Sobota, 11.01.2025, Imieniny: Honorata, Matylda, Feliks
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

W Elblągu pojawią się „psi strażnicy”?

08.07.2015, 14:00:14 Rozmiar tekstu: A A A
W Elblągu pojawią się „psi strażnicy”?

Po raz kolejny podczas sesji Rady Miejskiej został poruszony temat niesprzątanych psich odchodów. Wiceprzewodniczący RM Wojciech Rudnicki złożył w tej sprawie interpelację. - Trzeba się zastanowić, jakie skuteczne działania można podjąć – mówił.

 

Każde miasto w Polsce boryka się z problemem psich odchodów. Wszyscy narzekamy, spacerując chodnikami, parkowymi alejkami, obserwując place zabaw czy trawniki, na właścicieli psów, którzy nie sprzątają po swoich pupilach. Trzeba zastanowić się jakie, oprócz edukowania i karania właścicieli czworonogów, podjąć skuteczne działania, by problem ten wyeliminować w naszym mieście

– zaznaczył podczas swojego wystąpienia Wojciech Rudnicki.

Radny dał za przykład rozwiązania, jakie zastosowano w krajach zachodnich. - Stany Zjednoczone prowadzą zasadę obowiązkowego czipowania psów, jednocześnie często pobierając i zamieszczając DNA takiego osobnika w bazie danych. Pozostałości po czworonogu  i badania laboratoryjne szybko rozwiązują kwestię jego pochodzenia, obciążając właściciela zwierzaka odpowiednim mandatem – opowiadał. - W Hiszpanii i w Czechach, w wielu miejscach znaleźć można specjalne skrzynki z bezpłatnymi torebkami i łopatkami, bo mandaty bywają wysokie. W Czechach to z reguły 500 koron (ok. 70 zł), ale np. w niektórych niemieckich miastach (np. w Bochum) kary sięgają nawet 1000 euro.

Również prawo w Wielkiej Brytanii obliguje właścicieli psów do sprzątania po nich. - Przestrzegania przepisów pilnują tzw. „psi strażnicy”, zatrudniani przez władze większości miast. Mogą oni nałożyć karę sięgającą wraz z opłatami sądowymi nawet tysiąca funtów – zauwazył Wojciech Rudnicki. - W Wiedniu popularnością cieszą się specjalnie wydzielone place. Każdy jest ogrodzony, przy wejściowej bramce znajduje się pojemnik z woreczkami na odchody, studnia w formie hydrantu, miska na wodę i kilka ławek. W Paryżu psie nieczystości sprzątają służby miejskie, wyposażone w specjalne odkurzacze. Istnieją tam również wyznaczone miejsca z wyłożonym żwirkiem do wyprowadzania psów.

O krok dalej posunęli się w mieście Brunete pod Madrytem. - Miasto zdecydowało się wysyłać do najbardziej aktywnych mieszkańców zaskakujące przesyłki. Biuro Rzeczy Zagubionych i Odnalezionych, niczym biuro detektywistyczne, namierzało właścicieli, którzy po swoich psach nie sprzątali i z przyjemnością oddawali im śmierdzące zguby. Przy akcji pracowało dwudziestu wolontariuszy, którzy korzystali jednocześnie z miejskiego rejestru psów – zaznaczył w swojej interpelacji Wojciech Rudnicki. - Następnie w tajemniczym pudełku, z nieprzyjemną zawartością i informacją, iż następnym razem taka chwila nieuwagi będzie ukarana odpowiednim rachunkiem w wysokości kilkuset euro, wręczali przesyłki adresatom. Według danych urzędu miasta, ilość psich odchodów zmniejszyła się o 70%. Czasami drastyczne metody są najlepsze, niezależnie do kogo skierowane. Mamy przykład nowych przepisów dotyczących karania kierowców za zbyt szybka jazdę lub jazdę po pijanemu.

Wojciech Rudnicki w interpelacji pokreślił, że działa na prośbę wielu mieszkańców Elbląga. - Zwracam się z prośbę o przygotowanie długofalowych rozwiązań tego „brzydko pachnącego” problemu w naszym mieście, który ma nie tylko wymiar estetyczny ale również zdrowotny. To przez psie odchody można zarazić się wieloma chorobami wywołanymi przez pasożyty, grzyby czy bakterie, na które narażone są głównie dzieci – mówił.

