Czwartek, 14.11.2024, Imieniny: Laura, Emil, Wawrzyniec
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"Efekt Angeliny Jolie" widoczny także w Elblągu?

22.05.2013, 09:00:14 Rozmiar tekstu: A A A
W całej Polsce gwałtownie wzrosła liczba kobiet zgłaszających się na badania profilaktyczne na raka, jeszcze więcej pyta o badania genetyczne. To tzw. efekt Angeliny Jolie, amerykańskiej aktorki filmowej, która w obawie przed nowotworem poddała się obustronnej mastektomii. Postanowiliśmy sprawdzić, jak rzecz ma się na naszym, elbląskim gruncie. I tu zaskoczenie – Nie zaobserwowaliśmy w ostatnim czasie większej ilości pacjentek, które zgłaszają się na badanie mammograficzne – mówi rzecznik prasowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, Małgorzata Twardowska. Podobną informację usłyszeliśmy jeszcze w kilku innych, elbląskich poradniach. Ale wszyscy podkreślają, że świadomość kobiet z roku na rok coraz bardziej wzrasta.

Swoim wyznaniem na łamach „The New York Timesa” o prewencyjnej podwójnej mastektomii Angelina Jolie kilkanaście dni temu zaszokowała cały świat. Aktorka zdecydowała się na taki krok w obawie przed chorobą – badania genetyczne wykazały, że prawie na 90%, tak jak jej matka, zachoruje na raka piersi. Doniesienia z Ameryki od wielu dni śledzi także prasa nad Wisłą, a dziennikarze donoszą iż w kraju w ciągu kilku dni gwałtownie wzrosła liczba kobiet zgłaszających się na profilaktyczne badanie na obecność raka i tych, które pytają o badania genetyczne.

A jak jest na gruncie elbląskim? Małgorzata Twardowska z Wojewódzkiego Szpital Zespolonego w Elblągu przyznaje, że szpitalny Zakład Radiologii w przeciągu kilkunastu dni nie odwiedziło więcej elblążanek, niż można by zakładać – Nie ma szczególnego boomu pacjentek na badania mammograficzne – przyznaje – W szpitalu nie rejestruje się też więcej pacjentek niż dotychczas.

Czy liczba 3762 kobiet które w zeszłym roku skorzystało z bezpłatnych badań mammograficznych, wykonywanych w elbląskim WSZ to dużo czy mało? Niestety, nie wydaje się ona być liczbą zawrotną - 3 189 kobiet, które w 2012 roku skorzystały z bezpłatnych badań mammografem były to panie w wieku 50-69 lat, pozostałe 573 to kobiety albo młodsze albo starsze – mówi Małgorzata Twardowska.

Tymczasem w innej elbląskiej poradni prywatnej słyszymy, że i tak jest lepiej niż kilka lat temu – W ciągu kilkunastu ostatnich dni nie widzimy większego zainteresowania pacjentek badaniami mammograficznymi – mówi recepcjonistka z poradni Usługi Medycznych, przy ul. Kosynierów Gdyńskich – Ale muszę przyznać, że na takie badanie zgłasza się więcej pacjentek, niż jeszcze kilka lat temu. Nasza poradnia prowadzi bezpłatne badania mammograficzne realizowane w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi finansowanego przez NFZ – mówi kobieta.

Test może uratować życie

Elblążanki zagajone przez nas w powyższym temacie przyznają, że o efekcie Angeliny Jolie, jak już nazwały go media, słyszały. Większość naszych rozmówczyń przyznała też, że przynajmniej raz w życiu miała robione badanie mammografem, żadna nie przechodziła jednak testów genetycznych. Zapytane o nie, często nie mają pojęcia, że takie również mogą wykonać – A przecież powinnyśmy o to pytać przy badaniu, jeśli lekarz nic nie mówi – komentuje 33- letnia Magdalena Piekarczyk. - Często jest tak, że na takie badanie idzie się „dla świętego spokoju” i kiedy okazuje się, ze wszystko jest w porządku, ten ciężar, który spada z piersi – dosłownie i w przenośni – powoduje, że o codzienną profilaktykę już nie pytamy. Podobnie jest z testami genetycznymi.

A te są całkowicie bezpłatne i może je zlecić lekarz tym pacjentkom, które mają w rodzinie osoby chore na raka – także ten na obecność genu BRCA1, o którym głośno jest teraz właśnie za sprawą Angeliny Jolie.

