Wpisując w google „obchody 1 maja” w pokrewnych hasłach jako pierwsza ukazuje się propozycja „komunistyczne święto obchody 1 maja”. W naszym narodzie głęboko zakorzeniony jest taki stereotyp, mówiący o Święcie Pracy jako wymyśle PRL-owskich władz.
Mało kto zna genezę święta obchodzonego 1 maja. Dzień ten kojarzy się ludziom głównie z komunistycznymi paradami organizowanymi co roku przez władze socjalistyczne. Wszyscy obowiązkowo musieli brać w nich udział. Rezygnacja z obchodów była równoznaczna z buntem. Miało to być święto polskiego ludu pracującego, ukazujące siłę i wielkość robotniczej warstwy społeczeństwa. W rzeczywistości było to przedstawienie, które przede wszystkim miało na celu propagowanie treści komunistycznych.
Wraz z upadkiem ustroju upadła w Polsce idea hucznego obchodzenia Święta Pracy. Organizowane marsze nie są już tak spektakularne jak za czasów PRL-u. Dlaczego? Właśnie przez wspomnienia związane z czasami komuny? A może 1 maja stanowi tylko pretekst do przedłużenia weekendu? Czy ktokolwiek zastanawia się chociaż chwilę nad pierwotną ideą tego święta?
Historia Święta Pracy sięga bowiem aż 1886 roku, kiedy to robotnicy z Chicago walczyli przeciwko burżuazyjnemu wyzyskowi i nieludzkim warunkom pracy. Chcieli zmiany dwunastogodzinnego trybu pracy na ośmiogodzinny oraz zwiększenia zarobków. W miejscu strajku doszło do masakry – w potyczkach policji z demonstrantami zginęło wielu ludzi. Trzy lata później socjalistyczna II Międzynarodówka ustanowiła ten dzień wolnym od pracy, stawiając amerykańskich robotników za wzór w walce o prawa proletariatu.
Wielu ludzi spędza długi weekend w przydomowych ogródkach, grillując z rodziną i przyjaciółmi. Sklepowe półki, wcześniej pełne kiełbas, kiszek i kaszanek, są już puste. To, jak spędzimy darowany nam wolny czas, zależy całkowicie od nas. Niech to będzie dla nas zasłużony odpoczynek po pracy, taki, o który walczyli dzielni pracownicy fabryk przeszło 120 lat temu. Nie zapomnijmy w tym dniu wspomnieć ich poświęcenia.
Aleksandra Cieklińska, klasa medialna
TO JEST ŚWIĘTO WSZYSTKICH LUDZI PRACUJĄCYCH,NALEŻY IM SIĘ TEN DZIEŃ
Tak nawet szef Rządu kilka dni temu posłużył się sterotypem namawiając do wywieszania flag. Stwierdził, ze mamy dwa swięta a Międzynarodowe Święto Pracy niekoniecznie bo jest kontrowersyjne. Kontrowersyjna to była ta wypowiedź. Bo Wątpię czy taką wypowiedź pozwolił by sobie inny szef Rządu z wielu krajów gdzie obchodzi sie to święto.
Obecna złodziejska gospodarka,oraz traktowanie ludzi pracy /67 lat do emerytury/ stwarza paniczny strach obecnej dziko - kapitalistycznej władzy przed masowymi zgromadzeniami.Dla tego bardzo im na rękę wprowadzać polski naród w zakłamanie,że Dzień 1 Maja to jest spóścizna po komuniżmie.
A tu jest film z pochodów w Elblągu. http://www.tv.elblag.pl/40,3585-elblaskie_pochody_-_lata_60-te.html
jak podajesz adres to chociaz kuźwa sprawdz adres lub go skopiuj prawidłowo
uważam że postalinowski socjalizm był o niebo lepszy od dzisiejszego złodziejskiego korporacjonizmu. Nie wiem czy jeszcze kiedyś w historii nasza ojczyzna była tak bezwzględnie grabiona.
Dawniej w pochodzie pierwszomajowym szli najpierw TYRANI, tuż za nimi szli WETERANI, a za weteranami szli ZATYRANI (i tych bostyatnich były całe masy!
a teraz jest zupełnie inaczej, tak ??? ;D To wy kre.... naprawdę nie widzicie że Polska jest od 20 lat dojona jak murzynowo jakieś???
gdzie są przywódcy Solidarności pozwalają odbierać robotnikom godność ,wmawiając że to oni chcą zmieniać zasady świąt robotniczych
Historia Święta Pracy sięga bowiem aż 1886 roku, kiedy to robotnicy z Chicago walczyli przeciwko burżuazyjnemu wyzyskowi i nieludzkim warunkom pracy. Chcieli zmiany dwunastogodzinnego trybu pracy na ośmiogodzinny oraz zwiększenia zarobków. W miejscu strajku doszło do masakry – w potyczkach policji z demonstrantami zginęło wielu ludzi. Trzy lata później socjalistyczna II Międzynarodówka ustanowiła ten dzień wolnym od pracy, stawiając amerykańskich robotników za wzór w walce o prawa proletariatu. x Autorka najpierw pisze o tym, że niezupełnie jest to święto komunistyczne po czym przytacza fragment potwierdzający komunistyczne podłoże świata (walkę klas). Żelazna logika.