sadzonki – m.in. pomidorów, które już niedługo powinny się zacząć czerwienić. Jesteśmy także po pierwszym zbiorze ogórków; kolejne będziemy chcieli zawekować wspólnie z dzieciakami w słoiki; chlelibyśmy także, na nadchodzącym Święcie Chleba wystawić swoje stoisko z naszymi produktami, a zebrane ze sprzedaży środki przeznaczyć na kolejne warsztaty.
Bo DOM chce nadal tętnić życiem. Na początku sierpnia kuratorzy planują tu zorganizować warsztaty świetlne, do których włączy się toruńska artystka Katarzyna Malejko – Mamy plan by połączyć je np. z zabawą w podchody z latarkami. Na to jednak będziemy potrzebowali oczywiście zgody rodziców, gdyż efekt świetlny uzyskamy tylko wtedy, gdy na dworze zacznie się ściemniać – mówi Anetta Szczepińska.
Wszystko co widać wokół DOM-u powstało siłą, pomysłem i zaangażowaniem dzieci pod nadzorem kuratorów. Nawet wizja ogrodu, z których potem wybrano jedną: swoiste formy przestrzenne, które przyjęły wspólną nazwę „Ogród Rzeźby Rolnej”, czy konewki, z którymi dzieci chodzą po wodę do podlewania grządek - W czasie wakacji spotykamy się z dziećmi 3 razy w tygodniu. Cieszę się z ich zaangażowania i tego, że z taką chęcią współpracują ze sobą, przy okazji dobrze się bawiąc – dodaje koordynatorka.
-Okręg nr 3- pozycja 38_Jest szansa, by teren parku osiedla Władysława IV zyskał nowy wygląd , bardziej atrakcyjny. A to za moim pomysłem, wnioskiem do B.O. na rewitalizację fonatnny i zapuszczonego trawiastego boiska tudzież przy ul. Bażynskiego vis a vis bloku , przy szkole. Mam nadzieję , że wydrzemy tę kasę urzędasom i pomysł stanie się realny, ku radości dzieciaków z okolicznych szkół i pobliskich mieszkanców. Link do dokumentacji jest tu:http://www.budzetobywatelski.elblag.eu/uploads/kfm/227.jpg Mój wniosek zaakceptowany wstępnie pozytywnie.