Sama mammografia jest także badaniem refundowanym, ale uwaga – nie dla wszystkich. Bezpłatne badania mammograficzne kierowane są przede wszystkim do kobiet w wieku od 50 do 69 lat bo to właśnie w tej grupie najczęściej pojawiają się zmiany nowotworowe. Zachorowaniem na raka piersi czy szyjki macicy bardziej narażone są kobiety, które przeszły menopauzę. Ale bezpłatnymi badaniami objęte są też młodsze kobiety. Także w prywatnych poradniach programy wczesnego wykrywania raka piersi przeznaczone są dla kobiet urodzonych w latach 1944-1963 i ubezpieczonych -  Takich, które w ciągu ostatnich 2 lat nie wykonywały mammografii. Do wykonania badania nie jest potrzebne skierowanie, wystarczy się zarejestrować – słyszymy w poradni na ul. Kosynierów Gdyńskich.

Mammografia nie wymaga szczególnego przygotowania - Należy jedynie pamiętać, aby w dniu badania zadbać o odpowiednią higienę ciała – mówi Małgorzata Twardowska z WSZ w Elblągu. - Warto także ubrać się w wygodną, luźną odzież, ponieważ do wykonania badania niezbędne jest rozebranie się do pasa. Warto wziąć ze sobą wcześniejsze wyniki badań, a młodsze kobiety powinny pamiętać, że lepiej badanie wykonywać po miesiączce niż przed jej wystąpieniem.

Do profilaktyki od lat namawia prezes Elbląskich Amazonek, Alicja Tomczyk. Niedawno, na zaproszenie Stowarzyszenia oraz Oddziału Chirurgii Onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu z wizytą przyjechali onkolodzy z Kaliningradu wraz z szefową tamtejszego Klubu Amazonek, Lidią Czaszcziną. Celem spotkania było poznanie sposobów leczenia raka piersi i rehabilitacji w Polsce  - Większa profilaktyka równa się mniej inwazyjnych operacji – przypominała w rozmowie z naszym dziennikiem prezeska Stowarzyszenia Elbląskich Amazonek, wskazując jednocześnie na badania, które każda kobieta powinna wykonywać sama - To badanie tzw. palpacyjne – wyjaśniała wtedy Alicja Tomczyk. - Najlepiej badać się dwa, trzy dni po zakończeniu okresu. Jeśli ten już nie występuje, każda powinna ustalić sobie jeden taki dzień w miesiącu. Badanie palpacyjne to pierwsze i najszybsze wykrycie tego, że w piersi mogą zachodzić jakieś zmiany.

A jeśli takowe wyczujemy, wówczas szefowa elbląskich amazonek apeluje: nie bójmy się lekarzy - Polecam od razu wizytę u lekarza ginekologa, lub pierwszego kontaktu - mówi Alicja Tomczyk. - Pamiętajmy - nie każdy guz jest tym złośliwym. Na dziesięć przypadków osiem zmian jest łagodnych, a szybkie wykrycie guza niezłośliwego skutkuje jedynie jego wycięciem, potem - odpowiednim leczeniem i rekonwalescencją - dodaje.

Dzięki prewencyjnym badaniom z roku na rok spada śmiertelność zachorowań na raka piersi. Ale badania profilaktyczne to wciąż za mało. Dlatego ważne jest przypominanie i przekonywanie, że rak wcześnie wykryty jest wyleczalny. Jeśli przyniesie to konkretne skutki niech robią to wszyscy – i lekarze, i celebryci i media, by kampania na rzecz zdrowia trwała cały czas i mogła być tym bardziej skuteczna.
 
AS

Oceń tekst:

Ocen: 4

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ iksen
    Środa, 22.05

    Ja wlasnie jestem po badaniach genetycznych dwa typy sprawdzone i jakies 8 odlamow raka jestem czysta choc to nie znaczy ze nie zachoruje , w koncu w ciagu zycia moge nabawic sie mutacji i wtedy rak nieunikniony.

  2. 2
    0
    ~ doktor zło
    Środa, 22.05

    babie znudziły się stare obwisłe cycki, zapłaciła od ręki za rekonstrukcję a w mendiach i wyszedł "efekt andżeliny"

  3. 3
    +1
    ~ w tym problem
    Środa, 22.05

    W Szpitalu Wojewódzkim powinny powstać oddziały których nie ma w Elblągu a pacjenci muszą jechać na olsztyn.

  4. 4
    +1
    ~ A./
    Środa, 22.05

    Ja w ubiegłym roku badałam gen raka piersi. Zrobiłam to bezpłatnie w Olsztynie. Wyszukałam przez google tego typu badania, wypełniłam ankietę, którą przesłałam do kliniki. Zostałam zakwalifikowana, podobnie, jak moje siostry.

  5. 5
    +2
    ~ gupi STERYD
    Czwartek, 23.05

    to jak wszystkie Mochery poszly sie przebadac?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.8630571365356