Czwartek, 26.12.2024, Imieniny: Dionizy, Szczepan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"Większa profilaktyka to mniej inwazyjnych operacji".Walczymy z rakiem piersi

27.04.2013, 08:48:21 Rozmiar tekstu: A A A
fot. AS

Na zaproszenie Elbląskiego Stowarzyszenia Amazonek oraz Oddziału Chirurgii Onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu z wizytą przyjechali onkolodzy z Kaliningradu wraz z szefową tamtejszego Klubu Amazonek, Lidią Czaszcziną. Celem spotkania było poznanie sposobów leczenia raka piersi i rehabilitacji w Polsce.

Chirurdzy - onkolodzy: Walerian Rutkowski, Michał Popow i Paweł Makarewicz wraz z szefową Regionalnej Społecznej Organizacja „Vita” z Kaliningradu, Lidią Czaszcziną goszczą w Elblągu już nie pierwszy raz -  Współpracujemy z elbląskimi amazonkami już od 10 lat i pomagamy sobie wspólnie, a taka wymiana doświadczeń na etapie onkologów jest bardzo ważna biorąc pod uwagę fakt, że każdy stosuje inne metody leczenia - wskazuje Lidia Czaszczina. - Do dzisiejszej wizyty naszych trzech chirurgów - onkologów, z których jeden współpracuje także z naszym hospicjum, przygotowywano się w sposób szczególny.

Lekarze z Kaliningradu bowiem przyglądali się dzisiaj pracy swoich kolegów z Elbląga, podczas operacji amputacji piersi z jej jednoczesnym procesem odtwórczym - Jestem zaskoczony szybkością i płynnym przebiegiem całej operacji - wyjaśniał Michał Popow, szef służby onkologicznej szpitala w Kaliningradzie - Cały zabieg, wraz z rekonstrukcją trwał zaledwie 2,5 godziny. Pacjentce, po odjęciu piersi wszczepiono implant, a pierś odtworzono z mięśnia pobranego z jej ciała, a dokładniej, z pleców - opowiada.

Podczas dzisiejszej wizyty onkolodzy z Kaliningradu mieli okazję zapoznać się z tym, jak w elbląskim szpitalu przebiega rehabilitacja pacjentek po mastektomii. A ta po tak inwazyjnym zabiegu jest niezbędna - Kończyna górna po stronie odjętej piersi powinna być objęta szczególną ochroną przed nadmiernym wysiłkiem i mechanicznymi urazami ze względu na ryzyko wystąpienia obrzęku limfatycznego - mówi Ewa Gronostaj, kierownik Zakładu Rehabilitacji WSZ w Elblągu. -  Usprawnianie nie powinno ograniczać się wyłącznie do ćwiczeń ruchowych. Musi ono zawierać specjalne postępowanie stanowiące, obok automasażu, ważny czynnik profilaktyki przeciwobrzękowej.

W ćwiczeniach ruchowych zaleca się więc pacjentkom ściskanie i rozluźnianie ręki, odwodzenie i przywodzenie palców, a dopiero w drugim etapie rehabilitacji - ćwiczenia całej kończyny górnej - Na specjalnych urządzeniach pacjentki wykonują ćwiczenia w przeciąganiu w górę i po skosie, krążenie ramion w przód i w tył - wymienia Ewa Gronostaj. - Ćwiczymy także z kijem gimnastycznym. Niektóre pacjentki łączymy w grupy - wtedy motywacja do gimnastyki i działania jest większa - uśmiecha się rehabilitantka.

Innym istotnym  elementem rehabilitacji po mastektomii jest także drenaż limfatyczny, któremu dzisiaj również przyglądali się onkolodzy z Kaliningradu - Ciągle powracający po operacji obrzęk limfatyczny nie tylko powoduje dyskomfort, ale również w znacznej mierze ogranicza ruchomość kończyny - mówi Ewa Gronostaj. -  Ważne jest, aby odprowadzanie limfy odbywało się prawidłowo, dlatego każda osoba po mastektomii powinna być zapoznana z tą techniką - tłumaczyła chirurgom.

W rehabilitacji po mastektomii elbląski szpital stosuje również tzw. kąpiele perełkowe. Nowoczesna wanna działa na zasadzie podobnej, jak jacuzzi.

"Większa profilaktyka równa się mniej inwazyjnych operacji"

To fakt bezsporny, o którym przypomina Alicja Tomczyk, szefowa Elbląskiego Stowarzyszenia Amazonek i wskazuje jednocześnie na badania, które każda kobieta powinna wykonywać sama - To badanie tzw. palpacyjne - mówi Alicja Tomczyk. - Najlepiej badać się dwa, trzy dni po zakończeniu okresu. Jeśli ten już nie występuje, każda powinna ustalić sobie jeden taki dzień w miesiącu. Badanie palpacyjne to pierwsze i najszybsze wykrycie tego, że w piersi mogą zachodzić jakieś zmiany.

A jeśli takowe wyczujemy, wówczas szefowa elbląskich amazonek apeluje: nie bójmy się lekarzy - Polecam od razu wizytę u lekarza ginekologa, lub pierwszego kontaktu - mówi Alicja Tomczyk. - Pamiętajmy - nie każdy guz jest tym złośliwym. Na dziesięć przypadków osiem zmian jest łagodnych, a szybkie wykrycie guza niezłośliwego skutkuje jedynie jego wycięciem, potem - odpowiednim leczeniem i rekonwalescencją - dodaje.

Alicja Tomczyk zachęca również do korzystania z bezpłatnych zaproszeń na badania mammograficzne - Wzrasta ilość osób, które trafiają do lekarza z podobnymi problemami, ale wynika to z tego, że kobiety mają coraz większą świadomość, że wczesne wykrycie raka piersi skutkuje mniejszą ilością późniejszych, nieprzyjemnych następstw - mówi szefowa elbląskich amazonek.

Także dzięki temu z roku na rok spada śmiertelność tej choroby.

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 12 )


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +2
    ~ parodia
    Sobota, 27.04

    KIEDY wreszcie w Szpitalu Wojewódzkim -sama nazwa wymusza by Elblążanie nie musieli jechać na olsztyn by się leczyć .JAKI TO SZPITAL WOJEWÓDZKI ????

  2. 2
    0
    ~ Iwona
    Piątek, 02.10

    http://zdrowepiersi.com.pl/

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2289130687714