Czwartek, 16.05.2024, Imieniny: Andrzej, Malgorzata, Wienczyslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Niedługo zostanie sprzedana. Zobacz zabytkowe wieże ciśnień w Elblągu

23.10.2013, 16:08:53 Rozmiar tekstu: A A A
Niedługo zostanie sprzedana. Zobacz zabytkowe wieże ciśnień w Elblągu
fot. Monika Skowrońska

Wieże ciśnień nazywane także wieżami wodnymi, nieodłącznie wpisały się w miejski krajobraz. Wodę ze zbiorników wykorzystywano do napędzania lokomotyw parowych, dlatego też często lokalizowano je przy torach kolejowych. Z wież korzystały również miejskie wodociągi, aby zapewniać mieszkańcom dostęp do świeżej wody. Obecnie niewiele z nich pełni swoją pierwotną funkcję, a ich stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Szkoda, bo niektóre odpowiednio zagospodarowane, mogłyby stanowić ozdobę przestrzeni miejskiej, są bowiem bardzo zróżnicowane architektonicznie.

O wieżach wodnych, które wiążą się z architekturą miejską możemy przeczytać w Księdze Elbląskiej, Przewodniku Historyczno-Krajoznawczym, wydanej pod redakcją Jerzego Zaskiewicza. Dowiadujemy się z niej, że wieże powstające w pierwszej połowie XIX wieku, były budowane na planie kwadratu lub prostokąta a ich wysokość dochodziła do dwóch, trzech kondygnacji. W całości budowane były z cegły.

W latach 60. XIX wieku pojawiają się wieże wielokątne – w późniejszym okresie często dwuzbiornikowe, a  potem okrągłe (...).  Wieże wodne w dużej części umieszczano blisko torów kolejowych, a wiadomo, że pociąg nie należy do najdelikatniejszych środków transportu. Drgania powodowały niestabilność zbiorników – czytamy w Księdze Elbląskiej. W związku z tym wprowadzono zmiany techniczne w konstrukcji wież, które zyskały charakterystyczną szerszą górną część.

Zmianę tę wprowadził niemiecki profesor Otto Intze. Przykładem jego rozwiązań jest elbląska wieża wodna, zlokalizowana przy torach kolejowych przy al. Grunwaldzkiej. - Pierwsza dekada XX wieku to wieże wodne nawiązujące do dawnych budowli obronnych, konstruowane indywidualnie – czytamy w Księdze Elbląskiej. - W latach 30. architekci stopniowo odsłaniali konstrukcję, pozostawiając wolną przestrzeń między podtrzymującymi zbiornik słupami. W środku mieściła się wąska kolumna z klatką schodową i rurociągami.

Budowa wież wodnych trwała do lat 50. XX wieku. W dzisiejszych czasach wieże są nieużytkami lub są sprzedawane osobom prywatnym, które zajmują się ich zagospodarowaniem. Zdarza się, że właściciele przekształcają je w mieszkania czy lokale usługowe. W Olsztynie wieża ciśnień została  przekształcona w Obserwatorium Astronomiczne.

Ze względu na walory architektoniczne wieże wodne są bardzo atrakcyjne, często jednak ich remont wymaga znacznych środków finansowych. W Elblągu mamy dwie wieże ciśnień. Jedna zlokalizowana jest przy al.Grunwaldzkiej, druga przy ul. Lotniczej. Wieża z podwójnym zbiornikiem pochodząca z końca XX wieku znajdująca się przy ul. Lotniczej została sprzedana osobie prywatnej – dowiedzieliśmy się w Biurze Prasowym PKP S.A. Właściciel zastrzegł sobie ochronę danych osobowych, nie ma więc możliwości zapytania, jakie ma plany w związku z zabytkową wieżą.

- Wieża ciśnień przy al.Grunwaldzkiej została wystawiona na sprzedaż – mówi Paulina Jankowska z Biura Prasowego PKP S.A. Czy znajdzie się chętny na zakup zabytkowej wieży wodnej? Czy ktoś przywróci jej dawny blask?


 

Marta Kierszka

Oceń tekst:

Ocen: 14

%92.9 %7.1


Galeria / Wieże ciśnień przy torach kolejowych w Elblągu ( zdjęć 11 )
Dodano: 2013-10-23 | fot. Monika Skowrońska
0

Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +8
    ~ Podsówam pomysł nabywcy -Alojzy
    Środa, 23.10

    W tych wierzach byłyby piękne, stykowe kawiarnie z tarasem widokowym, dostępny dla wszystkich (z windą ).

  2. 2
    0
    ~ hejter z miasta
    Środa, 23.10

    wierze paruwki kórwa są jakieś granice, nie

  3. 3
    +2
    ~ inc
    Środa, 23.10

    Alojzy dokładnie o tym samym pomyslalem...minus tylko ze dookoła wszystko prywatne i parking daleko i polska rzeczywistość niestety...wszystko rozsprzedadza a jak już wszystko będzie prywatne to wtedy od koryt odejda ci którzy nigdy nie powinni tam zasiasc

  4. 4
    0
    ~ dla
    Środa, 23.10

    ALOISA nie ma granic, których on nie przekracza :)

  5. 5
    --10
    ~ mieszkaniec
    Środa, 23.10

    Do niedawna w tej wieży był kunkt wkładań gołębi pocztowych na loty . Uważam , ze to POLSKI ZWIĄZEK GOŁEBI POCZTOWYCH POWINIEŃ DOSTAĆ OD WŁDZ MIASTA TEN ZABYTEK GRATIS.

  6. 6
    0
    ~ M.
    Środa, 23.10

    a jaka cena?

  7. 7
    +2
    ~ ojka
    Środa, 23.10

    W Elblągu nie ma ul. Grunwaldzkiej!

  8. 8
    +2
    ~ gfgfg
    Środa, 23.10

    Do tej wieży przy Grunwaldzkiej można swobodnie wejść bo drzwi cały czas są otwarte

  9. 9
    --1
    ~ tata Zosi
    Piątek, 25.10

    Zapraszam na blog siedmioletniej, niepełnosprawnej dziewczynki z przepukliną oponowo-rdzeniową: www.zosia-okulewicz.pl

  10. 10
    0
    ~ wiem
    Piątek, 25.10

    ta na lotniczej jest firmy ``torkar``, ktora ma siedzibę obok

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.8041541576385