Podczas trwania sesji RM Prezydent Elbląga przypomniał, że obecnie zarejestrowanych w naszym mieście jest ok. 10 tys. psów, a rozwiązanie problemu nie sprzątania po nich leży w dobrej woli ich właścicieli.

To jest problem, który jest bardziej problemem edukacyjnym. Nie ma takiej możliwości, żeby wprowadzić obowiązek czipowania psów. To jest rzecz dobrowolna.  Od wielu lat są wyznaczone miejsca, gdzie pieski można wyprowadzać. (...) Bardziej chodzi o to, żeby właściciele bardziej się w to angażowali

– stwierdził Witold Wróblewski.

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 18

%88.9 %11.1


Komentarze do artykułu (40)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +1
    ~ Seba
    Środa, 08.07

    Pani Basia ma rozwiązanie tego problemu. https://www.youtube.com/watch?v=9e7ojyz3we0

  2. 2
    +23
    ~ Machupichcę
    Środa, 08.07

    "Trzeba się zastanowić, jakie skuteczne działania można podjąć – mówił". Ja podpowiem : ustawić więcej śmietników. Wtedy karanie będzie uzasadnione. Tam, gdzie chadzam z psem, na odcinku prawie kilometra nie ma ani jednego, a jest to jedna z większych ulic (jest tam szkoła, ze 2 urzędy). W przytoczonych europejskich miastach wraz z pojawieniem się ludzi pojawiają się również śmietniki na psie klocki. U nas po reformie śmieciowej to nawet zwykłych brakuje.

  3. 3
    --5
    ~ jasiu
    Środa, 08.07

    jakby mi przesłali g*no pocztą to odesłałbym taką paczkę na adres urzędu miasta bez otwierania, proszę bardzo ;)

  4. 4
    +1
    ~ gosc
    Środa, 08.07

    Fajny znak - pewnie "obroncow" zwierzat -jeszcze takiego nie widzialem - Zakaz wyprowadzania psow na smyczy.

  5. 5
    +18
    ~ abc
    Środa, 08.07

    A ja myślę,że w mieście są pilniejsze sprawy !

  6. 6
    +24
    ~ Właściciel
    Środa, 08.07

    Sprawa jest prosta. Od sprzątania są służby miejskie - jak w Paryżu. to najbardziej optymalne rozwiązanie. Zarówno właściciel nie musi się babrać w nieczystościach, a służby uzbrojone w maszynę i tak i tak podczas sprzątania trawnika posprzątają. Poza tym niby czemu za psie odchody ma być kara większa niż za wyrzucenie plastikowej butelki. Fekalia to rzecz na naturalna, która się rozłoży po 2 tygodniach, a plastik? Czyżby tu nie chodziło o szeroką rozumianą czystość tylko znalezienie sposobu na kolejne wydojenie pieniędzy od mieszkańców?

  7. 7
    +4
    ~ Gorsze spuszczanie ze smyczy
    Środa, 08.07

    Znowu psie kupki, ludzie to naprawdę niewielki problem. Lepiej skupić się i napiętnować spuszczanie psów ze smyczy. To jest prawdziwe niebezpieczeństwo!!!!

  8. 8
    --4
    ~ iza
    Środa, 08.07

    ja pier..... widze ze w tym mieście nie ma innych problemów tylko psie kupy !!!! Dajcie już święty spokój tym psom !!! Latać bez smyczy nie mogą srać nie mogą itp itd najlepiej niech w ogóle je wszystkie wystrzelają w Elblągu znikną wszystkie problemy

  9. 9
    +5
    ~ Staszek
    Środa, 08.07

    Uchwalić prawo miejskie i karać właścicieli psów,którzy nie przestrzegają zarządzeń miejskich.

  10. 10
    +4
    ~ prezio
    Środa, 08.07

    Iza brawo , w koncu poszlas po rozum do glowy. Odwagi dziewczyno!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4038760662079