Piątek, 24.01.2025, Imieniny: Felicja, Rafal, Tymoteusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Święto Pracy – świętem komunistów?

01.05.2012, 07:30:09 Rozmiar tekstu: A A A
Święto Pracy – świętem komunistów?
Obchody 1 Maja w Elblągu, lata 70-te XX w. (fot. archiwum redakcji)

Wpisując w google „obchody 1 maja” w pokrewnych hasłach jako pierwsza ukazuje się propozycja „komunistyczne święto obchody 1 maja”. W naszym narodzie głęboko zakorzeniony jest taki stereotyp, mówiący o Święcie Pracy jako wymyśle PRL-owskich władz.

Mało kto zna genezę święta obchodzonego 1 maja. Dzień ten kojarzy się ludziom głównie z komunistycznymi paradami organizowanymi co roku przez władze socjalistyczne.  Wszyscy obowiązkowo musieli brać w nich udział. Rezygnacja z obchodów była równoznaczna z buntem. Miało to być święto polskiego ludu pracującego, ukazujące siłę i wielkość robotniczej warstwy społeczeństwa. W rzeczywistości było to przedstawienie, które przede wszystkim miało na celu propagowanie treści komunistycznych. 

Wraz z upadkiem ustroju upadła w Polsce idea hucznego obchodzenia Święta Pracy. Organizowane marsze nie są już tak spektakularne jak za czasów PRL-u. Dlaczego? Właśnie przez wspomnienia związane z czasami komuny? A może 1 maja stanowi tylko pretekst do przedłużenia weekendu? Czy ktokolwiek zastanawia się chociaż chwilę nad  pierwotną ideą tego święta?

Historia Święta Pracy sięga bowiem aż 1886 roku, kiedy to robotnicy z Chicago walczyli przeciwko burżuazyjnemu wyzyskowi i nieludzkim warunkom pracy. Chcieli zmiany dwunastogodzinnego trybu pracy na ośmiogodzinny oraz zwiększenia zarobków. W miejscu strajku doszło do masakry – w potyczkach policji z demonstrantami zginęło wielu ludzi. Trzy lata później socjalistyczna II Międzynarodówka ustanowiła ten dzień wolnym od pracy, stawiając amerykańskich robotników za wzór w walce o prawa proletariatu.

Wielu ludzi spędza długi weekend w przydomowych ogródkach, grillując z rodziną i przyjaciółmi. Sklepowe półki, wcześniej pełne kiełbas, kiszek i kaszanek, są już puste. To, jak spędzimy darowany nam wolny czas, zależy całkowicie od nas. Niech to będzie dla nas zasłużony odpoczynek po pracy, taki, o który walczyli dzielni pracownicy fabryk przeszło 120 lat temu. Nie zapomnijmy w tym dniu wspomnieć ich poświęcenia.


Aleksandra Cieklińska, klasa medialna

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ jmaniekM
    Wtorek, 01.05

    TO JEST ŚWIĘTO WSZYSTKICH LUDZI PRACUJĄCYCH,NALEŻY IM SIĘ TEN DZIEŃ

  2. 2
    +2
    ~ nie PRL
    Wtorek, 01.05

    Tak nawet szef Rządu kilka dni temu posłużył się sterotypem namawiając do wywieszania flag. Stwierdził, ze mamy dwa swięta a Międzynarodowe Święto Pracy niekoniecznie bo jest kontrowersyjne. Kontrowersyjna to była ta wypowiedź. Bo Wątpię czy taką wypowiedź pozwolił by sobie inny szef Rządu z wielu krajów gdzie obchodzi sie to święto.

  3. 3
    +2
    ~ USAnin
    Wtorek, 01.05

    Obecna złodziejska gospodarka,oraz traktowanie ludzi pracy /67 lat do emerytury/ stwarza paniczny strach obecnej dziko - kapitalistycznej władzy przed masowymi zgromadzeniami.Dla tego bardzo im na rękę wprowadzać polski naród w zakłamanie,że Dzień 1 Maja to jest spóścizna po komuniżmie.

  4. 4
    --2
    ~ Lu
    Wtorek, 01.05

    A tu jest film z pochodów w Elblągu. http://www.tv.elblag.pl/40,3585-elblaskie_pochody_-_lata_60-te.html

  5. 5
    +1
    ~ ej ty lu
    Wtorek, 01.05

    jak podajesz adres to chociaz kuźwa sprawdz adres lub go skopiuj prawidłowo

  6. 6
    --4
    ~ twój email
    Wtorek, 01.05

    uważam że postalinowski socjalizm był o niebo lepszy od dzisiejszego złodziejskiego korporacjonizmu. Nie wiem czy jeszcze kiedyś w historii nasza ojczyzna była tak bezwzględnie grabiona.

  7. 7
    +5
    ~ to były czasy!
    Środa, 02.05

    Dawniej w pochodzie pierwszomajowym szli najpierw TYRANI, tuż za nimi szli WETERANI, a za weteranami szli ZATYRANI (i tych bostyatnich były całe masy!

  8. 8
    0
    ~ tera je OK
    Środa, 02.05

    a teraz jest zupełnie inaczej, tak ??? ;D To wy kre.... naprawdę nie widzicie że Polska jest od 20 lat dojona jak murzynowo jakieś???

  9. 9
    0
    ~ ja
    Środa, 17.01

    gdzie są przywódcy Solidarności pozwalają odbierać robotnikom godność ,wmawiając że to oni chcą zmieniać zasady świąt robotniczych

  10. 10
    0
    ~ mises
    Wtorek, 01.05

    Historia Święta Pracy sięga bowiem aż 1886 roku, kiedy to robotnicy z Chicago walczyli przeciwko burżuazyjnemu wyzyskowi i nieludzkim warunkom pracy. Chcieli zmiany dwunastogodzinnego trybu pracy na ośmiogodzinny oraz zwiększenia zarobków. W miejscu strajku doszło do masakry – w potyczkach policji z demonstrantami zginęło wielu ludzi. Trzy lata później socjalistyczna II Międzynarodówka ustanowiła ten dzień wolnym od pracy, stawiając amerykańskich robotników za wzór w walce o prawa proletariatu. x Autorka najpierw pisze o tym, że niezupełnie jest to święto komunistyczne po czym przytacza fragment potwierdzający komunistyczne podłoże świata (walkę klas). Żelazna logika.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4826290607452