Zakończył się pierwszy dzień testów gimnazjalnych. Dziś uczniowie 3 klas przystąpili do egzaminów sprawdzających wiedzę z przedmiotów humanistycznych, języka polskiego, historii i WOS-u. Okazało się, że strach tylko czasami ma wielkie oczy, bo dzisiejsze zadania były łatwiejsze od tych na testach próbnych.
- Uczniowie, z którymi rozmawiałam w przerwie między testami mówili, że zadania nie były dla nich zaskoczeniem – mówi Agnieszka Jurewicz, dyrektorka Gimnazjum nr 3 przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Elblągu. Problemu nie stanowiła dla nich również nowa formuła egzaminu. - Dla nas, nauczycieli może być to utrudnienie logistyczne, ale nie zmienia to niczego w zakresie materiału, który obejmują testy gimnazjalne. Dzięki temu łatwiej tylko wyodrębnić poszczególne umiejętności uczniów.
W części humanistycznej gimnazjaliści mieli w tym roku za zadanie napisać rozprawkę na temat: „Literatura pozwala lepiej poznać i zrozumieć minione wieki. Rozważ słuszność tego stwierdzenia. Zilustruj swoje argumenty przykładami literackimi.” Jak mówili po zakończonym teście, temat nie sprawił im najmniejszego problemu. - Ja odwołałam się do "Quo Vadis" i "Krzyżaków" Henryka Sienkiewicza oraz "Kamieni na szaniec" Aleksandra Kamińskiego – opowiada Natalia, uczennica klasy 3e Gimnazjum nr 2 w Elblągu. - Z tego co mówili inni, wybierano też "Zemstę", "Potop", "Dziady".
Również druga część egzaminu nie sprawiła dziś gimnazjalistom problemu. Tematyka testu sprawdzającego wiedzę z historii dotyczyła głównie III rozbioru Polski, wojny secesyjnej i I Wojny Światowej. Materiał ten przerabia się w 3 klasie, dlatego wielu uczniów miało szansę mieć wiedzę jeszcze świeżo w pamięci.
Już jutro przed gimnazjalistami dalszy ciąg zmagań. Tym razem w pierwszej części testów zmierzą się z przedmiotami ścisłymi: fizyką, chemią, biologią i geografią. Druga część będzie w całości poświęcona zadaniom z matematyki. - Nie boję sie przedmiotów ścisłych, bo jestem w klasie matematyczno - fizycznej, ale mam nadzieję, że zadania nie będą trudne – mówi Martyna z klasy 3i Gimnazjum nr 2 w Elblągu.
Wielu uczniów ma świadomość, że dobry wynik uzyskany na teście gimnazjalnym może być przepustką do wymarzonej szkoły średniej. - Wszystko zależy od tego, ile punktów uda mi się zdobyć – dodaje Martyna. - Chciałabym dostać się do Zespołu Szkół Technicznych na kierunek technik analityk, albo do II LO na profil matematyczno – fizyczny.