Polityka społeczna to zdaniem radnego Ryszarda Klima, jeden z głównych problemów w naszym mieście. - Demografia jest bowiem bezlitosna. Elbląg staje się miastem seniorów. O przyczynach i przeciwdziałaniu już dzisiaj chyba za późno dyskutować. Generalnie- nie potrafiliśmy zatrzymać młodych elblążan. To jedno z najpoważniejszych zaniedbań mijającej kadencji stwierdził.
- Doceniam to, co w odniesieniu do seniorów i ich problemów zdrowotno- opiekuńczych funkcjonuje dzisiaj, ale asekuracja zapisami, że "powinny" powstać poradnia geriatryczna, oddział geriatryczny, nowy ZOL- przekracza granice rozsądku. Chciałoby się zapytać, w którym dziesięcioleciu? - pyta Ryszard Klim.
Jak obecnie wygląda sytuacja w naszym mieście?
Wskaźnik obciążenia demograficznego, czyli stosunek liczby osób w wieku poprodukcyjnym do liczby osób w wieku przedprodukcyjnym wzrósł w Elblągu ciągu kilku lat o 28%. Jest to ewenement w skali kraju. W gminach ościennych jest dwukrotnie niższy. Jedną z przyczyn jest migracja mieszkańców młodych . Niedługo może już nie do Anglii, bo Szczecin, Piła, Lublin oferują młodzieży z naszego województwa miejsca pracy przy swoich inwestycjach
- zaznaczył radny.
Ryszard Klim podkreślił, że tragicznym staje się wskaźnik przyrostu naturalnego. - Z - 1,7% w 2014 wzrósł do - 3,4% w 2015. W województwie - 0,5 %, w kraju - 0,7%. W Olsztynie mamy + 0,7%, a w Gdańsku + 0,1%. Podsumowując: w Elblągu jest więcej osób w wieku emerytalnym niż dzieci i młodzieży w wieku do lat 18. Na dzisiaj seniorów jest 21 %, a w 2020 może być 27 % - dodał.
Mieszkańcy naszego miasta zgłaszają się do Ryszarda Klima, opowiadając jak wygląda życie seniora w Elblągu. - Na moje pytania dot. konieczności aktywizacji działań w usługach opiekuńczych i opiece zdrowotnej uzyskuję znane informacje: mamy Program na rzecz Osób Starszych, jest Karta Seniora, funkcjonuje eksperymentalnie teleopieka dla kilkunastu seniorów. Mamy Radę Seniorów i pełnomocnika. Działa Uniwersytet III Wieku. Aktywność jest potrzebna, ale realna rzeczywistość jest bardziej złożona i dostosowana raczej do czasów minionych niż do potrzeb współczesności i przyszłości – opowiada radny. - Wobec emigracji młodych i średniaków "za chlebem" seniorzy zostają często sami. Na całodobową opiekę instytucjonalną na miejscu nie w pełni można liczyć. Pozostają miejsca na terenie innych powiatów (Pasłęk, Nowy Dwór Gd.), bo miejsc w elbląskim ZO-L-u nie wystarcza. Niewesoły jest los seniorów wymagających opieki, ale jednocześnie specjalistycznego leczenia. Dociera do mnie wiele sygnałów.
Radny stwierdził wprost: "Na dzisiaj seniorzy nie czują wspierającego ich systemu". -Nie jest łatwo szpitalnie rozpocząć przynajmniej terapię lub podjąć takowe nawet w przypadku poważnych schorzeń. Słyszę czasem beznamiętne, nawet bezduszne, stwierdzenia, że szpital nie jest placówką opieki społecznej.
Brakuje łóżek. Najbardziej jednak chyba dla ludzi w podeszłym wieku. Nie powinno to jednak przekreślić przynajmniej wstępnego leczenia w godziwych warunkach. Tym bardziej , że leczenie seniorów jest wielospecjalistycznym i wymaga ukierunkowania. Ideą odsyłania do domu mają być pozytywy przebywania w swoim środowisku. Jak mogą jednak egzystować i leczyć się w nim osoby samotne? - pyta radny. - Wiele z nich może liczyć wyłącznie na pomoc sąsiedzką, bo dodatkowa opieka indywidualna jest bardzo kosztowna. Na pewno na problem trzeba spojrzeć systemowo.
Na dzisiaj seniorzy nie czują wspierającego ich systemu. Dokucza zdrowie, ale i rozgoryczenie, że ich Miasto rutynowo traktuje swoich najstarszych mieszkańców.
Czy jest szansa na poprawę tego stanu rzeczy? - Ciągle jesteśmy wyprzedzani przez inne samorządy. Unikamy podglądu tam z powodu charakterystycznej dla nas zaściankowości i braku ambicji rozwojowych. Nie uczymy się na doświadczeniach innych. Lębork ma oddział geriatryczny (7 mln zł), Sopot w przyszłym roku - Centrum Opieki Geriatrycznej (25 mln- 85 % środki unijne), Gdańsk buduje Centrum Geriatrii (12 mln, w tym 85 % Unia) - wymieniał Ryszard Klim. - Wspominam tylko poradnie w Łowiczu, Skierniewicach, Brzesku. To metropolie? Nie jest to więc tak kosztowne. Problemem jest brak geriatrów. Rejestrujemy ten fakt, nie podejmujemy go jednak wyprzedzająco.
Radny zwrócił również uwagę na fakt, że Miasto nie skorzystało z tegorocznego rządowego programu Senior plus, które oferowało środki na nowe miejsca opiekuńcze.
