Dziś, o godz. 10:00, odbędzie się sesja RM, na której radni zadecydują, czy poprą zaproponowany przez Prezydenta Elbląga, Witold Wróblewskiego plan dotyczący m. in. zagospodarowania budynków po gimnazjach.
Wyjątkowo radni będą procedować zaledwie nad pięcioma projektami uchwał. Dotyczyć będą one m.in. dostosowania sieci publicznych szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego oraz dostosowania sieci szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych do nowego ustroju szkolnego oraz ustalenia sieci szkół ponadpodstawowych i specjalnych na obszarze Gminy Miasta Elbląg na prawach powiatu.
Reforma oświaty zakłada przekształcenie 6-letnich szkół podstawowych w 8 - letnie, likwidację gimnazjów, przekształcenie zasadniczych szkół zawodowych w szkoły branżowe pierwszego stopnia oraz powstanie 4-letnich liceów i 5-letnich techników.
Prezydent swoje plany przedstawił radnym m. in. na zorganizowanej tydzień temu debacie światowej. - Dzieci, które uczęszczają do gimnazjów będą kończyły naukę w tym samym budynku. Jedynym wyjątkiem będzie Gimnazjum nr 7, gdzie mamy tylko 3 oddziały – podkreślił wówczas Witold Wróblewski. - Nie zmieniamy obwodów i sieci szkół podstawowych. Zarówno dyrektorzy, jak i rodzice mogą być spokojni. Nie będą ich dzieci w tej chwili przerzucane do innych placówek oświatowych. Będą w tych samych szkołach.
W Elblągu funkcjonuje 12 gimnazjów. Trzy z nich, które znajdują się w zespołach szkół (SP 9 + Gimnazjum 1, SP 11 + Gimnazjum 4, SP 25 + Gimnazjum 10) zostaną przekształcone w 8-letnią szkołą podstawową. Natomiast Gimnazjum 8 funkcjonujące w I LO czy Gimnazjum 3 w II LO zostaną przekształcone w 4-letnie licea ogólnokształcące (od 2019 r.). Naturalnie wygaszane mają być dwa gimnazja – SOSW nr 1 i SOSW nr 2.
Co stanie się z budynkami, w których obecnie funkcjonują gimnazja? Doradca Prezydenta, Piotr Żuchowski zaprezentował plan dotyczący wykorzystania budynków po gimnazjach. - Propozycja jest taka, aby Zespół Szkół Zawodowych z ul. Zamkowej przenieść do obiektu po gimnazjum na Robotniczej (...) Na ul. Browarnej mamy doskonałe obiekty w sensie oświatowym i potężną salę gimnastyczną, dlatego jest propozycja, aby III LO zostało przeniesione na ul. Browarną (...) Agrykola to kampus sportowy Elbląga, dlatego po gimnazjum jest propozycja utworzenia w tym miejscu Sportowej Szkoły Podstawowej. (...) Proponujemy, aby Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Bema oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Saperów zostały przeniesione do budynku przy ul. Rawskiej. (...) Docelowo w budynku po Gimnazjum nr 7 przy Lotniczej zostałoby zlokalizowane Przedszkole z ul. Mielczarskiego - wymieniał Piotr Żuchowski.
Sesja zapowiada się na krótką. Już podczas debaty oświatowej radni PiS, którzy mają większość w RM wyrazili swoją aprobatę wobec przedstawionego planu. - Jest to przykład przemyślanej analizy, jak racjonalnie wykorzystać reformę, która budzi pewne wątpliwości w wielu środowiskach (...), ale widać, że zostało to mocno przemyślana – stwierdził wówczas Marek Pruszak, Przewodniczący RM.
Radni podczas dzisiejszej sesji zadecydują także, czy zmienią uchwałę w sprawie ustalenia czasu przeznaczonego na realizację bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki oraz opłat za świadczenia udzielane przez przedszkola. Rozważą także zmianę statu Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Centrum Rehabilitacji oraz Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II w Elblągu.
Jeżeli tego wymaga nowa Ustawa, to chyba radni powinni poprzeć działania pana prezydenta. Brawo panie prezydencie za wykonaną pracę.
Niech włodarze tego miasta w końcu się ogarną i zaczną działać dla nas mieszkańców,którzy mówią stanowcze nie bycia w tym województwie szuwarowo-bagienym skansenie gdzie nam wszystko zabierają lub blokują finanse na rozwój miasta.
Nie wyobrażam sobie jak będzie funkcjonować np.SP 18 gdzie już dziś lekcje trwają do późna a są jeszcze zajęcia dodatkowe. Jak obecne VI klasy zostaną to będzie koszmar i lekcje do 18 , a gdzie gabinety do fizyki i chemii? W piwnicy już nie ma miejsca nawet na szatnie.