Poniedziałek, 2.12.2024, Imieniny: Balbina, Paulina, Bibiana
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

„Analiza” ma wskazać problemy. O infrastrukturze miasta rozmawiają mieszkańcy Elbląga

20.04.2012, 07:30:12 Rozmiar tekstu: A A A
„Analiza” ma wskazać problemy. O infrastrukturze miasta rozmawiają mieszkańcy Elbląga
fot. Aleksandra Szymańska

Za nami trzecie konsultacje społeczne dotyczące najważniejszych tematów z życia miasta. Jest to element prac nad „Analizą społeczno - gospodarczą Elbląga”. Będzie ona częścią Strategii rozwoju Elbląga 2020+. Czwartkowe spotkanie 19 kwietnia w Ratuszu Staromiejskim, zgromadziło władze miasta i mieszkańców, którzy dyskutowali o problemie infrastruktury w mieście.

Z tekstu "Analizy" dowiedzieliśmy się m.in. tego, że w 2010 roku na terenie Elbląga prowadzono 14 inwestycji drogowych. W przypadku dziesięciu z nich roboty drogowe zostały zakończone i odebrane w 2010 roku, a zakończenie rzeczowej realizacji czterech nastąpiło w 2011 roku. W roku 2011 rozpoczęto realizację 9 kolejnych inwestycji, z czego dwie przy dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej. Realizacja pięciu z tych inwestycji została zakończona w 2011, dwóch planowanych jest na pierwszą połowę 2012 roku, zaś dwóch kolejnych na październik 2013 roku. Przeanalizowano również regularności kursowania pojazdów komunikacji miejskiej oraz montaż tablic elektronicznych w pojazdach komunikacji miejskiej i ich czystość. W ramach zmniejszenia deficytu miejsc parkingowych w 2011 roku nastąpiła zmiana organizacji strefy płatnego parkowania w mieście. Została ona podzielona na dziesięć sektorów. Cały dokument "Analizy społeczno gospodarczej" w podtemacie "Infrastruktura techniczna" dostępny jest na stronie http://www.umelblag.pl.

Zastępca dyrektora Departamentu Strategii i Rozwoju Miasta Urzędu Miejskiego w Elblągu, Bartosz Barabaj, zachęcał do tego, aby w trakcie debaty dyskutanci odnosili się do konkretnych elementów zawartych w dokumencie „Analizy…” w podtemacie dotyczącym infrastruktury. — Pragnąłbym, abyśmy nie definiowali pojedynczych incydentów, tylko odnosili się do tekstu analizy - tłumaczył Bartosz Barabaj.

Udało się to po części. Mieszkańcy zadawali konkretne pytania, m.in. dotyczące podjętych przez miasto wszelakich inwestycji. — Co Państwo robicie, żeby odcinki dróg, które obecnie są w budowie były wykonywane przez elbląskie zakłady lokalne, tak, aby dla mieszkańców były zapewnione miejsca pracy i bezrobocie było w ten sposób niwelowane? — pytał jeden z przybyłych na spotkanie Elblążan. — Nie ma takiej możliwości — wyjaśniał Bartosz Barabaj. — Do przetargu ma prawo stanąć każda firma. Wygra ta, której oferta będzie jak najkorzystniejsza. Takie są przepisy. — dodał.

Mieszkańcy wskazywali również na problemy związane z ekologiczną elektryką w mieście (małe, prądotwórcze elektrownie wiatrowe przy domach), siecią teleinformatyczną w mieście, problemem nie odśnieżonych chodników w zimie, a po jej zakończeniu – na ogólnie panujący na nich brud, a przede wszystkim stosy zalegającego, rozjeżdżonego i zadeptanego piachu, którym zasypuje się oblodzone chodniki. Zwracano też uwagę na inwestycje związane z wymianą chodników, a potem z szybkim ich demontażem, związanym z podjęciem nowych prac. — Musimy zastanowić się nad opłacalnością takich inwestycji — mówili mieszkańcy. — Po co najpierw budować, żeby cieszyło to oko, a po miesiącu demontować, bo nagle okazuje się, że to koliduje z inwestycją? To strata pieniędzy. — mówili Elblążanie.