Mam prośbę do wszystkich koleżanek i kolegów radnych, aby potem nie konkurować w szlachetnej sprawie, podejmijmy systemowe sprawy opieki i leczenia senioralnego w programach wyborczych. Potraktujmy to jako jedno z zasadniczych zadań naszych następców. Wyrzućmy słowo "powinno". Zamieńmy je na kategoryczne i realizacyjne stwierdzenia: powstanie nowy ZOL, poradnia, oddział geriatryczny, Centrum lub przynajmniej któraś z tych struktur. Nie patrzę bowiem utopijnie, chcąc wszystkiego naraz. Wielokrotnie również postulowałem o powstanie "Miejskiego systemu informacji o ochronie zdrowia": adresy, zakres usług, terminy przyjęć, wolne miejsca, czas oczekiwania na leczenie, opieka świąteczna, wieczorna i inne - to pochodne zmian, które ciągle dokonujemy, i w których gubimy się wszyscy. Nie mówiąc o seniorach
- stwierdził Ryszard Klim..
Ryszard Klim skierował prośbę do Witold Wróblewskiego, Prezydenta Elbląga o przedstawienie we wrześniu koncepcji organizacyjno- finansowej dotyczącej systemowej opieki geriatrycznej na najbliższe lata, stanowiącej podstawy do finansowego zaplecza projektu.
- Proszę także o przedstawienie pomysłów, ale i konkretnych działań, na rzecz pozyskania geriatrów. - dodał. - Do powyższego dołączam Wniosek, zawarty w protokole końcowym Komisji doraźnej ds. analizy i monitorowania działań konsolidacyjnych szpitali elbląskich ( 28.06.2017r.): "Komisja postuluje pilne stworzenie koncepcji rozwiązania problemu opieki senioralnej w Elblągu zawierającego oprócz szczegółowej analizy samego problemu i przydatności poszczególnych komórek organizacyjnych Szpitala dla jego rozwiązania , także możliwe formy finansowania takich dziedzin działalności. Koncepcję należałoby przedstawić odpowiednim Komisjom Rady Miejskiej w Elblągu. Postuluje się stworzenie dokumentu do 31 grudnia 2017r.".
Radny nie traci nadziei, że jeszcze w tej kadencji uda się zrobić ukłon w stronę seniorów. - Koncepcja nie powstała, a tyle było czasu. To przyczynek do relacji między władzą uchwałodawczą a wykonawczą - stwierdził. - Prosiłbym więc całość powyższych uwag potraktować łącznie, także z wrześniowym terminem. Również, aby były to przemyślenia i proponowane działania już na okres najbliższego roku, tak , aby seniorzy odczuli skierowane do nich udogodnienia jak najbardziej operatywnie - mówiła. Prosiłbym o propozycje bardzo konkretne, nie powtarzające sprawy znane i ogólne (przekazane mi już wcześniej i zawarte w różnych "programach"). W części głównej natomiast zawarcie kompleksu spraw umożliwiających podjęcie spraw opieki geriatrycznej przez władze samorządowe następnej kadencji. Chciałbym poinformować seniorów, że rysuje się możliwość przełomu.
Czy z gadania coś wynikło dobrego? Mamy tańsze ciepło? Mamy tłum inwestorów ściągających choćby elbląską młodzież do miasta? Brednie o przekopie i gadki o tym co już jest: bryndza. Jedynie wiwaty przy "tabliczkach" i "skwerach" dla kilku członków. Brak gospodarskiego myślenia i aktywnego poszukiwania. Brak perspektywicznego planu rozwoju. O d upę roztrzaskać przekop. Lepiej zainwestować te miliardy w miasto i ulgi inwestycyjne. Dobrze, że ruszy "7" to już wtedy będziemy typową zapyziałą sypialnią geriatryczną.
Nie ma kandydata na prezydenta tylko jakieś sprzedajne dyspozycyjne partyjne i samorządowe kmioty wybierane przez tą właśnie geriatrię
Czas pryków po 60 tce takich jak oficer LWP Klim przegonic z rady miasta.
Młodzi uciekli pracować za granicę a w ich miejsce PO i PiS ściągają afgańczyków i ukraińców.
ze głosując na PO czy PIS - głosujesz na garbatego nochala!😡
dobrze , że poruszane są ważne sprawy ludzi starszych. Jest nas coraz więcej, bo młodzież wypędzono z tego miasta . Ale my nie chcemy się owijać w białe prześcieradło i czekać na koniec. Mamy swoje prawa i musimy być aktywnymi , dla nas , również dla naszych dzieci i wnuków. Musimy dokonywać właściwych wyborów. Niech nam geriatrycznie wymyślają, ale głos na liście należy do nas.
Pan Klim odwołuje się do swojego elektoratu, bo SLD to już schodzące geriatryczne pokolenie. Szuka tu tematów, które ich zainteresują. A swoja drogą do tkz. "wygonienia" młodych z Elbląga przyczyniają się tacy właśnie starcy i staruszki co powinni odpoczywać w fotelu bujanym lub na działce, a zajmują stanowiska młodym w radzie miasta, instytucjach, szkołach, spółkach miejskich itp. Mam nadzieję, że wybory wyczyszczą tych "dziadków leśnych".
Luna , kto ci szkodzi wziąć udział w wyborach i wygrać, zamiast płaczu na stronie. Taki głos to przeważnie nieudaczników , którzy się dziwią i złorzeczą , bo byli "tacy ładni, amerykańscy", a dostali kopniaka, bo elektorat ich przejrzał. A lewica ma ciągle duże szanse, przy tych oszołomach.
Nie dziwie sie kto by chcial mieszkac w warminsko -mazurskim
geriatria pójdzie i zagłosuje na PIS bo on taki polski i narodowy, a ten ściągnie nam na łeb miliony ukraińskich imigrantów