Podjęto też kwestię utylizacji odpadów w ramach tzw. „zielonej energii”, uzyskanej z odpadów. — W tej chwili rynek odpadów to rynek zbytu. Odpady stają się dobrem. — mówił jeden z mieszkańców. — Niestety, w Elblągu nie ma możliwości współspalania paliwa z biomasą. — powiedział Dyrektor Elbląskiego Zakładu Utylizacji Odpadów. Na razie Grupa Energa zamierza spalać biomasę wraz z węglem w Elektrociepłowni Elbląg. Podstawowym paliwem stosowanym w elbląskiej elektrociepłowni będą pelety ze słomy. — My natomiast możemy oddawać odpady do cementowni, jako paliwo alternatywne. Chcemy je przygotowywać na miejscu i sprzedawać – powiedział Dyrektor.

Kolejne spotkanie odbędzie się 26 kwietnia o godz. 17:00 – Temat: „Sport” – Ratusz Staromiejski, Stary Rynek 25; II piętro.

 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 5

%60.0 %40.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 )


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +3
    ~ JesusAlvaro
    Piątek, 20.04

    Czy ktoś może mi powiedzieć po jaką cholerę te wszystkie "analizy" i "strategie" skoro po wyborach i tak wszystko pójdzie w kibel?!

  2. 2
    +1
    ~ hmn...?
    Piątek, 20.04

    Barabaj a nie Babraj???

  3. 3
    +2
    ~ Kufajka
    Piątek, 20.04

    Panie Babraj,jest takie powiedzenie,że od samego mieszania cherbata nie robi się słodsza.Od pewnego czasu tylko gadka i gadka w gajerkach i krawatkach.

  4. 4
    0
    ~ ft
    Piątek, 20.04

    artykuł bardzo zwięzły było poruszanych wiele innych problemów

  5. 5
    +3
    ~ do roboty
    Piątek, 20.04

    DLACZEGO do dnia dzisiejszego nie są w Elblągu oczyszczone ulice - pobocza przy krawężnikach z piachu po zimie .PRZYKŁAD ul.Browarna jeździ dużo samochodów i kurz unosi się po wyschnięciu jezdni.NA CO SIĘ CZEKA ZIMA NIE WRÓCI.

  6. 6
    +3
    ~ Obywatel Elbląga
    Piątek, 20.04

    Nie bardzo rozumiem do czego zmierzają te społeczne konsultacje. Byłem przekonany, że miasto ma przygotowany projekt strategii rozwoju Elbląga do 2020 roku i zamierza przedyskutować z mieszkańcami jego założenia w oczekiwaniu na różne nowe propozycje i wnioski. Tymczasem przedłożono analizę stanu istniejącego w rozbiciu na działy. Wydaje się, że elblążanie wiedzą jak jest, natomiast chcieliby wiedzieć, jaka jest wizja rozwoju Elbląga do 2020 roku tym bardziej, że wcześniej ( jeszcze za prezydenta Słoniny) została przyjęta strategia, która obowiązuje do 2015 roku. Czy np. dyskusja o pozimowym piachu na chodnikach jest czynnikiem strategicznym do 2020 roku w dziale infrastruktura miasta? Sądzę, że elblążanie zamiast niewiele wnoszącej polemiki w temacie analiza stanu istniejącego, woleliby się dowiedzieć, iż miasto - zamierza np. wzmocnić obywatelską inicjatywę, ustalając granice dzielnic. i że w ten sposób powołane samorządy mieszkańców same zdecydują np. gdzie i jakie powinny być chodniki.

  7. 7
    +3
    ~ sic
    Piątek, 20.04

    Panie Barabaj , jak "...Nie ma takiej możliwości.." aby elbląskie inwestycje drogowe były wykonywane przez elbląskie zakłady lokalne, to jedź Pan douczyć się, np w poznańskim, jak to się robi zamiast konsumować elbląskie pieniądze wydawane bezproduktywnie na pańskie pobory.

  8. 8
    0
    ~ bezi
    Piątek, 20.04

    Barabaj nawet lepiej brzmi niz Babraj ;D

  9. 9
    +1
    ~ kierowca
    Piątek, 20.04

    popieram wpis-do roboty i dodam.GDZIE jest maszyna do zbierania piachu z ulic przy krawężnikach .CO W olsztynie sprząta syf uliczny a w Elblągu brudno na jezdniach.

  10. 10
    0
    ~ co można
    Piątek, 20.04

    Spostrzeżenie natury ogólnej głupkom i świniom zawsze coś na drodze stanie żeby postępować właściwie

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.065034866333